Osiem nowych paneli alergicznych w ofercie MEDICA

niedziela, 10 cze 2018 |

Laboratorium MEDICA poszerzyło swoją ofertę o 8 nowych paneli alergicznych EUROLINE:

W skład tych paneli wchodzą unikatowe alergeny m.in.: soja, glutaminian, gluten, kakao, karaluch, gołębie odchody, grzyby, świnka morska, chomik, naskórek szczura oraz pióra ptaków gospodarczych i ozdobnych.

 

Oferowane przez nas testy są pomocne w diagnostyce większości alergii, np. pokarmowej, sezonowo występującej alergii na pyłki czy całorocznej na składowe kurzu domowego. Każdy profil 10-alergenowy EUROLINE posiada marker reakcji krzyżowych CCD, służący do wyeliminowania fałszywie pozytywnych wyników spowodowanych podobieństwem budowy niektórych alergenów.

Co to jest CCD?

U ok. 25% pacjentów system immunologiczny produkuje przeciwciała anty-CCD IgE. Do ich produkcji dochodzi po kontakcie z alergenami zawierającymi wysoce immunogenne struktury węglowodanowe nazywane CCD (ang. cross-reactive carbohydrate determinants). Struktury CCD obecne są głównie na alergenach roślinnych (pyłek roślin, warzywa, owoce), ale ich powszechne występowanie stwierdza się także na alergenach jadów owadów błonkoskrzydłych, np.: jadzie pszczoły, osy czy roztoczach kurzu domowego. Przeciwciała anty-CCD wykazują dużą reaktywność krzyżową, ze względu na podobieństwo struktur CCD pochodzących z różnych źródeł.

Obecność przeciwciał anty-CCD w surowicy pacjenta odpowiedzialna jest za trudności w interpretacji wyników pozytywnych w testach serologicznych. Mogą zawyżać wynik pozytywny u pacjentów z kliniczną alergią, a także mogą prowadzić do uzyskania wyników fałszywie pozytywnych. Warto zaznaczyć, że na obecny stan wiedzy medycznej przeciwciała anty-CCD nie są szkodliwe dla pacjenta i in vivo nie powodują żadnych dolegliwości. Każdy z oferowanych  profil 10-alergenowy EUROLINE posiada marker CCD, pozwalający lekarzowi na precyzyjną interpretację wyniku i postawienie właściwej diagnozy.

Na czym polega badanie?

Badanie polega na oznaczeniu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał w klasie E (IgE) przeciwko wybranym alergenom, np. pokarmowym, wziewnym lub jadom owadów, powodujących reakcję alergiczną. Reakcje alergiczne zależne od immunoglobulin w klasie E (IgE), są to natychmiastowe reakcje nadwrażliwości. Po ekspozycji na dany alergen, dochodzi to IgE-zależnego uwolnienia histaminy oraz innych mediatorów z komórek tucznych i bazofilów, co skutkuje objawami klinicznymi takimi jak astma, atopowe zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry oraz objawy żołądkowo-jelitowe.

Test alergiczny z krwi to cienki plastikowy pasek, na którym znajdują się specjalne membrany, zawierające naniesione w formie linii alergeny, np. jabłko, pyłek brzozy, roztocze kurzu domowego. Przed badaniem pasek jest całkowicie czysty, nie widać na nim jakichkolwiek linii. Podczas badania surowica pacjenta jest umieszczana na pasku. Jeśli pacjent cierpi na alergię, specyficzne przeciwciała łączą się z alergenami umieszczonymi na pasku. Następnie za pomocą dodatkowych, specjalnie wyznakowanych odczynników przeciwciała z krwi pacjenta związane z alergenem, są obrazowane w postaci prążków. Intensywność ich wybarwienia jest następnie oceniana przez program komputerowy. Pojawienie się tych prążków świadczy o obecności przeciwciał i w większości przypadków o alergii. Im ciemniejszy prążek tym więcej przeciwciał.

Jak wygląda wynik?
  • Test podaje wynik wyrażony ilościowo
  • Każdy parametr oceniany jest indywidualnie 
  • Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie
  • Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego EUROLineScan
Jakie są zalety testu?
  • Podczas badania nie wprowadza się alergenu do organizmu
  • Test nie wymaga przygotowania, nie ma potrzeby odstawienia leków antyhistaminowych oraz innych
  • Test może być wykonywany w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym
  • Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi
  • Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”
  • U każdego pacjenta badane są reakcje krzyżowe za pomocą markera CCD, co pozwala na wyeliminowania fałszywie pozytywnych wyników spowodowanych podobieństwem budowy niektórych alergenów
Jak przygotować się do badania?

Profile EUROLINE nie wymagają specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można je wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku). 

Jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 2 dni robocze.

Jak zinterpretować wynik?

Należy pamiętać, że uzyskany wynik zawsze musi zostać skonsultowany ze specjalistą oraz odniesiony zarówno do historii choroby, jak i do objawów pacjenta. Samo wykrycie swoistych alergenowo przeciwciał IgE wskazuje, że dana osoba jest uczulona, a objawy tego stanu mogą się ujawnić w jakimś momencie, ale też wcale nie muszą. W przypadku alergii pokarmowych zmiana nawyków żywieniowych lub całkowita rezygnacja z jednego lub większej liczby produktów spożywczych zawsze musi być starannie zaplanowana i monitorowana, aby mieć pewność, że podstawowe składniki pokarmowe są dostarczane w wystarczających ilościach.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!