CA 15.3 + CA 125 ze specjalnym rabatem -50%
90,00 złCzas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy
PROMOCJA OBOWIĄZUJE W DNIACH 25.04.2022 – 21.05.2022
CA-125 – Marker raka jajnika
Rak jajników jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych ginekologicznych chorób złośliwych i czwartą z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku zachorowania na raka u kobiet. Rak jajnika w najwcześniejszych, rokujących największą szansę wyleczenia stadiach przebiega przeważnie bezobjawowo, dlatego u wielu pacjentek w momencie wykrycia choroba jest w stadium zaawansowanym. Najlepiej poznanym i powszechnie wykorzystywanym w diagnostyce onkologicznej markerem raka jajników jest antygen CA 125. Stopień wzrostu, jak i częstość występowania podwyższonych stężeń tego parametru w surowicy kobiet zależy od typu histologicznego raka.
Należy pamiętać, że badanie CA 125 stanowi uzupełnienie dla regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym oraz badań obrazowych (USG).
CA-15.3 – Marker raka gruczołu piersiowego
W USA rak piersi jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród zachorowań na nowotwory u kobiet- drugą po raku płuc. Na świecie rak piersi stał się jednym z najpowszechniejszych nowotworów, choruje 1 na 10 kobiet. Antygen CA 15-3 stał się szeroko uznanym markerem raka piersi. Jest glikoproteiną wytwarzaną zarówno przez prawidłowe komórki gruczołu piersiowego, jak i przez komórki raka piersi. Podwyższone stężenie CA 15-3 występuje u ok. 10% kobiet z rakiem piersi bez przerzutów oraz u ok. 70% pacjentek z odległymi przerzutami.
Należy pamiętać, że badanie CA 15.3 stanowi uzupełnienie dla samobadania piersi, regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym oraz badań obrazowych (USG,mammografia).
Jak należy przygotować się do badania?
Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania:
- zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
- w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
- ze względu na krótkotrwały wzrost CA 125 w trakcie miesiączki, po badaniu ginekologicznym czy stosunku seksualnym zaleca się, aby pacjentka w dniu badania nie była w trakcie krwawienia miesięcznego, a od badania ginekologicznego i/lub stosunku seksualnego powinno upłynąć 48 godzin
- pacjent nie musi być na czczo
- na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium