Okres jesienno-zimowy to czas, w którym niezwykle trudno uniknąć infekcji. Spadek temperatury, deszczowa pogoda, zmniejszona aktywność fizyczna, obniżona odporność – wszystko to sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na grypę i przeziębienia.
Szybkie testy antygenowe oferowane przez Laboratorium MEDICA pozwalają na identyfikację metodą Immunochromatograficzną i różnicowanie patogenów wirusowych oraz bakteryjnych będących jednymi z najczęstszych przyczyn infekcji układu oddechowego u ludzi.
Jednoznaczne stwierdzenie przyczyny infekcji jest podstawą dalszego postępowania klinicznego.
Wirusy i bakterie, stanowiące źródło chorób, są przenoszone głównie drogą kropelkową – podczas kichania, kaszlu oraz w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób lub skażonymi przez niego przedmiotami. Z tego typu zagrożeniami możemy zetknąć się w pracy, szkole, przedszkolu, autobusie, galeriach handlowych czy domu.
Zwykłe przeziębienie czy poważna choroba zakaźna?
Test antygenowy w kierunku wirusa Grypy typ A+B
Grypa to poważna choroba zakaźna, która każdego roku daje znać o sobie i może być przyczyną groźnych dla życia i zdrowia powikłań pogrypowych. Jej objawy bardzo często są mylone ze zwykłym przeziębieniem.
Test pozwala odpowiedzieć na pytanie czy objawy chorobowe spowodowane są przez wirusa grypy typu A lub B.
Test antygenowy w kierunku wirusa RSV
Syncytialny wirus oddechowy (RSV) może być przyczyną zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli u małych dzieci. W przypadku większości dzieci objawy RSV przypominają zwykłe przeziębienie. Jednak objawy poważniejszej infekcji obejmują trudności w oddychaniu i świszczący oddech.
Test pozwala odpowiedzieć na pytanie czy objawy chorobowe spowodowane są przez wirusa RSV.
Test antygenowy w kierunku wirusa SARS-CoV-2
Wirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego SARS-CoV-2 odpowiedzialny jest za zespół chorobowy nazwany angielskim akronimem COVID-19. Ze względu na nieswoiste objawy kliniczne rozpoznanie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bez badań laboratoryjnych nie jest możliwe.
Test pozwala odpowiedzieć na pytanie czy objawy chorobowe spowodowane są przez wirusa SARS-CoV-2.
Ból gardła – infekcja bakteryjna czy wirusowa?
Test antygenowy w kierunku paciorkowców z grupy A (Strep A)
Test pozwala na szybkie potwierdzenie lub wykluczenie, że zapalenie gardła zostało spowodowane przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A – Streptococcus pyogenes. Stanowi alternatywę do standardowego badania mikrobiologicznego, które z uwagi na długi czas oczekiwania na wynik opóźnia rozpoznanie anginy paciorkowcowej oraz wdrożenie skutecznego leczenia.
Co oznacza wynik?
Wynik pozytywny testu oznacza, że w badanej próbce wykryto antygen paciorkowców
beta-hemolizujących grupy A i infekcja ma podłoże bakteryjne. Zawsze wymaga ona leczenia antybiotykiem, a nieleczona może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, m.in. nabytych wad serca u dzieci i młodzieży.
Wynik negatywny przemawia za zapaleniem
gardła o etiologii wirusowej.
Jak przygotować się do badania?
Test należy wykonać po 48-72 godzinach od wystąpienia objawów.
Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być stosowane u dzieci.
Na badanie można zgłaszać się Pn-Pt:12:00-19:00, So: 11:00-13:00
W przypadku wykonania testu w kierunku wirusa Grypy typ A+B, RSV lub SARS-CoV-2:
Materiałem do badania jest wymaz pobrany z nosa za pomocą jałowej wymazówki.
Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).
Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
W przypadku wykonania testu w kierunku paciorkowców z grupy A (Strep A):
Materiałem do badania jest wymaz pobrany z gardła i migdałków za pomocą jałowej wymazówki.
Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od posiłku.
W dniu badania nie należy stosować płukanek do ust i innych środków o miejscowym działaniu bakteriobójczym.
Wynik dostępny w ciągu 1 h
W okresie jesienno-zimowym większość wizyt ambulatoryjnych w przychodniach jest wynikiem infekcji dróg oddechowych. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prawidłowe rozpoznanie etiologii infekcji jest kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia oraz zapobieganiu groźnym powikłaniom. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny dysponujemy testami laboratoryjnymi pomocnymi w postawieniu prawidłowej diagnozy.