Drożdżyca (kandydoza) – czyli infekcja grzybicza wywołana przez drożdżaka z gatunku Candida albicans. Częściej dotyka osoby o obniżonej odporności i z niedoborem witamin z grupy B, stosujące antybiotykoterapię, szczególnie długotrwałą, z zaburzeniami hormonalnymi, cukrzyków. Wynika to z faktu, iż w niewielkiej ilości drożdże te należą do naturalnej flory skóry i układu pokarmowego człowieka. U mężczyzn drożdżyca rzadko daje objawy zakażenia, a jeśli już to są to: świąd genitaliów, dyskomfort przy oddawaniu moczu i w trakcie stosunku, czerwone plamki na napletku. U kobiet infekcja grzybicza przybiera uciążliwą formę silnego pieczenia i swędzenia okolic sromu, którym często towarzyszą upławy o charakterystycznym zapachu drożdży i wyglądzie twarogu. Leczenie lekami przeciwgrzybiczymi jest skuteczne, ale należy wziąć pod uwagę, że terapii powinno poddać się obydwoje partnerów niezależnie od obecności objawów zakażenia.
Przygotowanie do badania:
Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Prawidłowe przygotowanie do badania ma bardzo istotny wpływ na uzyskane wyniki.
- Wszystkie materiały diagnostyczne do badań mikrobiologicznych należy pobierać we wczesnym okresie choroby, przed podaniem choremu antybiotyków lub 5-7 dni po ich odstawieniu (w przypadku sprawdzenia skuteczności stosowanej terapii).
- Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych).
- Przez okres 24 godzin przed pobraniem wymazu należy zrezygnować ze współżycia płciowego.
- Przez okres min. 24 godz. przed pobraniem wymazu nie należy wykonywać zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych okolicy narządów płciowych z użyciem środków odkażających, dopochwowych preparatów leczniczych, maści i kremów zewnętrznych, irygacji pochwy.
- W dniu badania umyć okolice narządów płciowych, bez użycia mydła i żeli do higieny intymnej.
- Pacjentki w dniu pobrania wymazu nie mogą być w okresie krwawienia miesiączkowego.
- Należy zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym.
- Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału ze względu na nadmierną ilość śluzu.
- Należy przez okres 2-4 godz. przed pobraniem wymazu powstrzymać się od oddawania moczu.
Czas oczekiwania na wynik:
Hodowla i identyfikacja patogenu wraz z wykonaniem mykogramu trwa od 7 do 10 dni roboczych.
« Wróć do listy terminów