Okres jesienno-zimowy to czas w którym niezwykle trudno uniknąć infekcji. Spadek temperatury, deszczowa pogoda, zmniejszona aktywność fizyczna, obniżenie odporności –  wszystko to sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na grypę i przeziębienia. Wirusy i bakterie, stanowiące źródło chorób, są przenoszone głównie drogą kropelkową, podczas kichania, kaszlu oraz w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób lub skażonymi przez niego przedmiotami. Z tego typu zagrożeniami możemy zetknąć się w pracy, szkole, przedszkolu, autobusie, galeriach handlowych czy domu. Odróżnienie brzemiennej w skutkach grypy od infekcji grypopodobnej jest niezwykle istotne w dalszym postępowaniu klinicznym.

Grypa to poważna choroba zakaźna, która każdego roku daje znać o sobie i może być przyczyną groźnych dla życia i zdrowia powikłań pogrypowych. Jej objawy bardzo często są mylone ze zwykłym przeziębieniem. Test w kierunku grypy typu A (szczep A/H1N1, A/H3N2, A/H5N1) i B pozwala odpowiedzieć na pytanie czy objawy chorobowe spowodowane są przez wirusa grypy typu A lub B. Test należy wykonać po 48-72 godzinach od wystąpienia objawów. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być stosowany u dzieci. Materiałem do badania jest wymazu pobrany z nosa za pomocą jałowej wymazówki. Wynik pozytywny testu wskazuje z dużym prawdopodobieństwem, że pacjent choruje na grypę. Wczesne rozpoznanie grypy pozwala ograniczyć jej rozprzestrzenianie się oraz zastosować odpowiednie leczenie przeciwirusowe, którego celem jest złagodzenie objawów i  zapobieganie wystąpieniu groźnych powikłań. Negatywny wynik testu może świadczyć, że u pacjenta występuje infekcja o innej etiologii lub że w badanej próbce była niewystarczająca dla wykrycia liczba cząstek wirusa (np. gdy materiał do badania został pobrany w późnym okresie choroby – kiedy wirus grypy już tak intensywnie się nie namnaża).

 

Syncytialny wirus oddechowy, RSV (respiratory syncytial virus, RSV) może być przyczyną zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli u małych dzieci. W przypadku większości dzieci objawy RSV przypominają zwykłe przeziębienie. Jednak w przypadku niektórych dzieci zakażenie może być bardziej niebezpieczne. Objawy poważniejszej infekcji obejmują trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Do zarażenia wirusem RSV dochodzi najczęściej od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Niemal wszystkie dzieci do 2. roku życia przynajmniej raz ulegają zakażeniem wirusem RSV.

Przygotowanie do badania: Test należy wykonać po 48-72 godzinach od wystąpienia objawów. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być stosowane u dzieci. Materiałem do badania jest wymaz pobrany z nosa za pomocą jałowej wymazówki. Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli). Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa. Na badanie można zgłaszać się Pn-Pt:12:00-19:00, So: 11:00-13:00

Czas oczekiwania na wynik: 1 godzina

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!