MOVEMBER – badania profilaktyczne dla mężczyzn

niedziela, 30 paź 2022 |

MOVEMBER – czyli wąsy w listopadzie…

Wąsy kojarzą się z męskością,  ale MĘSKOŚĆ to nie tylko uosobienie siły i wytrzymałości – to przede wszystkim ZDROWIE.  Należy pamiętać i głośno mówić, że jego świadomość i dbałość o nie TO NIE PRZEJAW SŁABOŚCI, a wręcz przeciwnie.

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.

Akcja społeczna MOVEMBER została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Nazwa kampanii wzięła się z połączenia dwóch angielskich słów – Moustache (wąsy) i November (listopad). 

Idea kampanii MOVEMBER jest prosta – podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na raka prostaty oraz raka jąder dotykający zwłaszcza młodych panów dla których temat profilaktyki wydaje się odległy. Ma to zaowocować podniesieniem liczby wcześnie wykrytych i diagnozowanych przypadków nowotworów, a co za tym idzie, również skutecznych kuracji.

Kilka słów o raku jądra i prostaty…

Rak jądra i prostaty to jedni z najgroźniejszych zabójców. Na pierwszą chorobę najbardziej narażeni są mężczyźni pomiędzy 15 a 40 rokiem życia. Natomiast rak prostaty atakuje głównie po 40-tce i jest to drugi co do częstości występujący wśród mężczyzn nowotwór. 

RAK JĄDRA

Rak jąder rozpoznaje się zwykle pomiędzy 25. a 40. rokiem życia, a u mężczyzn w wieku 15-35 lat jest to najczęstszy nowotwór złośliwy. Cechuje się on dość dobrym rokowaniem, jednak kluczowy jest czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Pierwsze objawy rozwijającej się choroby mogą być mało dokuczliwe, a w związku z tym często bagatelizowane przez mężczyznę. Najczęściej spotykanym objawem jest jest powiększenie części lub całego jądra (jednostronne i  stopniowe). Powiększone jądro jest twarde, wyraźnie cięższe i niebolesne. 

Diagnostyka chorych z podejrzeniem nowotworu jądra powinna obejmować: badanie podmiotowe i przedmiotowe z oceną obwodowych węzłów chłonnych, badania krwi w tym stężenia markerów nowotworowych, ultrasonografię (USG) moszny.

Nowotworowe markery wykorzystywane w diagnostyce raka jądra to alfa-fetoproteina AFP oraz podjednostka beta ludzkiej gonadotropiny beta-HCG. To badania wstępne, przesiewowe które wraz z obrazem klinicznym pacjenta stanowią podstawę w ocenie stanu klinicznego.

RAK PROSTATY

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w USA, w Polsce drugim co do częstości nowotworem złośliwym u mężczyzn (po raku płuca). Przeważnie rośnie on powoli i jego obecność długo nie daje żadnych objawów klinicznych. Rak stercza wcześnie wykryty – czyli w stadium ograniczonym do narządu, daje znacznie większe szanse na skuteczne leczenie i charakteryzuje się lepszym rokowaniem. Wykrywalność w ostatnim dwudziestoleciu zwiększa się dynamicznie, głównie dzięki upowszechnieniu oznaczania stężenia swoistego antygenu sterczowego PSA w surowicy.

PSA (specyficzny antygen sterczowy) jest  glikoproteiną, która  jest produkowana zarówno przez komórki zdrowego gruczołu krokowego, jak i przez komórki nowotworowe tego narządu. Jego fizjologiczna funkcja to udział w trawieniu białek będących składnikami płynu nasiennego, co powoduje upłynnienie nasienia. Od wielu lat PSA jest uważany za najlepszy marker nowotworowy gruczołu krokowego, wykorzystywany do rozpoznawania oraz różnicowania raka i łagodnego przerostu stercza. Badanie powinni regularnie wykonywać mężczyźni po 40. roku życia oraz mężczyźni znajdujący się w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty z powodu obciążenia genetycznego.

Do wzrostu stężenia tego markera dochodzi także w przypadku łagodnego przerostu stercza oraz zapaleniu gruczołu. Krótkotrwały wzrost PSA może wystąpić po: badaniu palpacyjnym prostaty przez odbytnicę, masażu prostaty, badaniu USG przez odbytnicę, biopsji prostaty, jeździe na rowerze czy stosunku seksualnym.

Profilaktyka raka jądra i prostaty…

Rak jądra i prostaty w początkowym stadium rozwoju nie dają żadnych objawów klinicznych – nie oznacza to jednak, że nie sieją spustoszenia w organizmie. Cechują się one dość dobrym rokowaniem, jednak kluczowy jest czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.  Regularne badania pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w momencie, gdy możliwe jest ich skuteczne leczenie. Każdy mężczyzna powinien:

  • raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie jąder
  • zgłaszać się na regularne badania profilaktyczne
  • prowadzić zdrowy tryb życia (dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, brak nałogów)

Laboratorium MEDICA dla MOVEMBER…

Laboratorium Medica wraz z firmą Abbott w akcji dla MOVEMBER oferuje wykonanie profilaktycznych badań w kierunku raka jądra (AFP + Beta-HCG) oraz raka prostaty (PSA całkowite) ze specjalnym rabatem w dniach 02.11.2022 – 30.11.2022.

Badania są bezbolesne i nie wymagają szczególnego przygotowania. Na pobranie krwi do badania można zgłosić się w godzinach pracy laboratorium.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!