Drożdżyca (kandydoza) – czyli infekcja grzybicza wywołana przez drożdżaka z gatunku Candida albicans. Częściej dotyka osoby o obniżonej odporności i z niedoborem witamin z grupy B, stosujące antybiotykoterapię, szczególnie długotrwałą, z zaburzeniami hormonalnymi, cukrzyków. Wynika to z faktu, iż w niewielkiej ilości drożdże te należą do naturalnej flory skóry i układu pokarmowego człowieka. U mężczyzn drożdżyca rzadko daje objawy zakażenia, a jeśli już to są to: świąd genitaliów, dyskomfort przy oddawaniu moczu i w trakcie stosunku, czerwone plamki na napletku. U kobiet infekcja grzybicza przybiera uciążliwą formę silnego pieczenia i swędzenia okolic sromu, którym często towarzyszą upławy o charakterystycznym zapachu drożdży i wyglądzie twarogu. Leczenie lekami przeciwgrzybiczymi jest skuteczne, ale należy wziąć pod uwagę, że terapii powinno poddać się obydwoje partnerów niezależnie od obecności objawów zakażenia.

 

Przygotowanie do badania: Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Do badania pobierany jest wymaz z pochwy:

  • przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych
  • pacjentki  w dniu pobrania wymazu nie mogą być w okresie krwawienia miesiączkowego
  • przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych)
  • należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi
  • należy zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu

Czas oczekiwania na wynik: 7 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!