Pakiet Hashimoto – Rabat 20%

piątek, 29 lip 2022 |

TARCZYCA – GRUCZOŁ REGULUJĄCY PRACĘ ORGANIZMU

Tarczyca to niewielki, ale niezwykle ważny organ ludzkiego ciała. Gruczoł ten znajduje się w przedniej części szyi, poniżej krtani. Produkuje on i wydziela do krwi trzy hormony: tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę. Mechanizmy produkcji i regulowania poziomu tych hormonów odgrywają kluczową rolę w prawidłowym działaniu wszystkich tkanek i narządów.

Hormony tarczycy regulują prawidłowy wzrost i rozwój organizmu poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Ponadto wpływają na wszystkie aspekty metabolizmu węglowodanów, a także na metabolizm witamin i tłuszczów. Biorą udział w kontroli funkcjonowania wielu narządów i układów: krążenia, nerwowego, pokarmowego, rozrodczego, nerek. Są niezbędne w okresie płodowym i noworodkowym. W związku z tym nawet niewielkie zaburzenia w pracy tego gruczołu wpływają negatywnie na zdrowie, samopoczucie i jakość życia.

Choroby tarczycy stanowią istotny problem XXI wieku. Specjaliści oceniają, że problem z tarczycą na całym świecie ma ponad 300 mln ludzi, ale nawet połowa z nich o tym nie wie. Dzięki możliwościom diagnostycznym dostępnym w dobie współczesnej medycyny możliwa jest ocena kondycji gruczołu tarczowego oraz wczesne wykrycie nieprawidłowości w jego pracy.

CHOROBA HASHIMOTO – autoimmunologiczne zapalenie tarczycy

W ostatnim czasie choroba Hashimoto staje się coraz bardziej popularna wśród społeczeństwa, z czego częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że średnio jedna na 10 kobiet choruje na Hashimoto. Występuje predyspozycja rodzinna: u 50% członków rodziny chorego stwierdza się obecność przeciwciał przeciwtarczycowych. Szczyt zachorowania obserwuje się w okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy.

Choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, zapalenie tarczycy typu Hashimoto, HT) jest stanem przewlekłego zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się obecnością autoreaktywnych limfocytów, które naciekają gruczoł tarczycy oraz autoprzeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-TG).

Choroba Hashimoto w swoim naturalnym przebiegu prowadzi do postępującej destrukcji miąższu tarczycy. Cały ten proces prowadzi do osłabienia produkcji hormonów tarczycy T3 (trójjodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny), a w konsekwencji do rozwoju niedoczynności tarczycy, która może objawiać się: wzrostem masy ciała, uczuciem zmęczenia, osłabieniem, wypadaniem włosów, problemami z cerą, zaburzeniami miesiączkowania, depresją.

Laboratoryjna diagnostyka choroby Hashimoto

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycy dysponujemy licznymi badaniami, które umożliwiają nam szybką i skuteczną diagnostykę schorzeń gruczołu tarczowego. Diagnostyka choroby Hashimoto opiera się na badaniach laboratoryjnych, których uzupełnieniem są badania histopatologiczne i badania obrazowe takie jak ocena ultrasonograficzna miąższu tarczycy. Należy pamiętać, że wszystkie wyniki badań powinny być interpretowane przez lekarza, ponieważ wartości referencyjne poszczególnych parametrów są zależne od stanu klinicznego pacjenta, stanu odżywienia, wieku oraz stosowanych leków.

TSH 3 gen.

Hormon ten produkowany przez przysadkę powoduje zwiększenie masy tarczycy (poprzez zwiększenie wielkości i ilości tarczycowych komórek pęcherzykowych), zwiększenie przepływu krwi przez ten narząd oraz stymuluje produkcję i wydzielanie hormonów tarczycy – T3 i T4. Badanie poziomu TSH powinno być badaniem pierwszego rzutu u chorych z objawami nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz testem przesiewowym w grupach zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy.

FT3

FT3 stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową trójjodotyroniny (T3). Trójjodotyronina stanowi około 5% wszystkich hormonów tarczycy. Wykazuje większą aktywność metaboliczną  w porównaniu do T4, a także szybszy metabolizm oraz szerszy zakres działania. Pochodzi głównie z pozatarczycowej konwersji tyroksyny (T4) w tkankach obwodowych. W ok. 99,75% związana jest białkami transportującymi hormony. Wolna frakcja (FT3) wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do komórek docelowych.

FT4

FT4 stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową tyroksyny (T4). Tyroksyna jest głównym hormonem syntetyzowany i wydzielany przez gruczoł tarczowy. W 99,95% związana jest białkami transportującymi hormony. Oznaczenie stężenia FT4 w diagnostyce chorób gruczołu tarczowego jest stosowane jako badanie uzupełniające w stanach zaburzonej regulacji wydzielania TSH.

anty-TPO

Przeciwciała przeciwko peroksydazie  (anty-TPO) są autoprzeciwciałami organizmu skierowanymi przeciwko peroksydazie tarczycowej. Badanie tych przeciwciał zaliczane jest do najczulszego testu wykrywającego autoimmunologiczne choroby tarczycy. Najwyższe stężenia (stężenie może dochodzić nawet do kilku tysięcy) obserwuje się u pacjentów cierpiących na wole Hashimoto. Częstość występowania wyżej wymienionych przeciwciał w tej chorobie to ok. 90% przypadków. Te same autoprzeciwciała obserwuje się w 60-80% przypadków choroby Garvesa-Basedowa.

anty-TG

Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami wytwarzanymi przeciwko tyreoglobulinie. Tyreoglobulina jest wytwarzana przez gruczoł tarczycowy. Stanowi główny element koloidu pęcherzyków tarczycy, a jej główną funkcją jest magazynowanie i synteza hormonów tarczycy. Przeciwciała anty-TG są często obecne u pacjentów autoimmunologicznymi schorzeniami tarczycy.  Mierzalne miano przeciwciał występują u ok. 10% zdrowej populacji. Anty-TG wykrywane są u 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa i u 85% pacjentów chorobą Hashimoto.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!