Rzęsistkowica (trychomonadoza) – choroba układu moczowo-płciowego wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Trichomonas – rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis). Zakażenie możliwe jest również poprzez kontakt z przyborami higieny osobistej osoby zakażonej, szczególnie z tymi zatrzymującymi wilgoć, jak ręczniki czy gąbki.  U mężczyzn zakażenie jest bezobjawowe, rzadko pojawiają się pieczenie lub ból cewki moczowej lub całego penisa, nasilające się w trakcie oddawania moczu lub stosunku. U kobiet rzęsistkowica również może nie dawać żadnych objawów, jednak z powodu budowy kobiecych narządów płciowych i anatomicznej bliskości układów płciowego i moczowego, z czasem, gdy infekcja staje się silniejsza i rozprzestrzenia się na obydwa układy, pojawia się ból i pieczenie w cewce moczowej, częstomocz lub bezmocz oraz pieniste, żółtawozielone upławy o charakterystycznym, rybim zapachu. Terapia lekami przeciwpierwotniakowymi (lek z wyboru: metronidazol) obojga partnerów oraz zachowanie odpowiedniej higieny osobistej skutkują całkowitym wyleczeniem bez powikłań.

 

Przygotowanie do badania: Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Materiał do badania pobieramy w poniedziałki i wtorki w godz: 6:30-19:00 oraz środy w godz: 6:30-10:30.

Kobiety – do badania pobierany jest wymaz z kanału szyjki macicy lub pochwy:
  • przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych
  • pacjentki  w dniu pobrania wymazu nie mogą być w okresie krwawienia miesiączkowego
  • przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych)
  • należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi
  • należy zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu
Mężczyźni – do badania pobierany jest wymaz z cewki moczowej:
  • przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych
  • przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych)
  • należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi
  • należy przez okres 2-4 godz przed pobraniem powstrzymać się od oddawania moczu.

Czas oczekiwania na wynik: 15 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!