Badanie bakteriologiczne moczu jest prostym badaniem dostarczającym cennych informacji wykorzystywanych w diagnostyce chorób dróg moczowych, a zwłaszcza infekcji.

Mocz pobiera się rano, ponieważ jest wtedy zagęszczony (rozcieńczenie sztucznie obniża liczbę drobnoustrojów), a bakterie miały czas, aby namnożyć się w ciągu nocy (badanie jest czulsze).

  • U mężczyzn i chłopców zbiera się mocz ze środkowego strumienia po odkażeniu ujścia cewki moczowej, zachowując zasady sterylności.
  • U kobiet lub dziewczynek zbiera się mocz ze środkowego strumienia po umyciu ujścia cewki moczowej i ujścia pochwy solą fizjologiczną ruchem od przodu do tyłu w celu uniknięcia zanieczyszczeń kałem (należy przetrzeć 3-krotnie, za każdym razem biorąc nowy gazik). Badanie trzeba wykonać w okresie poza krwawieniem miesiączkowym.
  • U noworodka po odkażeniu okolic ujścia cewki do skóry przykleja się zbiorniczek (sterylny woreczek z tworzywa).
  • U chorego z założonym cewnikiem mocz pobiera się strzykawką z cewnika. Próbkę należy przesłać do laboratorium w ciągu 20 minut od pobrania lub przechowywać w chłodzie (+ 4°C) do czasu transportu.

Zakażenie dróg moczowych może dotyczyć górnych dróg moczowych, obejmując miedniczki lub miąższ nerki, bądź dolnych dróg moczowych, obejmując pęcherz moczowy. Zakażeniom górnych dróg moczowych towarzyszy gorączka. W przypadku zakażeń dolnych dróg moczowych gorączka nie występuje.

  • bakteriuria > 105 na ml świadczy o infekcji dróg moczowych;
  • bakteriuria < 103 wyklucza infekcję dróg moczowych;
  • bakteriuria w granicach 103-105 jest wskazaniem do wykonania kontrolnego badania bakteriologicznego, zwłaszcza w niektórych przypadkach.

Bakterie najczęściej spotykane w moczu to Escherichia coli, odpowiedzialna za przynajmniej 80% przypadków infekcji ambulatoryjnych i połowę infekcji szpitalnych, i Proteus mirabilis, a w dalszej kolejności: Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus Di enterobakterie (Klebsiella pneumoniae, Serratia marcescens, Pseudomonas sp., Enterobacter sp.).
 Należy je zidentyfikować i wykonać antybiogram, uwzględniając najważniejsze antybiotyki wydalane z moczem.

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!