Sód w organizmie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Odpowiada za regulację gospodarki wodnej oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ma swój udział w aktywnym wchłanianiu wielu składników odżywczych oraz transporcie glukozy i aminokwasów do komórki. Głównym źródłem sodu jest sól kuchenna i woda mineralna. Niedobór sodu objawia się suchością skóry i błon śluzowych, obniżonym ciśnieniem krwi, bólami głowy, zaburzeniami koncentracji, utratą apetytu, drganiem mięśni, zaburzeniami rytmu serca i kłopotami z pamięcią. Nadmiar sodu przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi, obrzęków oraz zwężenia naczyń krwionośnych. Badania naukowe wskazują, że hipernatremia może zwiększać ryzyko rozwoju raka żołądka. Osoby cierpiące na  nadciśnienie tętnicze powinny stosować dietę ubogosodową, tzw. DASH.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano

Wzrost stężenia sodu w osoczu mogą powodować niektóre leki, w tym steroidy anaboliczne, antybiotyki, kortykosteroidy, leki przeczyszczające, na kaszel i doustne środki antykoncepcyjne.
Spadek stężenia sodu może być spowodowany przyjmowaniem inhibitorów ACE, leków moczopędnych, karbamazepiny, heparyny i trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!