Movember, czyli wąsy w listopadzie

wtorek, 06 lis 2018 |

MOVEMBER – coroczna kampania mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dolegliwości dotykających panów.

moustache

Nazwa wzięła się z połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad). Tak powstał Movember, czyli nasz polski Wąsopad. Jak sugeruje nazwa, uczestnictwo w akcji polega na zapuszczaniu wąsów w listopadzie. Cel: podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na raka prostaty oraz raka jąder dotykający zwłaszcza młodych panów dla których temat profilaktyki wydaje się odległy.

Dane medyczne są alarmujące. Rak jądra i prostaty to jedni z najgroźniejszych zabójców. Na pierwszą chorobę najbardziej narażeni są mężczyźni pomiędzy 15 a 40 rokiem życia. Natomiast rak prostaty atakuje głównie po 40-tce i jest to drugi co do częstości występujący wśród mężczyzn nowotwór. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku między 50 a 80 rokiem życia i 80% panów, którzy ukończyli 80 lat, zachoruje na raka prostaty. Zajmuje on 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.

Fundacja Movember, która jest pomysłodawcą kampanii, wyznaczyła sobie zadanie przebicia się do świadomości mężczyzn i ich bliskich. Ma to zaowocować podniesieniem liczby wcześnie wykrytych i diagnozowanych przypadków raka, a co za tym idzie, również skutecznych kuracji. Upowszechnianie zdrowego trybu życia, badań profilaktycznych, nawyku samobadania, poznanie historii zachorowań na raka w rodzinie – kobietom mówi się o tym od lat, nareszcie przyszedł czas również na Panów.

Movember to naprawdę wartościowa inicjatywa, dlatego zamiast chichotać, warto przychylnym okiem spojrzeć na panów, którzy decydują się zapuszczać wąsy w listopadzie. W tego typu kampaniach społecznych ważne jest każde wsparcie.

A teraz kilka słów na temat nowotworów:

Rak jąder rozpoznaje się zwykle pomiędzy 25. a 40. rokiem życia, a u mężczyzn w wieku 15–35 lat jest to najczęstszy nowotwór złośliwy. Najczęściej spotykanym objawem jest powiększenie części lub całego jądra (jednostronne i  stopniowe). Powiększone jądro jest twarde, wyraźnie cięższe i  niebolesne. Jedynie u 25% chorych w chwili rozpoznania występują objawy stanu zapalnego lub bolesność. Diagnostyka chorych z podejrzeniem nowotworu jądra powinna obejmować: badanie podmiotowe i przedmiotowe z oceną obwodowych węzłów chłonnych, badania krwi w tym stężenia markerów nowotworowych, ultrasonografię (USG) moszny. Nowotworowe markery wykorzystywane w diagnostyce raka jądra to alfa-fetoproteina AFP oraz podjednostka beta ludzkiej gonadotropiny beta-HCG. To badania wstępne, przesiewowe które wraz z obrazem klinicznym pacjenta stanowią podstawę w ocenie stanu klinicznego.

Rak prostaty inaczej rak gruczołu krokowego ustępuje pod względem częstości występowania u mężczyzn w Polsce jedynie rakowi płuca. Dane epidemiologiczne dotyczące tego nowotworu w naszym kraju mówią o rocznej zachorowalnośći około 13,2 %. Wykrywalność w ostatnim dwudziestoleciu zwiększa się dynamicznie, głównie dzięki upowszechnieniu oznaczania stężenia swoistego antygenu sterczowego PSA w surowicy (umożliwia to wykrywanie raków bezobjawowych). U niektórych chorych występują dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, będące raczej następstwem współistnienia łagodnego rozrostu stercza. Zasadnicze znaczenie dla rozpoznania ma określenie stężenia PSA w surowicy, aczkolwiek marker ten nie jest podwyższony tylko w nowotworze prostaty ale również w łagodnym jego rozroście jaki i zapaleniu. Pomocnym jest oznaczanie poziomy PSA całkowitego i wolnego oraz wyliczenie wzajemnego ich stosunku do określenia ryzyka wystąpienia nowotworu. Panowie po 40-tym roku życia powinni raz na dwa lata badać poziom PSA a w rodzinach gdzie występuje ten rodzaj nowotworu badanie powinno być wykonywane co roku.

Laboratorium Medica wraz z amerykańską firmą Abbott w akcji dla „Movember” oferuje zaproszenie na badania pod kątem raka jąder dla mężczyzn w wieku 16+ oraz pod kątem raka prostaty dla mężczyzn w wieku 35+, programem otoczyliśmy kilka szkół męskich w Radomiu (około 1300 uczniów). W szkołach prowadzimy akcje przez dwa najbliższe miesiące: listopad i grudzień, młodzież oraz kadra męska ma możliwość bezpłatnego wykonania badania markerów nowotworowych w tym okresie. Program bezpłatny dedykowany jest dla wszystkich uczniów klas czwartych technikum i trzecich zawodowych i cyklicznie każdy następny rocznik będzie miał możliwość skorzystania z tej profilaktyki. Dla pozostałej młodzieży męskiej oraz dorosłych mężczyzn na specjalne zaproszenia oraz hasło Movember badania będzie można wykonać odpłatnie po znacznym rabacie.

Jest to akcja non profit i pod tym względem skupiamy się tylko i wyłącznie na pobudzeniu młodej świadomości i zapoznaniu się z tym tematem.

Pamiętajmy że profilaktyka i cykliczne badania są najważniejsze.

Agnieszka Flont
analityk kliniczny
specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej
NZOZ Medica Radom

Markery nowotworowe:

  • Raka prostaty – PSA
  • Raka jąder – AFP + BhCG

Akcja ważna do 31 grudnia 2018

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!