Orzechy arachidowe (Arachis hypogaea), zwane inaczej fistaszkami lub orzechami ziemnymi, są jednym z najsilniejszych alergenów pokarmowych. Nawet niewielka ilość orzeszków arachidowych może przyczynić się do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zgonu. Mogą być spożywane w postaci masła orzechowego, całych ziaren lub słodyczy i innych pokarmów zawierających orzeszki. Ponadto używane są one do produkcji oleju arachidowego, który jest składnikiem wielu preparatów witaminy D3 i odżywek niemowlęcych. Do wystąpienia rekacji alergicznych może dojść po kontakcie z zanieczyszczonymi przez orzechy rękami, przez bezpośrednie zjedzenie lub zainhalowanie orzeszków ziemnych lub produktów spożywczych zawierających w swoim składzie orzeszki. Udokumentowano również przypadki wystąpienia ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego u pacjentów pocałowanych przez osoby, które właśnie zjadły fistaszki.

Algorytm diagnostyczny alergii na orzechy arachidowe

Ara h1

Ara h1  jest alergenem należącym do rodziny białek zapasowych (7S globuliny). Stanowi główny marker pierwotnego uczulenia związanego z ciężkimi reakcjami alergicznymi w przypadku spożycia pokarmów zawierających orzechy arachidowe, nawet w niewielkich ilościach. Białko jest odporne na wysoką temperaturę oraz działanie enzymów trawiennych. Ponadto prażenie fistaszków zwiększa alergenność Ara h1, zaś gotowanie nieznacznie ją zmniejsza.

Ara h1 jest nośnikiem reagujących krzyżowo determinant węglowodanowych (CCD). Obecność CCD w cząsteczce alergenów może prowadzić do syntezy przeciwciał IgE anty-CCD. W konsekwencji istnieje możliwość uzyskania wyników fałszywie dodatnich na alergeny zawierające CCD. U pacjentów uczulonych na orzechy arachidowe, z wysokim poziomem przeciwciał anty-CCD, dodatnie wyniki testów z alergenami źródłowymi zawierającymi CCD (bez oznaczenia sIgE w stosunku do poszczególnych komponent alergenowych) są częstym źródłem pomyłek diagnostycznych. 

Pomiędzy alergenami Ara h1, Ara h2 i Ara h3 występuje wysoka reaktywność krzyżowa, mimo, iż należą one do różnych rodzin białkowych.

Uczulenie na Ara h 1 stwierdzono u ok. 36% pacjentów z alergią na orzech arachidowe.
W interpretacji wyniku badania opartego o ekstrakty orzecha arachidowego należy uwzględnić możliwość współistnienia i wpływu na końcowy wynik uczulenia na trawy – Phl p1 (nośnik CCD).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!