Dieta pod kontrolą – Czy Twój sposób żywienia zapewnia Ci wszystkie niezbędne składniki odżywcze?

czwartek, 25 maj 2023 |

Jedzenie to bardzo ważny aspekt naszego życia. Właściwy sposób odżywiania ma istoty wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i odporność organizmu. Dlatego tak ważne jest by to, co znajduje się na naszym talerzu dostarczało organizmowi wszystkich składników odżywczych oraz substancji mineralnych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Współczesny styl życia sprzyja sięganiu po przetworzoną żywność, jak dania typu fast food, instant, light czy bogate w  cukier lub utwardzone tłuszcze trans. Ponadto od wielu lat pojawiają się kolejne trendy propagujące stosowanie mniej lub bardziej restrykcyjnych diet alternatywnych, które  polegają na eliminacji lub ograniczeniu wybranych produktów lub grup produktów oraz rezygnacji z niektórych sposobów przygotowywania żywności do spożycia (np. dieta ketogeniczna, wegańska, wegetariańska, Kwaśniewskiego, Dukana, Atkinsa, itp.). Niestety długotrwałe niezdrowe odżywianie czy przejście na dietę redukcyjną bez konsultacji ze specjalistą, może skutkować poważnymi problemami z pokrywaniem zapotrzebowania organizmu na białko, niektóre witaminy i składniki mineralne.

Badania laboratoryjne

Kompleksowy pakiet badań laboratoryjnych pozwoli Ci rozpoznać ewentualne problemy zdrowotne na wczesnym etapie, odpowiednio zmodyfikować i zbilansować swoją dietę oraz dobrać suplementację właściwą do potrzeb Twojego organizmu.

Badania podstawowe

Morfologia z obrazem 6 DIFF

Badanie to dostarcza nam informacji dotyczących krwinek białych (WBC), czerwonych (RBC) i płytek krwi, w tym ich liczby, rodzaju, wielkości i kształtu. Jest to pierwszy krok w diagnostyce wielu chorób – od anemii po stany zapalne i choroby rozrostowe.

Białko całkowite

Białka stanowią ważny element budulcowy wszystkich komórek i tkanek organizmu. Poziom białka całkowitego pozwala ocenić stan odżywienia pacjenta.

Niedobory witamin i minerałów

Witamina B12

Witamina B12 jest związkiem, którego niedobór w organizmie człowieka powoduje istotne zaburzenia hematologiczne i neurologiczne. Organizm nie posiada zdolności wytwarzania witaminy B12 i dlatego należy ją dostarczać w diecie. Jej jedynym pewnym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Witamina D3

Niedobór witaminy D3  stanowi duży problem epidemiczny w wielu krajach świata. Właściwa suplementacja oraz rozsądne zażywanie kąpieli słonecznych zapobiegają występowaniu niedoborów tej witaminy w większości populacji. 

Ferrytyna

 Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo w organizmie. Jej stężenie odzwierciedla zapasy tego pierwiastka w ustroju. Białko to jest uważane za najlepszy parametr oceniający stany niedoborowe żelaza, ponieważ redukcja poziomu żelaza jest jedynym stanem, który skutkuje obniżeniem stężenia ferrytyny. 

Żelazo

Produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają organizmowi żelaza hemowego, które jest zdecydowanie lepiej przyswajalne niż żelazo niehemowe pochodzące z produktów roślinnych. Ponadto dieta bogata w błonnik może utrudniać przyswajanie tego pierwiastka.

Cynk

Cynk jest aktywatorem ok. 80 enzymów w ludzkim organizmie. Uczestniczy w metabolizmie lipidów, białek i węglowodanów oraz w eliminacji wolnych rodników. Należy pamiętać, że przyswajalność cynku jest zależna nie tylko od jego zawartości w pożywieniu – więcej cynku zostanie wbudowane w strukturę organizmu, gdy zostanie spożyty w połączeniu z białkiem zwierzęcym, a nie z roślinnym.

Wapń

Bardzo wartościowym źródłem wapnia dla naszego organizmu jest mleko i produkty mleczne. U osób stosujących diety alternatywne, zostaje upośledzona funkcja wapnia w procesie mineralizacji kości i kształtowania masy kostnej, co grozi osteoporozą w wieku postmenopauzalnym i starszym.

Magnez

Magnez uczestniczy w wielu reakcjach przemiany węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Reguluje trawienie i pracę tarczycy. Odpowiednia podaż magnezu jest niezwykle istotna i może znacząco wpływać na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!