Zewnętrzny kanał słuchowy jest stale i przejściowo skolonizowany drobnoustrojami charakterystycznymi dla skóry człowieka. Jednakże panujące tam warunki podwyższonej wilgotności i temperatury oraz naturalnie występującą wydzielina stwarzają doskonałe warunki do zasiedlenia i namnażania drobnoustrojów patogennych.

Zapalenie ucha zewnętrznego zlokalizowane jest w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego, a główna etiologia to:

  • wirusy: wirus opryszczki – zmiany o charakterze półpaśca
  •  bakterie: najczęściej Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus
  • grzyby: Candida spp., Aspergillus spp.

Zapalenie ucha środkowego (ostre zapalenie ucha środkowego i nawracające zapalenie ucha).

W zdecydowanej większości przypadków jest poprzedzane wirusowym nieżytem nosa, w związku z tym zapadalność charakteryzuje zmienność sezonowa, ze szczytem zachorowań w okresie zimowym. Zakażenie wirusowe powodując zmiany zapalne w części nosowej gardła sprzyja wzrostowi kolonizacji bakteryjnej. Wirusy oprócz tego, że torują drogę bakteriom, odgrywają rolę kopatogenu w infekcjach mieszanych, wirusowo-bakteryjnych stanowiących około 2/3 wszystkich przypadków zapalenia ucha środkowego.

Najczęstsza etiologia wirusowego zapalenia ucha środkowego: RSV, koronawirusy i adenowirusy.

Bakterie będące przyczyną ostrego zapalenia ucha środkowego pochodzą z części nosowej gardła, gdzie stanowią składnik flory bakteryjnej kolonizującej tę okolicę. 

Wśród patogenów bakteryjnych wywołujących ostre zapalenie ucha środkowego dominują Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae (ok. 30-50% zachorowań) i Moraxella catarrhalis wykrywana w kilkunastu procentach przypadków. Objawy kliniczne nie są na tyle charakterystyczne, aby pozwolić na wiarygodne przewidywanie etiologii zakażenia.

Posiew bakteriologiczny z ucha umożliwia zidentyfikowanie patogenu odpowiedzialnego za objawy chorobowe i oznaczenie jego lekowrażliwości.

 

Przygotowanie do badania: Materiał powinien być pobrany we wczesnym okresie choroby, przed podaniem choremu antybiotyków. Pacjent powinien zgłosić się na badanie po dokonaniu rutynowej toalety twarzy.

Czas oczekiwania na wynik: Hodowla i identyfikacja patogenu wraz z wykonaniem antybiogramu trwa zwykle od 3 do 4 dni roboczych.

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!