Panel ten służy do diagnostyki z krwi alergii wziewnych. W jego skład wchodzi 30 alergenów wziewnych. Umożliwia diagnostykę alergii na:
- trawy
- drzewa
- zioła
- roztocza kurzu domowego
- alergeny zwierzęce
- grzyby pleśniowe
- lateks
Panel wziewny skierowany jest do osób z podejrzeniem alergii wziewnej, w tym alergii na trawy. Dzięki jednemu badaniu możliwa jest potwierdzenie bądź wykluczenie alergii wziewnej na 30 różnych alergenów. Do typowych objawów alergii wziewnej należą: łzawienie z oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd, kaszel. Przewlekła nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej.
Ciekawym alergenem jest lateks, który zaliczamy do alergenów środowiskowych. Uczulenie na lateks może być szczególnie uciążliwe u pracowników służby zdrowia oraz u innych osób używających odzieży ochronnej w postaci rękawiczek. Należy pamiętać, że lateksu używa się również do produkcji smoczków i gryzaków dla dzieci. Uczulenie na lateks może być również niebezpieczne na pacjentów, ze względu na styczność z cewnikami i wenflonami. Ponadto uczulenie na lateks może wywołać tzw. zespół lateksowo-owocowy, czyli reakcję krzyżową pomiędzy alergenami lateksu a określonymi pokarmami pochodzenia roślinnego, jak: banan, ananas, seler czy papryka.
Skład panelu:
- Pyłki: Cyprysu, Leszczyny, Jesionu, Dębu, Oliwki, Brzozy, Żyta, Owsa, Wiechliny łąkowej, Tymotki łąkowej, Pszenicy, Kupkówki, Cynodonu palczastego, Babki lancetowatej, Komosy, Parietarii, Ambrozji, Bylicy
- Naskórek: Kota, Psa, Konia
- Grzyby: Alt.alternata, Asp.fumigatus, Candida albicans
- Roztocza: Blomia tropicalis, D.pteronyssinus, D.farinae
- Inne: Lateks, Karaluch
Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego Biocheck Image Software.
Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.
Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze