Jama ustna i gardło stanowią początkowy odcinek układu oddechowego i pokarmowego. Naturalnym jest zatem, że będą one przejściowo kolonizowane drobnoustrojami pochodzącymi z wdychanego powietrza i spożywanego pokarmu. Poza tym błony śluzowe jamy ustnej i gardła są stale skolonizowane stosunkowo liczną grupą bakterii, tzw. paciorkowców „zieleniejących”. Odgrywają one bardzo ważną rolę w zapobieganiu kolonizacji i rozwoju procesu chorobowego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze. Niektóre z „paciorkowców zieleniejących” uczestniczą także w powstawaniu próchnicy zębów.  

W kieszonkach dziąsłowych licznie występują bakterie beztlenowe, a na języczku i tylnej ścianie gardła ziarenkowce Gram-dodatnie koagulazo-ujemne.

Podczas życia człowieka ten ekosystem ulega ciągłym wahaniom, a w przypadku znaczącego zachwiania równowagi, otwiera drogę patogennym drobnoustrojom, umożliwiając rozwój procesu chorobowego.

Większość przypadków zapaleń gardła i migdałków podniebiennych jest wywoływana przez wirusy. Najczęstszą przyczyną ostrego bakteryjnego zapalenia gardła, jest Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy B), natomiast paciorkowce grupy C i G stwierdzane są znacznie rzadziej.

Dokładne rozpoznanie paciorkowcowego zapalenia gardła, a następnie wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii, jest ważne w zapobieganiu ostrej gorączce reumatycznej oraz dla profilaktyki powikłań ropnych, takich jak: ropień dziąseł, zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, zapalenie wyrostka sutkowego oraz zakażeń inwazyjnych.

Posiew wymazu z gardła umożliwia także identyfikację innych drobnoustrojów, które mogą być przyczyną zapalenia gardła i migdałków.

Głównym celem wymazu z gardła jest różnicowanie pomiędzy zakażeniem wirusowym i bakteryjnym.

 

Przygotowanie do badania: Materiał powinien być pobrany we wczesnym okresie choroby, przed podaniem choremu antybiotyków. Podanie nawet jednej dawki zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia czynnika odpowiedzialnego za zakażenie o ok. 90%.

Pacjent powinien zgłosić się do badania na czczo, po dokładnym wypłukaniu jamy ustnej przegotowaną wodą. Nie należy stosować płynów do płukania zębów, ani płukać gardła.

Czas oczekiwania na wynik: Hodowla i identyfikacja patogenu wraz z wykonaniem antybiogramu trwa zwykle od 2 do 4 dni roboczych.

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!