Narząd wzroku jest oknem na wspaniały świat kolorów oraz źródłem przyjemnych doznań. Pozwala nam rejestrować najpiękniejsze obrazy oraz utrwalać je w swojej pamięci. Dzięki niemu możemy cieszyć się uśmiechem naszych bliskich oraz poznawać świat i jego bogactwo. Niestety współczesny tryb życia jest bardzo obciążający dla naszych oczu. Są one nieustannie narażane na wiele czynników drażniących – kurz, wiatr, klimatyzacja, promienie UV, ciała obce, sztuczne światło, wielogodzinna praca przed komputerem, korzystanie ze smartfonów, oglądanie telewizji, palenie papierosów czy wszechobecne zanieczyszczenie powietrza. Pod wpływem działania tych bodźców dochodzi do zachwiania równowagi fizjologicznej w oku, co w konsekwencji może prowadzić do infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych i pasożytniczych narządu wzroku. Infekcje te często objawiają się przekrwieniem, swędzeniem i pieczeniem oczu. Pacjenci zgłaszają uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt, łzawienie, osłabienie i wypadanie rzęs. 

Bakteryjne infekcje są bardzo popularnym schorzeniem narządu wzroku. Zakażeniom bakteryjnym towarzyszy lepka żółta wydzielina ropna, śluzowa lub śluzowo-ropna, której ilość zależy od ostrości ich przebiegu. Stan zapalny zwykle umiejscawia się w spojówkach, ale może dotyczyć gruczołów i kanalików łzowych oraz rogówki. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym są gronkowce (S. aureus), paciorkowce (S. pneumoniae, S. pyogenes), Moraxella sp. i Haemophilus influenzae. U pacjentów noszących soczewki kontaktowe należy podejrzewać zakażenie pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). U noworodków czynnikiem etiologicznym są patogeny pochodzące z dróg rodnych matki.

W celu zidentyfikowania bakterii odpowiedzialnej za infekcję oraz sprawdzenia jej lekowrażliwości, należy wykonać posiew bakteriologiczny z worka spojówkowego oka, które jest zainfekowane. Do badania za pomocą jałowej wymazówki pobierana jest ropna wydzielina zbierająca się podczas snu lub w ciągu dnia.

Przygotowanie do badania: Materiał powinien być pobrany we wczesnym okresie choroby, przed podaniem choremu antybiotyków lub 3-4 dni po ich odstawieniu (w przypadku sprawdzenia skuteczności stosowanej terapii). Pacjentki w dniu badania nie powinny wykonywać makijażu, a zwłaszcza tuszować rzęs. Nie dozwolone jest oczyszczenie twarzy z kosmetyków tuż przed badaniem. Do laboratorium najlepiej zgłosić się rano, przed umyciem twarzy. W przypadku stosowania maści i kropli, należy zachować min. 1 dniową karencję.

Czas oczekiwania na wynik: Hodowla i identyfikacja patogenu wraz z wykonaniem antybiogramu trwa od 3 do 4 dni roboczych.

Synonimy:
Posiew bakteriologiczny z worka spojówkowego
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!