Witamina D – witamina słońca – PROMOCJA%

czwartek, 01 cze 2023 |

U ludzi witamina D produkowana jest głównie w skórze pod wpływem promieniowanie UV i z tego właśnie powodu określana jest witaminą słońca. Jednak skórna produkcja witaminy D jest niewystarczająca, ponieważ jej synteza determinowana jest przez wiele czynników, m.in. położenie geograficzne, pory roku, czas ekspozycji na słońce, karnacja skóry, grubość tkanki tłuszczowej oraz płeć.

 W mniejszych ilościach witamina D może być pobierana z pokarmu, dlatego na jej poziom w organizmie wpływają również zwyczaje żywieniowe oraz wzbogacanie żywności w witaminę D.

Rola witaminy D w organizmie…

W badaniach ostatniej dekady ujawniono wielokierunkowe działanie witaminy D w organizmie. Odgrywa ona istotną rolę w chorobach szkieletowych, w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, chorobom autoimmunologicznym, nowotworom, a także niektórym chorobom psychicznym. Reguluje ona gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz cykl odnowy biologicznej naskórka. Witamina D może korzystnie wpływać na przebieg chorób alergicznych. Badania ostatnich lat zwracają szczególną uwagę na wpływ witaminy D na zjawiska związane z proliferacją i różnicowaniem komórek układu odpornościowego. Odgrywa ona kluczową rolę w aktywacji naszej odpowiedzi immunologicznej.

Niedobór witaminy D – problem epidemiczny wielu krajów świata

W obrębie układu kostnego niedobory witaminy D powodują zaburzenia mineralizacji kośćca, które może się objawiać zaburzeniami wzrostu, deformacją szkieletu oraz zwiększeniem ryzyka złamań kości. 

Ponadto niedostateczna ilość witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju:

 

Monitorowanie suplementacji witaminy D

Rekomenduje się oznaczenie poziomu witaminy D przed rozpoczęciem suplementacji tą witaminą w celu określenia z jak głębokim niedoborem mamy do czynienia – od tego bowiem zależy dawka suplementu, która będzie potrzebna do osiągnięcia i utrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D, bez wystąpienia efektu działania toksycznego i skutków ubocznych. Następnie poziom witaminy D w surowicy powinien być monitorowany co 3 miesiące, aby sprawdzić czy terapia odnosi skutek oraz umożliwić dalsze indywidualne dostosowanie dawki w zależności od potrzeb pacjenta.

Badanie poziomu witaminy D

Metabolit 25(OH) witaminy D, doskonale odzwierciedla poziom witaminy D w organizmie, pochodzącej zarówno z diety, jak i zsyntetyzowanej w skórze. Do badania potrzebna jest niewielka ilość krwi. Rekomendujemy wykonanie oznaczenia w godzinach porannych, będąc na czczo. 

Źródła witaminy D

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!