Panele alergiczne ImmunoCAP – sprawdź czy Twoje dolegliwości to alergia

czwartek, 27 cze 2024 |

Alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną XX wieku. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 40% mieszkańców naszego globu, a z roku na rok odnotowywane jest coraz więcej przypadków. Choroby alergiczne mogą rozwinąć się nagle, w dowolnym okresie życia człowieka. Zwykle ujawniają się w dzieciństwie, ale mogą towarzyszyć nam także w dorosłym życiu.

OBJAWY ALERGII

p

Wszystko co nas otacza oraz pokarmy, które stanowią codzienne pożywienie, mogą stanowić potencjalne źródła alergenów. Nasz układ immunologiczny uznaje je za szkodliwe i wytwarza przeciwko nim przeciwciała rozpoznające dany alergen. W wyniku kolejnych  kontaktów z alergenem dochodzi do uwolnienia się histaminy i czynników zapalnych, które odpowiedzialne są za symptomy alergii.

Do typowych objawów alergii zalicza się: 

  • alergiczny nieżyt spojówek i nosa, który objawia się katarem siennym, zatkanym nosem, uciążliwym kichaniem, swędzeniem oczu;
  • zespół alergii jamy ustnej, który objawia się  świądem warg, języka, podniebienia, gardła i uszu oraz umiarkowanym obrzękiem naczynioruchowym w podobnych lokalizacjach;
  • niektóre postacie pokrzywki oraz atopowe zapalenie skóry objawiające się suchą i swędzącą skórą, wypryskami i zaczerwieniem;
  • reakcje pokarmowe, takie jak biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha.

DIAGNOSTYKA CHORÓB ALERGICZNYCH

Podstawą prawidłowego rozpoznania chorób alergicznych jest szczegółowy wywiad lekarski. Pacjent jest pytany o kontakt z konkretnymi alergenami wziewnymi, ostatnio spożywane posiłki oraz przyjmowane leki. Bardzo istotne są również okoliczności związane z wystąpieniem reakcji, takie jak np. wysiłek fizyczny, spożycie alkoholu.

Kolejnym etapem diagnostyki alergii jest wykonanie szczegółowych badań alergologicznych. Dzięki nowoczesnym narzędziom diagnostycznym możliwe jest szybkie wykrycie czynnika, który odpowiada za występowanie objawów. Metoda ImmunoCAP  została uznana za „złoty standard” w diagnostyce alergii. Charakteryzuje się ona wysoką czułością oraz specyficznością (specyficzność kliniczna – 91%, czułość progu detekcji < 0,01 kU/l). Pozwala na wykrycie nawet śladowych ilości specyficznych przeciwciał IgE, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenie leczenia mającego na celu zatrzymanie tzw. „marszu alergii”.

PANELE PHADIA IMMUNOCAP

Metoda jest w pełni ilościowa. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l) i przyporządkowany do klasy 0-6 (skala RAST).

Testy posiadają certyfikaty jakości IVD-R. Wszystkie alergeny są wystandaryzowane, co oznacza, że bez względu na czas wykonania i użytą serię odczynnika, wyniki tego samego pacjenta mieszczą się w ramach dopuszczalnego CV%

 Badania można bezpiecznie wykonać dzieciom, dorosłym, kobietom w ciąży oraz osobom starszym. Testy nie wymagają przygotowania, nie ma potrzeby odstawienia leków antyhistaminowych oraz innych. Na badanie można zgłaszać się w godzinach pracy laboratorium.

Panel warzywa i ryby dedykowany jest osobom, które podejrzewają u siebie alergię pokarmową na warzywa i ryby. W jego skład wchodzą 4 powszechne i najczęściej uczulające warzywa. Dodatkowo znajduje się Dorsz, uznany za swoisty marker alergii na pozostałe gatunki ryb.

Skład panelu:

Marchew F31

Ziemniak F35

Seler F85

Pomidor F25

Dorsz F3

Panel owoce dedykowany jest osobom, które podejrzewają u siebie alergię pokarmową na owoce. W jego skład wchodzi 5 powszechnych i najczęściej uczulających owoców. Uczulają przede wszystkim świeże owoce.

Skład panelu:

Banan F92

Jabłko F49

Truskawka F44

Kiwi F84

Brzoskwinia F95

Profil drzewa i trawy dedykowany jest osobom, które podejrzewają u siebie pyłkowice, czyli występujące sezonowo uczulenie na pyłki roślin wiatropylnych. W jego skład wchodzi 5 najpopularniejszych i najczęściej uczulających w Polsce pyłków drzew, traw i chwastów.

Skład panelu:

Bylica pospolita W6

Tymotka łąkowa G6

Olcha T2

Brzoza brodawkowata T3

Leszczyna pospolita T4

Panel alergeny domowe dedykowany jest osobom, które podejrzewają u siebie całoroczną alergię spowodowaną alergenami powszechnie występującymi przede wszystkim w kurzu domowym. W jego skład wchodzi 5 najpopularniejszych alergenów domowych.

Skład panelu:

Roztocze D1

Roztocze D2

Aspergillus fumigatus M3

Aletrnaria Alternara M6

Penicillium notatum M1

Panel dziecięcy jest szczególnie dedykowany do diagnostyki dzieci poniżej 5. roku życia. Jest pomocny w uzyskaniu szczegółowego profilu uczulenia na jedne z najczęstszych alergenów pokarmowych wieku dziecięcego.

Skład panelu:

Żółtko jajka F75

Białko jaja F1

Mleko krowie F2

Kakao F93

Gluten F79

Profil zwierzęta dedykowany jest wszystkim osobom, które chcą sprawdzić, czy występujące u nich objawy alergii są spowodowane uczuleniem na sierść zwierząt domowych. Naskórki zwierząt domowych należą obok roztoczy do najważniejszych alergenów całorocznych.

Skład panelu:

Sierść psa E5

Sierść kota E1

Nabłonek królika E82

Nabłonek chomika E84

Naskórek świnki morskiej E6

Panel anafilaksja dedykowany jest osobom, które podejrzewają u siebie alergię pokarmową związaną
z ciężkimi reakcjami alergicznymi w przypadku spożycia pokarmów. W jego skład wchodzi 8 najsilniejszych alergenów pokarmowych, których nawet niewielka ilość może przyczynić się do ciężkich reakcji alergicznych oraz wstrząsu anafilaktycznego.

Skład panelu:

Seler F85

Dorsz F3

Brzoskwinia F95

Jabłko F49

Orzech ziemny F13

Orzech laskowy F17

Orzech włoski F256

Pistacje F203

REKOMENDOWANE BADANIA DODATKOWE

PHADIATOP

Phadiatop jest testem przesiewowym pozwalającym potwierdzić lub wykluczyć alergię wziewną na wczesnym etapie. Badanie polega na pomiarze alergenowo-specyficznych przeciwciał IgE dla dobrze zbalansowanej mieszaniny najbardziej rozpowszechnionych alergenów wziewnych takich jak pyłki traw, drzew i chwastów, zwierzęta, roztocza i pleśnie. Test Phadiatop pomaga uzyskać bardziej rzetelną odpowiedź czy mamy do czynienia z alergią, w porównaniu do oznaczenia poziomu Total IgE. 

Wynik testu Phadiatop podawany jest w formie ilościowej w międzynarodowej jednostce (kU/l).  Odzwierciedla on stopień uczulenia (sumę przeciwciał IgE) w odniesieniu do powszechnych alergenów wziewnych – im wyższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów klinicznych. 

Jak należy przygotować się do badania?

Na badanie można zgłosić się w godzinach pracy laboratorium.

Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik wynosi 2-3 dni robocze.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!