Profil tarczycowy - RABAT 30%
330,70 złPromocja obowiązuje do 31.10.2024 r.
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 330,70 PLN
Choroby tarczycy stanowią istotny problem XXI wieku. Specjaliści oceniają, że problem z tarczycą na całym świecie ma ponad 300 mln ludzi, ale nawet połowa z nich o tym nie wie. Dysfunkcja hormonalna tarczycy może prowadzić do rozmaitych zaburzeń metabolicznych, a także mieć wpływ na serce, płodność, układ nerwowy oraz rozwój dzieci. Dzięki możliwościom diagnostycznym dostępnym w dobie współczesnej medycyny możliwa jest ocena kondycji gruczołu tarczowego oraz wczesne wykrycie nieprawidłowości w jego pracy. Postawiona w odpowiednim czasie adekwatna diagnoza i rozpoczęcie właściwej terapii umożliwiają zapobieganie groźnym powikłaniom oraz poprawiają jakość życia pacjentów.
TARCZYCA
Podstawową funkcją tarczycy jest produkcja i wydzielanie do krwioobiegu hormonów, które są niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu. Ich wydzielanie jest regulowane przez tyreotropinę (TSH) – hormon produkowany przez przysadkę mózgową.
W ludzkim organizmie tarczyca wraz ze swoimi hormonami kontroluje i reguluje pracę wielu tkanek oraz procesów w tym:
- przemiany metaboliczne,
- pracę mózgu i całego układu nerwowego,
- perystaltykę jelit,
- pracę mięśnia sercowego,
- pracę hormonów płciowych,
- rozwój organizmu (reguluje wzrost),
- metabolizm kości,
- termogenezę (utrzymywanie i wytwarzanie ciepła).
Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w okresie płodowym i noworodkowym. Wpływają na stan zdrowia dziecka po porodzie, a w szczególności na jego rozwój intelektualny.
Choć chorujący gruczoł tarczowy nie boli, to nawet niewielkie zachwianie poziomu wydzielanych przez nią hormonów może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości:
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- spadek lub przyrost masy ciała,
- zwiększona nerwowość,
- zaburzenia hormonalne,
- problemy z włosami,
- bladość i suchość skóry,
- zwiększenie potliwości,
- zaburzenia snu,
- drżenia rąk.
Nieleczone zaburzenia pracy tarczycy mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. W przypadku występowania nawet dyskretnych objawów należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku chorób tarczycy.
Ciąża a choroby tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu powikłań w przebiegu ciąży, jak też trudności w zajściu w ciążę. Ponadto są czynnikiem ryzyka niepowodzenia zapłodnienia in vitro. Zwiększony poziom TSH zmniejsza szanse kobiety na zajście w ciążę, ponieważ zaburza owulację. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona niedoczynność tarczycy w okresie ciąży wiąże się ze zwiększeniem ryzyka powikłań ciążowych, takich jak przedwczesne porody, odklejanie się łożyska, samoistne poronienia, stan przedrzucawkowy, niedokrwistość, nadciśnienie indukowane ciążą czy krwawienie poporodowe. Wpływa również na stan zdrowia dziecka po porodzie, a w szczególności na jego rozwój intelektualny.
PROFIL – TARCZYCA POD KONTROLĄ
Profil pozwala wykryć schorzenia gruczołu tarczowego poprzez analizę stężeń hormonów FT3 i FT4, jak również regulacyjnego hormonu tropowego – TSH. Ponadto, diagnostyka obejmuje ocenę obecności swoistych przeciwciał przeciwtarczycowych, co ma istotne znaczenie w przypadku schorzeń tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.
BADANIA ZAWARTE W PROFILU
MORFOLOGIA 6 DIFF
Jest badaniem diagnostycznym, który służy do jakościowej i ilościowej oceny składu krwi, m.in. liczby białych i czerwonych krwinek oraz stężenia hemoglobiny. Jest to pierwszy krok w diagnostyce wielu chorób – od anemii po stany zapalne i choroby rozrostowe.
Wapń całkowity + wapń zjonizowany
Poziom hormonów tarczycy jest w dużej mierze determinowany gospodarką mineralną organizmu, a dokładnie poziomem wapnia.
TSH
Hormon ten produkowany przez przysadkę mózgową powoduje zwiększenie masy tarczycy (poprzez zwiększenie wielkości i ilości tarczycowych komórek pęcherzykowych), zwiększenie przepływu krwi przez ten narząd oraz stymuluje produkcję i wydzielanie hormonów tarczycy – T3 i T4. Stanowi najczulszy wskaźnik wahań wydzielania hormonów tarczycy. Jest testem pierwszego rzutu w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy. Podwyższone wartości TSH w krwi obwodowej wiążą się z niedoczynnością tarczycy (hipotyreoza), a obniżone stężenia TSH z nadczynnością tarczycy.
FT3
Stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową trójjodotyroniny (T3). Trójjodotyronina stanowi około 5% wszystkich hormonów tarczycy. Wykazuje większą aktywność metaboliczną w porównaniu do T4, a także szybszy metabolizm oraz szerszy zakres działania. Pochodzi głównie z pozatarczycowej konwersji tyroksyny (T4) w tkankach obwodowych.
FT4
Stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową tyroksyny (T4). Tyroksyna jest głównym produktem metabolicznym gruczołu tarczowego.. W 99,95% związana jest białkami transportującymi hormony. T4 nie wykazuje większej aktywności biologicznej i pełni funkcję prohormonu. W tkankach obwodowych hormon ten jest przekształcany w trójodotyroninę (T3), której wolna frakcja (FT3) wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do komórek docelowych.
ANTY-TPO
Są przeciwciałami skierowanymi przeciwko peroksydazie tarczycowej. Badanie tych przeciwciał zaliczane jest do najczulszego testu wykrywającego autoimmunologiczne choroby tarczycy. Najwyższe stężenia (stężenie może dochodzić nawet do kilku tysięcy) obserwuje się u pacjentów cierpiących na wole Hashimoto. Częstość występowania wyżej wymienionych przeciwciał w tej chorobie to ok. 90% przypadków. Te same autoprzeciwciała obserwuje się w 60-80% przypadków choroby Garvesa-Basedowa.
ANTY-TG
Są przeciwciałami wytwarzanymi przeciwko tyreoglobulinie. Tyreoglobulina jest wytwarzana przez gruczoł tarczycowy. Stanowi główny element koloidu pęcherzyków tarczycy, a jej główną funkcją jest magazynowanie i synteza hormonów tarczycy. Anty-TG wykrywane są u 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa i u 85% pacjentów chorobą Hashimoto.
TRAB
Są przeciwciałami skierowanymi przeciwko receptorowi dla hormonu TSH umiejscowionym na komórkach tarczycy. Oznaczenie poziomu przeciwciał TRAb jest pomocne w potwierdzeniu choroby Gravesa-Basedowa (są obecne w 90-100% przypadków), prognozowaniu jej przebiegu, a także monitorowaniu leczenia. Badanie to znajduje również istotne zastosowanie w różnicowaniu choroby Hashimoto w fazie nadczynności (Hashitoxicosis) i poporodowego zapalenia tarczycy w fazie nadczynności z chorobą Gravesa-Basedowa.
Jak należy przygotować się do badania?
Na badanie należy zgłosić się w godz:6:30-10:30.
- Prawidłowe przygotowanie do badania ma bardzo istotny wpływ na uzyskane wyniki.
- Pacjent powinien być co najmniej 10-12 godzin po spożyciu ostatniego posiłku.
- Nie należy pić kawy, wody smakowej, soków.
- Nie należy spożywać posiłków, przekąsek, warzyw i owoców, cukierków odświeżających oddech, żuć gumy, palić papierosów.
- Zaleca się aby dzieci i osoby starsze na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody. W okresie letnim zalecenie to dotyczy wszystkich pacjentów.
- Zaleca się pobieranie krwi w godzinach rannych miedzy 6:30 a 10:30
- Pacjent przed pobraniem krwi powinien być w spoczynku 15 min.
- Na kilka dni przed planowanym badaniem należy zachować stałą, dotychczas stosowaną dietę oraz unikać spożywania alkoholu.
- Na wyniki badania mogą wpływać zażywane leki, zioła, suplementy diety lub inne środki farmakologiczne, dlatego, jeśli pacjent je przyjmuje, w dniu badania należy je zażyć po pobraniu krwi (chyba, że lekarz zaleci inaczej).
- Na 48 godzin przed badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu.
Czas oczekiwania na wynik wynosi 1 dzień roboczy.