Program Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka 40 PLUS” został przedłużony do 30.04.2025 r. Można niego skorzystać, jeśli masz przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku.
Ideą programu jest profilaktyka najczęściej występujących problemów zdrowotnych, która znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Badania profilaktyczne są naszą główną bronią w walce z licznymi chorobami, które w początkowym stadium rozwoju nie dają prawie żadnych niepokojących oznak. Regularne wizyty u lekarza oraz odpowiednie badania laboratoryjne, dostarczają cennych informacji na temat zdrowia i pozwalają na wczesne wychwycenie potencjalnych schorzeń i zapobieganie powikłaniom.
Wraz z wiekiem zachodzące procesy biochemiczne są mniej wydolne, możliwości regeneracyjne tkanek zmniejszają się, a komórkowe mechanizmy naprawcze zawodzą. Dochodzi do stopniowego upośledzenia funkcji poszczególnych układów i narządów organizmu. Wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, układu moczowego, cukrzycę oraz nowotwory.
Do kogo skierowany jest program „Profilaktyka 40 PLUS”?
Program skierowany jest do Polaków, którzy:
- w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat,
- nie korzystali wcześniej z programu Profilaktyka 40 PLUS,
- uzupełnili ankietę i wygenerowali e-skierowanie na badania diagnostyczne:
- na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP),
- w aplikacji mojeIKP,
- w placówce medycznej, która realizuje program.
Możesz skorzystać z pomocy pracowników Laboratorium MEDICA, którzy pomogą Ci krok po kroku przejść przez cały proces związany z realizacją e-skierowania w ramach Programu Profilaktyka 40 PLUS – nr telefonu: 789 322 636 (Pn-Pt: 6:30-18:00 Sob: 6:30-13:00)
Przebadaj się jeszcze raz. Teraz to możliwe…
Dopuszczono możliwość ponownego wykonania badań. Można to zrobić pod warunkiem, że od udzielenia poprzednich świadczeń w ramach Programu Profilaktyka 40 PLUS upłynęło co najmniej 12 miesięcy. Nie można przebadać się po raz trzeci. Aby ponowne wziąć udział w programie, nie trzeba wypełniać ankiety. Automatycznie po roku od wykonania poprzedniego pakietu badań na Twoim koncie IKP dostaniesz nowe e-skierowanie.
Co zawiera pakiet badań?
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład Programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie zanim dostaniesz e-skierowanie. Badania te umożliwiają ocenę funkcjonowania podstawowych narządów oraz ocenę metabolizmu organizmu. Są istotne dla przesiewu oraz diagnostyki chorób i ich powikłań.
Jak skorzystać z programu „Profilaktyka 40 PLUS”?
- Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Odpowiedz na pytania. Ankietę wypełnisz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz ją w zakładce „Profilaktyka”.
- Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań.
- Zgłoś się z dokumentem tożsamości do Laboratorium MEDICA od poniedziałku do soboty w godz. 6:30-11:00. Pamiętaj, że na badania należy zgłosić się na czczo.
- Wyniki badań odbierzesz online lub w wersji papierowej w przeciągu kilku godzin od pobrania próbki krwi do badania.
- Warto po zrobieniu badań umówić się na wizytę do swojego lekarza POZ i skonsultować swoje wyniki.
Możesz skorzystać z pomocy pracowników Laboratorium MEDICA, którzy pomogą Ci krok po kroku przejść przez cały proces związany z realizacją e-skierowania w ramach Programu Profilaktyka 40 PLUS – nr telefonu: 789 322 636 (Pn-Pt: 6:30-18:00 Sob: 6:30-13:00).
Szczegółowe informacje na temat programu „Profilaktyka 40 PLUS” znajdują się również na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus