Żelazo w kompleksie z transferryną jest transportowane do wnętrza komórki za pomocą swoistych receptorów dla transferryny znajdujących się na powierzchni tej komórki. Rozpuszczalne receptory transferryny powstają w wyniku odłączenia receptorów transferryny od powierzchni komórki i uwolnienia ich w postaci wolnych białek.  Stężenie uwolnionego do krążenia sTfR  jest proporcjonalne do ilość receptorów transbłonowych na komórkach, a tym samym do zapotrzebowania  komórek na żelazo. Gdy ilość żelaza w komórce spada, dochodzi do wzmożonej produkcji receptorów i tym samym wzrasta stężenie rozpuszczalnych receptorów transferryny w krwioobiegu. Głównym miejscem transportu żelaza są komórki erytropoetyczne (prekursory krwinek czerwonych), w związku z tym stężenie sTfR odzwierciedla zapotrzebowanie na ten pierwiastek tych właśnie komórek.  Poziom sTfR w krwioobiegu nie jest zależny od toczących się stanów zapalnych, chorób nowotworowych i wątroby, dlatego pomiar ich stężenia we krwi znalazł zastosowanie w diagnostyce różnicowej niedokrwistości  z niedoboru żelaza i niedokrwistości chorób przewlekłych. Stężenie rozpuszczalnych receptorów transferryny odzwierciedla funkcjonalną pulę żelaza, w przeciwieństwie do ferrytyny odzwierciedlającej ilość żelaza zmagazynowanego w tkance.

Poziom sTfR jest również oceniany pod kątem potencjalnego zastosowania w ocenie odpowiedzi na terapię zrekombinowaną ludzką erytropoetyną (EPO) u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek oraz w wielu innych stanach chorobowych.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

 

Synonimy:
TfR, Transferryna
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!