Zbadaj Misia! – Idziemy z dzieckiem na badania krwi…

środa, 09 cze 2021 |

Wizyta w laboratorium jest często bardzo stresująca dla wielu osób dorosłych, a tym bardziej dla najmłodszych pacjentów. Perspektywa pobrania krwi może wzbudzać lęk u dzieci. To naturalna reakcja. Często rodzice zastanawiają się jak można pomóc dziecku oswoić strach przed zabiegiem? Jak przedstawić dziecku sytuację, by czuło się bezpiecznie i zechciało współpracować? Laboratorium MEDICA pragnie udzielić kilku porad, aby wizyta w naszej placówce przebiegła sprawnie, bezpiecznie oraz komfortowo zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

Przede wszystkim rozmowa…

Dzieci do 2 lat nie wymagają tłumaczenia – dla nich najważniejsza jest obecność rodzica. Natomiast u dzieci starszych podstawę stanowi cierpliwa rozmowa, w której wytłumaczymy maluchowi po co idzie na badania, ile czasu spędzi w laboratorium, kogo tam spotka oraz na czym będzie polegało pobranie krwi. Warto powiedzieć dziecku, że dzięki badaniom będzie można zobaczyć czy jest zdrowe i czy będzie miało siłę na zabawę z kolegami, grę w piłkę czy jazdę na rowerze. Pomocne może być również opowiedzenie o swoich doświadczeniach podczas wizyt w laboratorium.

Obecność rodzica działa kojąco…

Najmłodszym pacjentom potrzebne jest wsparcie w czasie pobierania krwi. Już sama obecność mamy czy taty działa kojąco – zwiększa poczucie bezpieczeństwa u malucha, a tym samym zmniejsza jego stres. Dlatego w naszym laboratorium praktykujemy trzymanie dziecka przez rodzica na kolanach. Dzięki temu podczas zabiegu rodzic może przytulać swoją pociechę oraz wyciszyć emocje. Warto również pamiętać, że mama i tata są najlepszymi ekspertami jeśli chodzi o wiedzę na temat reakcji dziecka na stres, ból i lęk. W związku z tym zachęcamy rodziców do czynnej współpracy podczas pobierania krwi. Bardzo ważne jest, aby rodzic nie okazywał swojego lęku i stresu, ponieważ dziecko szybko wyczuje emocje i będzie jeszcze bardziej zaniepokojone tym, co się dzieje. 

Nie oszukuj dziecka, że zabieg jest bezbolesny…

Nie powinno się mówić dziecku, że zabieg pobrania krwi jest całkowicie bezbolesny, gdyż jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, to może czuć się oszukane. Należy raczej wytłumaczyć, że będzie to krótkie i małe ukłucie, podobne do ukłucia przez komara. Aby zmniejszyć obawy malucha warto powiedzieć, że cały zabieg będzie trwał tylko chwilkę, a  mama/tata przez cały czas przy nim będzie. Ponadto podkreślić trzeba, jak bardzo ważne jest by dziecko nie ruszało się w trakcie wykonywania pobrania krwi.

Ulubiona zabawka łagodzi lęk…

Zachęcamy rodziców, aby zaproponowali swojemu dziecku zabranie do laboratorium jego ulubionej zabawki, pluszaka, przytulanki, lalki, itp. Obecność takiego towarzysza łagodzi lęk malucha i pozwala poczuć się lepiej w stresującym dla niego czasie.

Plaster EMLA

Większość dzieci boi się igieł i wolałaby, aby przed ukłuciem zastosować leki przeciwbólowe. Jedną z metod zmniejszania bólu związanego z drobnymi zabiegami medycznymi (pobranie krwi, szczepienia) jest miejscowa, naskórkowa aplikacja środków zmniejszających ból. Plaster EMLA jest lekiem (dostępnym w aptece bez recepty) miejscowo znieczulającym, coraz chętniej stosowanym przez rodziców małych pacjentów. Nałożony na godzinę przed pobraniem krwi łagodzi ból (a tym samym poprawia komfort psychiczny) związany z użyciem igły. Niestety trzeba mieć na uwadze to, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć z którego miejsca będzie pobierana krew (najczęściej jest to zgięcie łokciowe). Niemniej jednak warto rozważyć opcję zastosowania tego preparatu u swojej pociechy. Jeśli zdecydujemy się na użycie plastra EMLA u dziecka, najlepiej jest go nakleić na obydwu rączkach – w zgięciu łokciowym.

Czy dziecko musi być na czczo?

Większość badań krwi powinna być wykonana na czczo. Optymalne jest zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym pobranie i wstrzymanie się od jedzenia rano przed przyjściem na badania. W przypadku niemowlaków i dzieci do 2. roku życia, utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego zaleca się, aby na pobranie krwi z maluchami zgłosić się tuż przed kolejnym karmieniem. Dzieci w wieku 2-4 lata na badanie powinny zgłosić się bez posiłku rano, a dzieci w wieku przedszkolnym z lekką kolacją dnia poprzedniego, rano bez śniadania. Natomiast dzieci w wieku szkolnym przygotowują się do pobrania krwi tak samo jak dorośli. Zaleca się aby dzieci na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody.

Bezkontaktowy iluminator naczyniowy (skaner żył) AccuVein AV400

Laboratorium MEDICA jest pierwszą w Radomiu placówką, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający szybką i precyzyjną wizualizację siatki żył powierzchniowych. Sieć żył jest wyświetlana bezpośrednio na skórze pacjenta. Urządzenie stanowi doskonałe wsparcie techniczne dla personelu medycznego podczas wykonywania nakłuć u pacjentów z bardzo trudnymi warunkami żylnymi oraz u dzieci i niemowląt. Umożliwia precyzyjne i bardzo bezpieczne wkłucie się nawet do bardzo malutkich i słabo widocznych gołym okiem żyłek. Iluminator naczyniowy stanowi innowacyjne rozwiązanie medyczne na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce i na świecie. Jego działanie można zobaczyć na kanale YouTube AccuVein.

W Laboratorium MEDICA sprawnie, bezpiecznie i z uśmiechem pobieramy krew naszym małym pacjentom. W tym celu używamy nowoczesnego sprzętu oraz dostosowujemy  techniki pobrania do wieku dziecka, tak aby skrócić czas zabiegu do minimum, a cały proces przebiegał niemal bezboleśnie. Nasz personel posiada bogate doświadczenie i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach. Dokładamy wszelkich starań, aby wizyta w naszym laboratorium przebiegała w przyjaznej atmosferze i nie wiązała się ze stresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Liczne rysunki od naszych małych pacjentów stanowią dla nas najcenniejsze certyfikaty. 

Pamiętajmy o badaniach profilaktycznych dzieci minimum raz na 2 lata. Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada specjalny Profil kontrolny dedykowany dla dzieci poniżej 12 roku życia. W skład profilu wchodzą:

 

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!