CA 15.3 + CA 125 ze specjalnym rabatem -50%

wtorek, 26 kw. 2022 |

CA-125 – Marker raka jajnika

p

Rak jajników jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych ginekologicznych chorób złośliwych i czwartą z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku zachorowania na raka u kobiet. Rak jajnika w najwcześniejszych, rokujących największą szansę wyleczenia stadiach przebiega przeważnie bezobjawowo, dlatego u wielu pacjentek w momencie wykrycia choroba jest w stadium zaawansowanym. Najlepiej poznanym i powszechnie wykorzystywanym w diagnostyce onkologicznej markerem raka jajników jest antygen CA 125. Stopień wzrostu, jak i częstość występowania podwyższonych stężeń tego parametru w surowicy kobiet  zależy od typu histologicznego raka.

Należy pamiętać, że badanie CA 125 stanowi uzupełnienie dla regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym oraz badań obrazowych (USG).

CA-15.3 – Marker raka gruczołu piersiowego

p

W USA rak piersi jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród zachorowań na nowotwory u kobiet- drugą po raku płuc. Na świecie rak piersi stał się jednym z najpowszechniejszych nowotworów, choruje 1 na 10 kobiet. Antygen CA 15-3 stał się szeroko uznanym markerem raka piersi. Jest glikoproteiną wytwarzaną zarówno przez prawidłowe komórki gruczołu piersiowego,  jak i przez komórki raka piersi. Podwyższone stężenie CA 15-3 występuje u ok. 10% kobiet z rakiem piersi bez przerzutów oraz u ok. 70% pacjentek z odległymi przerzutami.

Należy pamiętać, że badanie CA 15.3 stanowi uzupełnienie dla samobadania piersi, regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym oraz badań obrazowych  (USG,mammografia).

Jak należy przygotować się do badania?

Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania:

 

  • zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
  • w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
  • ze względu na krótkotrwały wzrost CA 125 w trakcie miesiączki, po badaniu ginekologicznym czy stosunku seksualnym  zaleca się, aby pacjentka w dniu badania nie była w trakcie krwawienia miesięcznego, a od badania ginekologicznego i/lub stosunku seksualnego powinno upłynąć 48 godzin
  • pacjent nie musi być na czczo
  • na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!