Nietolerancja pokarmowa (alergia pokarmowa IgG-zależna, alergia utajona, alergia opóźniona) jest reakcją układu immunologicznego na niektóre spożywane przez nas produkty. W wyniku przewlekłej choroby jelit dochodzi do wzrostu ich przepuszczalności. Konsekwencją jest przenikanie składników pokarmowych przez ścianę jelita do krwi.  Nasz układ immunologiczny uznaje te składniki za szkodliwe i wytwarza przeciwko nim przeciwciała w klasie IgG. Powstają kompleksy immunologiczne, które odpowiedzialne są za wystąpienie różnego rodzaju dolegliwości, takich jak: 

  • bóle brzucha, wzdęcia, gazy, uczucie przelewania, biegunki bądź zaparcia
  • zespół jelita drażliwego
  • nudności i wymioty
  • przyrost lub utrata masy ciała
  • ziany skórne (trądzik, łuszczyca, egzema, wysypki, atopowe zapalenie skóry)
  • bóle głowy, uczucie zmęczenia, migreny, apatyczność

Nietolerancja pokarmowa jest trudna do zdiagnozowania,  ze względu na szerokie spektrum niespecyficznych objawów. Różny jest także czas wystąpienia symptomów od momentu spożycia pokarmu – może to być kilka godzin, a nierzadko są to nawet 3 doby. Bardzo często zdarza się, że produkcja przeciwciał  sprawia iż, albo istniejąca już wcześniej choroba zapalna zaostrza się, albo dopiero wtedy uwidaczniają się jej objawy.

Nietolerancję pokarmową wiąże się z chorobami przewodu pokarmowego, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobami skóry. Wytworzone przeciwciała mogą wzmagać objawy  migreny, ADHD oraz autyzmu. Ponadto mogą one również mieć wpływ na płodność, starzenie się czy znaczny spadek masy ciała z niewyjaśnionych przyczyn.

Wykonanie badania zleca się jeśli:

  • chcesz się dowiedzieć, jakich produktów spożywczych i dodatków do żywności powinieneś unikać, by poczuć się lepiej
  • próbowałeś już różnych sposobów na poprawę Twojego samopoczucia i postawiono Ci wiele diagnoz, ale okazały się one nietrafione, a wdrożone przez Ciebie zalecenia nie przyniosły spodziewanych rezultatów
  • odczuwasz dolegliwości i wykluczyłeś alergię IgE-zależną oraz inne prawdopodobne schorzenia
  • chciałbyś zmienić nawyki żywieniowe na dopasowane do potrzeb Twojego organizmu, ale nie wiesz, od czego zacząć
  • karmisz piersią, a Twoje dziecko ma kolki
  • cierpisz na różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, odczuwasz dyskomfort, masz gazy, wzdęcia, biegunki lub zaparcia
  • zdiagnozowano u Ciebie zespół jelita drażliwego
  • cierpisz na migreny lub przewlekłe bóle głowy, na które nie działają żadne sposoby, w tym leki przeciwbólowe

Należy pamiętać, że uzyskany wynik zawsze musi zostać skonsultowany ze specjalistą oraz odniesiony zarówno do historii choroby, jak i do objawów pacjenta. Zmiana nawyków żywieniowych lub całkowita rezygnacja z jednego lub większej liczby produktów spożywczych zawsze musi być starannie zaplanowane i monitorowana, aby mieć pewność, że podstawowe składniki pokarmowe są dostarczane w wystarczających ilościach.

Testowane pokarmy:

Zboża: kukurydza, pszenica durum, gluten, ryż, pszenica, żyto, owies

Orzechy i strączkowe: migdały, orzechy brazylijskie, orzechy cashew, ziarno kakaowca, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, groch, soczewica, fasola, soja

Mięsa: wołowina, kurczak, jagnięcina, wieprzowina

Ryby i owoce morza: mięso ryb słodkowodnych (łosoś, pstrąg), skorupiaki (krewetka, krab, homar, małż jadalny), tuńczyk, białe mięso ryb (łupacz, dorsz, flądra)

Warzywa: brokuły, kapusta, marchewka, seler, ogórek, ziemniak, por, papryka (czerwona, zielona, żółta)

Owoce: jabłko, czarna porzeczka, grejpfrut, melon (cantalupa i arbuz), oliwki, pomarańcze i cytryny, truskawki, pomidory

Inne: jajko (całe), mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbata, drożdże

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!