Wirus różyczki należy do rodziny togawirusów. Rozprzestrzenia się poprzez drogę kropelkową. Po przeniesieniu wirusa następuje jego namnażanie w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych oraz tkance limfatycznej części nosowej gardła. Replikacja wirusa powoduje powiększenie węzłów chłonnych, co zwykle rozpoczyna się na 5-10 dni przed pojawieniem się wysypki. Największą zakaźność występuje w momencie pojawienia się wysypki, lecz może być wydalany  z organizmu osoby chorej na 7 dni przed i 5-7 dni po pojawieniu się wysypki. Infekcja wirusem różyczki u dzieci i dorosłych ma zwykle przebieg łagodny. W większości przypadków objawem występującym jako pierwszy jest wysypka grudkowo-plamkowa pojawiająca się na twarzy. Wysypka rozprzestrzenia się następnie na tułów i kończyny i ustępuje w przeciągu 48 godzin. Dodatkowo mogą towarzyszyć bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni i gardła. W Polsce od 1988 roku szczepienia przeciwko wirusowi różyczki były obowiązkowe dla wszystkich dziewczynek. W 2004 roku wprowadzono obowiązkowe szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce (szczepionka  skojarzona) dla dzieci obojga płci.

Przeciwciała w klasie IgM

Swoiste przeciwciała IgM są markerem  pierwotnego zakażenia wirusem różyczki lub reinfekcji. Wykrywane są u osób, które niedawno uległy zakażeniu lub były niedawno szczepione. Mogą one przetrwać w organizmie do roku albo dłużej. Wykonanie badania przeciwciał IgM jest zalecane w wypadku ekspozycji na różyczkę lub podejrzenia zakażenia. Test na obecność IgM jest również zlecany jako badania kontrolne kobiet ciężarnych, u których nie występują przeciwciała ochronne IgG, ponieważ infekcje wirusem różyczki często nie dają objawów klinicznych. Kontrolne badania serologiczne mogą pozwolić na wczesne wykrycie seroknwersji i potencjalnego zakażenia płodu. Dowodem na ostre zakażenie wirusem różyczki jest stwierdzenie obecności przeciwciał IgM oraz istotnego wzrostu miana przeciwciał IgG w okresie zdrowienia w porównaniu do okresu ostrego zakażenia.

Wirus różyczki u kobiet ciężarnych

U płodu występuje ryzyko ciężkich i długotrwałych komplikacji w wyniku infekcji wirusem różyczki, jeżeli zakażenie nastąpi przez łożysko w czasie zakażenia różyczką matki w tym okresie ciąży. Takie infekcje wewnątrzmaciczne, szczególnie podczas pierwszych czterech miesięcy ciąży, mogą prowadzić do wrodzonego zespołu różyczkowego (CRS), którego skutki mogą obejmować plamicę, zmiany wysypkowe, zapalnie płuc, zapalenia wątroby, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu głuchotę, problemy sercowe, zaćmę lub jaskrę, a także śmierć płodu.

Algorytm diagnostyki kobiety ciężarnej

 

 

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!