Technologia nagrodzona nagrodą Nobla uruchomiona w Radomiu w laboratorium Medica.

wtorek, 14 cze 2016 |

Przeciwciała TRAb – złoty standard  w chorobie Gravesa-Basedowa oznaczane codziennie w Radomiu…

Uruchomiony w maju br analizator Kryptor umożliwił naszemu laboratorium udostepnienie lekarzom i pacjentom najnowszej technologii w oznaczaniu tak ważnych w diagnostyce endokrynologicznej przeciwciał TrAb.

Analiza krwi odbywa się w technologii TRACE nagrodzonej nagrodą Nobla, próbki krwi podlegają analizie w dniu pobrania a wynik dostępny jest na następny dzień.

Pomiar poziomu przeciwciał przeciw receptorom hormonu tyreotropowego (TSH-TRAb), przydatny jest w diagnostyce choroby Gravesa-Basedowa oraz ocenie ryzyka wystąpienia chorób tarczycy u noworodka. 

Dlaczego p/ciała TRAb są tak istotne ?

Technologia TRACE®Badanie poziomu przeciwciał skierowanych przeciw receptorom dla hormonu TSH (TRAb) jest przydatne w potwierdzaniu choroby Gravesa-Basedowa, ponieważ są one obecne w 90 – 100% przypadków, wykorzystywane są w diagnostyce różnicowej i w badaniach porównawczych tarczycy, w prognozowaniu przebiegu choroby Gravesa-Basedowa oraz w planowaniu i ocenie leczenia. Również w nietypowy przebiegu choroby (zwłaszcza w razie wytrzeszczu gałek ocznych o niejasnej przyczynie) wykorzystanie badania w kierunku przeciwciał TRAb jest jak najbardziej uzasadnione. Badanie to znajduje ważne zastosowanie także w różnicowaniu choroby Hashimoto w fazie nadczynności (Hashitoxicosis) i poporodowego zapalenia tarczycy w fazie nadczynności z chorobą Gravesa-Basedowa.

Pacjenci z chorobą Gravesa-Basedowa i wysokim poziomem p/ciał TRAb mają zwiększone ryzyko reaktywacji choroby.

W przypadku kobiet w ciąży z rozpoznaną chorobą Gravesa-Basedowa lub z inną chorobą  autoimmunologiczną dotykającą tarczycy (w tym leczonych L-tyroksyną, jodem radioaktywnym i lekami przeciwtarczycowymi), badanie wykonywane jest na początku i pod koniec ciąży w celu oceny ryzyka niedoczynności lub nadczynności tarczycy u płodu .

W przypadku ciężarnych z rozpoznaną chorobą Gravesa-Basedowa wzrost poziomu TRAb w trzecim trymestrze wskazuje na nadczynność tarczycy u płodu.

Wiązanie specyficznych autoprzeciwciał z receptorem dla TSH (TR) umiejscowionym na komórkach tarczycy może powodować efekt hamujący (blokujący) receptor lub stymulujący. W przebiegu choroby efekt wiązania przeciwciał może się zmieniać, na ogół z blokującego na stymulujący. Stymulacja lub blokowanie receptora prowadzi w konsekwencji do nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Rola oznaczania przeciwciał TRAb ciągle się zwiększa, jego wynik stanowi czynnik prognostyczny, a zatem stanowi ważna pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu leczenia.

Technologia nagrodzona nagrodą Nobla uruchomiona w Radomiu w laboratorium Medica

Analizator immunfluorescencyjny Kryptor wykorzystuje nagrodzoną nagrodą Nobla technologię TRACE (Time resolved Amplified Cryptate Emission – rozdzielona w czasie wzmocniona emisja Kryptatu). Jest to metoda o wysokiej czułości i swoistości analitycznej.

Technologia TRACE®

Agnieszka Flont
specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej
laboratorium Medica

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!