Jest to test czynnościowy, który znalazł zastosowanie w  diagnostyce przyczyn niedoboru żelaza. Umożliwia on różnicowanie niedoboru związanego z niedostateczną podażą żelaza w diecie oraz niedoboru wynikającego z zaburzeń wchłaniania tego pierwiastka.

Test polega na oznaczeniu na czczo wyjściowego stężenia żelaza w krwi badanego. Następnie pacjentowi podawany jest doustnie 1 g siarczanu żelazowego (np. w postaci tabletek Hemoferu). Kolejnym etapem jest pomiar stężenia żelaza u badanego pacjenta w serii próbek pobieranych po upływie 30, 60, 120, 180 i 360 minut od podania preparatu z żelazem. Pacjent przez cały czas trwania badania musi pozostać na czczo.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 9:00 rano. Dzień przed badaniem nie zaleca się spożywania pokarmów zawierających duże ilości żelaza np. wątróbki, czerwonego mięsa, szpinaku. Jeżeli pacjent przyjmuje preparaty żelaza należy na kilka dni je odstawić, po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym. Kobietom miesiączkującym zaleca się wykonanie oznaczenia 3 dni po zakończeniu menstruacji.

Do przeprowadzenia badania niezbędny jest 1 g żelaza zażywany doustnie, dostępny w aptekach w postaci preparatów leczniczych. Ilość tabletek zawierających sole żelaza musi być wyliczona tak, by zawierały 1g żelaza. Pacjent na badanie powinien się zgłosić z wcześniej zakupionymi tabletkami. Laboratorium nie posiada preparatów żelaza.

 Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!