MAŁY SPORTOWIEC – profil badań dla dzieci w wieku 0-15 lat

niedziela, 13 sie 2023 |

Sport jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka – jest nie tylko źródłem świetnej zabawy i rozrywki, ale także uczy nasze pociechy odpowiedzialności za własne zdrowie i kształtuje prawidłowe nawyki na resztę życia. Wpływa on korzystnie na ich rozwój fizyczny, intelektualny, psychiczny i społeczny. Regularna i dostosowana do wieku oraz możliwości aktywność fizyczna wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy, poprawia koordynację ruchową i wspomaga utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

BADANIA PROFILAKTYCZNE MAŁEGO SPORTOWCA

Warto zadbać o badania profilaktyczne małego sportowca, które pozwolą na ocenę funkcjonowania podstawowych narządów, a także ocenę metabolizmu młodego organizmu. Na podstawie wyników badań lekarz będzie mógł ocenić stan zdrowia dziecka oraz wydać zalecenia w zakresie zbilansowania diety (tak by była bogata we właściwą ilość najważniejszych substancji odżywczych) oraz dostosowania intensywności treningu do potrzeb i możliwości młodego organizmu. Pozwoli to znacznie obniżyć ryzyko kontuzji i efektu przetrenowania małego sportowca.

PROFIL „MAŁY SPORTOWIEC”

Profil „MAŁY SPORTOWIEC” przeznaczony jest dla chłopców i dziewcząt trenujących dowolną dyscyplinę sportu. Badania z profilu rekomenduje się wykonać u dziecka:

  • przez rozpoczęciem uczęszczania na treningi wybranej dyscypliny
  • każdorazowo przed okresem wzmożenia intensywności zajęć treningowych

Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy dziecko jest gotowe na kolejne wyzwania sportowe.

PROFIL „MAŁY SPORTOWIEC” – JAKIE BADANIA WCHODZĄ W SKŁAD PROFILU?

GLUKOZA NA CZCZO

Oznaczenie stężenia glukozy wykonuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu i monitorowaniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej i chorób z nimi związanych, które zwykle przebiegają bez charakterystycznych objawów.

ELEKTROLITY (SÓD + POTAS)

Elektrolity są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w regulacji objętości płynów w organizmie oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Mają zdolność wiązania i zatrzymywania wody.

MAGNEZ

 Magnez jest jednym z najważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych organizmu. Warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Poprawia pamięć i koncentrację. Magnez w połączeniu z wapniem i witaminą D jest składnikiem budulcowym kości i zębów.  Reguluje trawienie i pracę tarczycy. Niedobory magnezu najczęściej objawiają się m.in. zaburzeniami rytmu serca, zmęczeniem, brakiem energii, spadkiem nastroju, depresją, kłopotami z koncentracją, nadmierną drażliwością, tikami nerwowymi (np. drganie powieki). Magnez jest jednym z najważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych organizmu.

WAPŃ

Wapń jest integralnym składnikiem organizmu. Wpływa na kurczliwość mięśni, przewodnictwo nerwowe, uwalnianie i działanie hormonów oraz bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Dodatkowo odgrywa szczególną rolę w śródkomórkowym przekazywaniu sygnałów oraz regulacji procesów aktywacji wielu enzymów. Jest składnikiem budulcowym kości i zębów, w związku z tym jego prawidłowe stężenie jest niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka.

ŻELAZO + FERRYTYNA

 Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo w organizmie. Jej stężenie odzwierciedla zapasy tego pierwiastka w ustroju. Białko to jest uważane za najlepszy parametr oceniający stany niedoborowe żelaza, ponieważ redukcja poziomu żelaza jest jedynym stanem, który skutkuje obniżeniem stężenia ferrytynyŻelazo odgrywa zasadniczą rolę w procesie tworzenia krwinek czerwonych, a także wspomaga pracę układu odpornościowego oraz mózgu. Niedobory żelaza prowadzą do niedokrwistości, która objawia się bladością śluzówek i spojówek, zajadami w kącikach ust, szorstkością skóry, łamliwością włosów i paznokci. Obniżona zostaje zdolność koncentracji oraz sprawność fizyczna.

KREATYNINA

Kreatynina jest produktem przemian metabolicznych aminokwasów. Kreatynina znalazła szczególne zastosowanie jako biochemiczny marker oceniający funkcję filtracyjną nerek, ponieważ jest wydalana z organizmu wyłącznie przez nerki. Należy jednak pamiętać, że stężenie kreatyniny w surowicy zależy nie tylko od funkcji nerek, ale także między innymi od masy mięśniowej badanego (ilość powstającej i wydalanej przez nerki kreatyniny jest proporcjonalna do masy mięśniowej). Ponadto stężenie kreatyniny może wzrastać wraz z ilością przyjmowanych w diecie białek i spożywania czerwonego mięsa. Dieta wysokobiałkowa może spowodować wzrost stężenia kreatyniny. 

AST+ALT

Oznaczanie w surowicy aktywności ALT i AST stanowi część podstawowego panelu badań laboratoryjnych wykonywanych u dzieci  w celu oceny funkcji wątroby. Narząd ten odgrywa kluczową funkcję w wielu procesach życiowych, takich jak: przemiany węglowodanów, lipidów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków i toksyn. Ponadto jest on głównym źródłem większości białek osocza, lipoprotein i węglowodanów, uwalnianych ze swoich zasobów. Stanowi magazyn dla witamin (A, D3, B2, B3, B4, B12, K) oraz żelaza.

TSH

Tarczyca w rozwoju dziecka odgrywa szczególną rolę, a jej hormony wpływają na procesy wzrastania i dojrzewania wszystkich komórek organizmu oraz regulują przemianę materii.

WITAMINA D3

Witamina D wykazuje wielokierunkowe działanie w organizmie. Odgrywa istotną rolę w chorobach szkieletowych, w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, chorobom autoimmunologicznym, nowotworom, a także niektórym chorobom psychicznym. Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz cykl odnowy biologicznej naskórka. Odgrywa ona kluczową rolę w aktywacji naszej odpowiedzi immunologicznej. Niedobór witaminy D3  stanowi duży problem epidemiczny w wielu krajach świata. Właściwa suplementacja oraz rozsądne zażywanie kąpieli słonecznych zapobiegają występowaniu niedoborów tej witaminy w większości populacji. 

MORFOLOGIA 6 DIFF

Morfologia krwi jest zautomatyzowanym badaniem komórek krwi, które powinno wykonywać się raz w roku. Badanie to dostarcza nam informacji dotyczących krwinek białych (WBC), czerwonych (RBC) i płytek krwi, w tym ich liczby, rodzaju, wielkości, kształtu. Jest to pierwszy krok w diagnostyce wielu chorób – od anemii po stany zapalne i choroby rozrostowe.

OB PO 1h

 OB (Odczyn Biernackiego) jest wskaźnikiem opadania erytrocytów. Badanie polega na pomiarze drogi opadania krwinek czerwonych  w ciągu godziny. Parametr ten znalazł zastosowanie w diagnostyce medycznej m.in. jako wskaźnik procesów zapalnych.

Mocz - badanie ogólne + mikroskopowa ocena osadu

Badanie ogólne moczu to, zaraz po morfologii krwi, najbardziej popularne i najczęściej zlecane badanie w laboratoriach diagnostycznych. Informacje jakie mogą być czerpane z wyniku badania moczu, są bardzo rozległe i nie dotyczą tylko nerek i dróg moczowych. Zmiany występują w przebiegu zaburzeń metabolicznych (cukrzyca, metaboliczne choroby wrodzone), przy chorobach wątroby i dróg żółciowych, zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej, zespołach endokrynologicznych, zatruciach i innych.

JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

W celu zapewnienia poprawności badania i wiarygodnego wyniku, wybierając się na badania laboratoryjne, należy się do nich odpowiednio przygotować.

Większość badań krwi powinna być wykonana na czczo. Optymalne jest zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym pobranie i wstrzymanie się od jedzenia rano przed przyjściem na badania. W przypadku niemowlaków i dzieci do 2. roku życia, utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego zaleca się, aby na pobranie krwi z maluchami zgłosić się tuż przed kolejnym karmieniem. Dzieci w wieku 2-4 lata na badanie powinny zgłosić się bez posiłku rano, a dzieci w wieku przedszkolnym z lekką kolacją dnia poprzedniego, rano bez śniadania. Natomiast dzieci w wieku szkolnym przygotowują się do pobrania krwi tak samo jak dorośli. Zaleca się aby dzieci na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody.

 Należy pamiętać o tym, aby dziecko przystąpiło do pobrania krwi wyspane i wypoczęte. Zaleca się pobieranie krwi w godzinach rannych miedzy 7 a 10.

Do wykonania Profilu „MAŁY SPORTOWIEC” oprócz próbki krwi potrzebna jest też próbka moczu. Powinna być to porcja moczu oddana po nocy, pobrana ze środkowego strumienia po zachowaniu higieny intymnej. Mocz należy oddać do jednorazowego naczynia. Pobrany mocz należy dostarczyć w ciągu 1 godziny do laboratorium.

Bezkontaktowy iluminator naczyniowy (skaner żył) AccuVein AV400

Laboratorium MEDICA jest pierwszą w Radomiu placówką, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający szybką i precyzyjną wizualizację siatki żył powierzchniowych. Sieć żył jest wyświetlana bezpośrednio na skórze pacjenta. Urządzenie stanowi doskonałe wsparcie techniczne dla personelu medycznego podczas wykonywania nakłuć u pacjentów z bardzo trudnymi warunkami żylnymi oraz u dzieci i niemowląt. Umożliwia precyzyjne i bardzo bezpieczne wkłucie się nawet do bardzo malutkich i słabo widocznych gołym okiem żyłek. Iluminator naczyniowy stanowi innowacyjne rozwiązanie medyczne na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce i na świecie. Jego działanie można zobaczyć na kanale YouTube AccuVein.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!