Profil badań dla Babci i Dziadziusia - Rabat 50%
432.60 PLNLipidogram: Cholesterol całkowity, Cholesterol HDL, Cholesterol non-HDL, Cholesterol LDL, Trójglicerydy, Wskaźnik aterogenności
Makro- i mikroelementy: Wapń całkowity, Fosfor, Żelazo, Magnez, Sód, Potas
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 432.60 PLN
Babcia i Dziadziuś zajmują w naszych sercach szczególne miejsce. To Oni są strażnikami rodzinnych tradycji, skarbnicą mądrości i niewyczerpanym źródłem miłości. Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja do tego, aby pokazać Im jak ważni są dla Ciebie i okazać wdzięczność za miłość, ciepło, troskę i nieocenione wsparcie.
Podaruj Babci i Dziadziusiowi to, czego sami by sobie życzyli, czyli zdrowie.
Z tej wyjątkowej okazji przygotowaliśmy specjalny pakiet badań laboratoryjnych stworzony z myślą właśnie o Nich. Dzięki Voucherowi na badania profilaktyczne pomożesz Im zadbać o dłuższe, bardziej satysfakcjonujące życie.
Wraz z wiekiem zachodzące procesy biochemiczne są mniej wydolne, możliwości regeneracyjne tkanek zmniejszają się, a komórkowe mechanizmy naprawcze zawodzą. Dochodzi do stopniowego upośledzenia funkcji poszczególnych układów i narządów. Pacjenci często skarżą się na bóle pleców i szyi, pojawiają się problemy z kośćmi i stawami. Organizm narażony jest na szereg zaburzeń związanych z układem moczowym, sercowo-naczyniowym, gospodarką hormonalną i lipidową. Wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, tarczycy, cukrzycę oraz nowotwory.
Badania zawarte w pakiecie dla Babci i Dziadziusia
Ten wyjątkowy pakiet badań obejmuje szeroki zakres badań, które mogą pomóc wykryć nieprawidłowości przed wystąpieniem objawów choroby. Daje poczucie kontroli nad swoim zdrowiem i umożliwia podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych.
MORFOLOGIA 6 DIFF
Morfologia krwi jest zautomatyzowanym badaniem komórek krwi, które powinno wykonywać się raz w roku. Badanie to dostarcza nam informacji dotyczących krwinek białych (WBC), czerwonych (RBC) i płytek krwi, w tym ich liczby, rodzaju, wielkości, kształtu. Jest to pierwszy krok w diagnostyce wielu chorób – od anemii po stany zapalne i choroby rozrostowe.
OB po 1 h
OB (Odczyn Biernackiego) jest wskaźnikiem opadania erytrocytów. Badanie polega na pomiarze drogi opadania krwinek czerwonych w ciągu godziny. Parametr ten znalazł zastosowanie w diagnostyce medycznej jako wskaźnik procesów zapalnych, reumatycznych i nowotworowych. Nieprawidłowe OB towarzyszy wielu chorobom.
Mocz – badanie ogólne + mikroskopowa ocena osadu
Badanie ogólne moczu to, zaraz po morfologii krwi, najbardziej popularne i najczęściej zlecane badanie w laboratoriach diagnostycznych. Informacje jakie mogą być czerpane z wyniku badania moczu, są bardzo rozległe i nie dotyczą tylko nerek i dróg moczowych. Zmiany występują w przebiegu zaburzeń metabolicznych (cukrzyca, metaboliczne choroby wrodzone), przy chorobach wątroby i dróg żółciowych, zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej, zespołach endokrynologicznych, zatruciach i innych.
Glukoza na czczo
Glukoza jest podstawowym źródłem energii dla komórek organizmu i jedynym źródłem energii dla mózgu i układu nerwowego. Węglowodany dostarczone wraz z pokarmem są rozkładane w przewodzie pokarmowym do glukozy, która jest następnie wchłaniana do krwioobiegu w jelicie cienkim. Insulina warunkuje wykorzystanie glukozy jako źródła energii. Konsekwencją zachwiania równowagi pomiędzy stężeniem glukozy a hormonami trzustki jest hipoglikemia (zbyt niskie stężenie glukozy we krwi) bądź hiperglikemia (zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi). Oznaczenie stężenia glukozy wykonuje się w profilaktyce, rozpoznaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolności narządów (zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych).
LIPIDOGRAM: Cholesterol całkowity + HDL + LDL + non-HDL + Trójglicerydy
Cholesterol jest składnikiem budulcowym błon komórkowych wszystkich tkanek i narządów organizmu. Stężenie cholesterolu w surowicy jest wypadkową metabolizmu lipoprotein, syntezy tkankowej oraz zawartości w spożywanych produktach. Lipidogram pozwala ilościowo ocenić poszczególne frakcje cholesterolu i trójglicerydów. Jest ważnym narzędziem profilaktyki zdrowotnej. Badanie poziomu cholesterolu całkowitego, HLD, LDL i trójglicerydów jest wykorzystywane jako wstępna ocena ryzyka rozwoju miażdżycy, udaru mózgu i chorób sercowo-naczyniowych.
KREATYNINA
Główną funkcją układu moczowego jest usuwanie z organizmu produktów przemiany materii i toksyn oraz utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Ponadto bierze on udział w produkcji i wydzielaniu niektórych hormonów. O układ moczowy należy troszczyć się nie tylko, gdy już zaczniemy chorować, lecz również wtedy, gdy nic nam nie dolega i nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów. Kreatynina jest produktem przemian metabolicznych aminokwasów. Znalazła szczególne zastosowanie jako biochemiczny marker oceniający funkcję filtracyjną nerek.
MAKRO I MIKROELEMENTY: Magnez + Wapń + Fosfor + Sód + Potas
Te mikro i makroelementy znacząco wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Są aktywatorami wielu enzymów, uczestniczą w przemianach metabolicznych, eliminują wolne rodniki, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych, uczestniczą w mineralizacji kośćca, regulują gospodarkę wodną organizmu, utrzymują równowagę kwasowo-zasadową i pH organizmu oraz wpływają na pracę układu mięśniowego, przewodzenie impulsów nerwowych, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.
GOSPODARKA ŻELAZA: Ferrytyna + Żelazo
Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo w organizmie. Jej stężenie odzwierciedla zapasy tego pierwiastka w ustroju. Białko to jest uważane za najlepszy parametr oceniający stany niedoborowe żelaza, ponieważ redukcja poziomu żelaza jest jedynym stanem, który skutkuje obniżeniem stężenia ferrytyny. Żelazo odgrywa zasadniczą rolę w produkcji hemoglobiny – białka odpowiedzialnego za transport tlenu we krwi. Ponadto pierwiastek ten jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania enzymów oraz procesów metabolicznych, w tym produkcji energii.
DIAGNOSTYKA TARCZYCY: TSH + FT4
Tarczyca to niewielki, ale niezwykle ważny organ ludzkiego ciała. Jej podstawową funkcją jest produkcja i wydzielanie do krwioobiegu hormonów, które są niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu. Ich wydzielanie jest regulowane przez tyreotropinę (TSH) – hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Hormony tarczycy działają lipolitycznie, pobudzają mobilizację wapnia z kośćca, zwiększają podstawową przemianę materii oraz podnoszą ciepłotę ciała. Odgrywają także bardzo istotną rolę w pobudzaniu mięśnia sercowego, funkcjonowaniu mózgu i całego układu nerwowego.
Witamina B12
Główną rolą witaminy B12 w organizmie jest jej udział w procesie wytwarzania krwinek czerwonych w szpiku. Obniża stężenie homocysteiny. Jest potrzebna do procesów wzrostu organizmu, podziałów komórkowych i produkcji mieliny w osłonkach nerwowych. Organizm nie posiada zdolności wytwarzania witaminy B12 i dlatego należy ją dostarczać w diecie. Częstymi przyczynami tej hipowitaminozy są: niedostateczna podaż, zaburzone uwalnianie w przewodzie pokarmowym z białek wiążących, a także niedokrwistość złośliwa (choroba Addisona-Biermera). W sposób szczególny na niedobór witaminy B12 narażone są osoby w wieku podeszłym oraz wegeterianie.
Witamina D3
W badaniach ostatniej dekady ujawniono wielokierunkowe działanie witaminy D w organizmie. Odgrywa ona istotną rolę w chorobach szkieletowych, w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, chorobom autoimmunologicznym, nowotworom, a także niektórym chorobom psychicznym. Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz cykl odnowy biologicznej naskórka. Witamina D może korzystnie wpływać na przebieg chorób alergicznych. Badania ostatnich lat zwracają szczególną uwagę na wpływ witaminy D3 na zjawiska związane z proliferacją i różnicowaniem komórek układu odpornościowego. Odgrywa ona kluczową rolę w aktywacji naszej odpowiedzi immunologicznej.Niedobór witaminy D3 stanowi duży problem epidemiczny w wielu krajach świata. W obrębie układu kostnego niedobory witaminy D powodują zaburzenia mineralizacji kośćca, które może się objawiać zaburzeniami wzrostu, deformacją szkieletu oraz zwiększeniem ryzyka złamań kości. W wyniku niedoboru tej witaminy u dorosłych może wystąpić osteomalacja lub osteoporoza. Ponadto niedostateczna ilość witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy, choroby Hashimoto oraz przyspiesza procesy starzenia. Właściwa suplementacja oraz rozsądne zażywanie kąpieli słonecznych zapobiegają występowaniu niedoborów tej witaminy w większości populacji.
JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
W celu zapewnienia poprawności badania i wiarygodnego wyniku, wybierając się na badania laboratoryjne, należy się do nich odpowiednio przygotować.
Badania z krwi:
- Pacjent powinien być co najmniej 10-12 godzin po spożyciu ostatniego posiłku.
- Nie należy pić kawy, wody smakowej, soków.
- Nie należy spożywać posiłków, przekąsek, warzyw i owoców, cukierków odświeżających oddech, żuć gumy, palić papierosów.
- Zaleca się aby na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypić szklankę wody.
- Zaleca się pobieranie krwi w godzinach rannych miedzy 6:30 a 11:00.
- Pacjent przed pobraniem krwi powinien być w spoczynku 15 min.
- Na kilka dni przed planowanym badaniem należy zachować stałą, dotychczas stosowaną dietę oraz unikać spożywania alkoholu.
- Na wyniki badania mogą wpływać zażywane leki, zioła, suplementy diety lub inne środki farmakologiczne, dlatego, jeśli pacjent je przyjmuje, w dniu badania należy je zażyć po pobraniu krwi (chyba, że lekarz zaleci inaczej).
- Na 48 godzin przed badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu.
Badanie moczu:
- Powinna być to porcja moczu oddana po nocy, pobrana ze środkowego strumienia po zachowaniu higieny intymnej (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła)
- Mocz należy oddać do jednorazowego naczynia.
- Pobrany mocz należy dostarczyć w ciągu 1 godziny do laboratorium.
- Kobiety powinny wykonać badanie przynajmniej 3 dni po menstruacji.
- Dzień przed planowanym badaniem zaleca się zachować wstrzemięźliwość płciową.
Czas oczekiwania na wyniki wynosi 1 dzień roboczy