Test ALEX

Rewolucja we współczesnej diagnostyce alergii

Alergia - problem XXI wieku.

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna chorób alergicznych

Nietolerancja pokarmowa

Kompleksowe badania z surowicy krwi

Celiakia, czyli życie bez glutenu…

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna zgodna z rekomendacjami ESPGHAN i ESsCD z 2019 roku

Kleszcze i borelioza

Co o nich wiemy? Laboratoryjna diagnostyka boreliozy

Gdy przedłużający się kaszel staje się powodem do niepokoju…

Laboratoryjna diagnostyka zakażeń dróg oddechowych bakteriami atypowymi

Zwykłe przeziębienie czy poważna choroba zakaźna?

Nowoczesna i szybka diagnostyka laboratoryjna etiologii infekcji dróg oddechowych.

Tarczyca - gruczoł regulujący pracę organizmu

Diagnostyka laboratoryjna chorób tarczycy...

Trzustka - bezcenna fabryka enzymów i hormonów

Laboratoryjna diagnostyka schorzeń trzustki…

Wątroba - superbohaterka do zadań specjalnych…

Laboratoryjna diagnostyka schorzeń wątroby.

Cukrzyca - epidemia XXI wieku…

Laboratoryjna diagnostyka zaburzeń gospodarki węglowodanowej

Gdy żołądek daje znać o sobie...

Laboratoryjna diagnostyka zakażeń Helicobacter pylori

Wzrok - król zmysłów

Laboratoryjna diagnostyka etiologii chorób oczu…

Nieinwazyjne badania prenatalne

Test PRISCA - I trymestr, Test NIFTY

Test ALEX2

Innowacyjny test do kompleksowej diagnostyki alergii

Zbadaj Misia!

Idziemy z dzieckiem na badania krwi…

Zrób badania w laboratorium Medica

Sprawdź gdzie są Twoje granice !

ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom

t: 48 365 49 33

Wysoka jakość analiz

Wysokiej jakości sprzęt

Doświadczenie, profesjonalizm, zaufanie

Siedziba główna: ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom, Pn-Pt: 6:30-18:00  Sob: 6:30-13:00 

Punkt pobrań: ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom, Pn-Pt: 6:30-18:00  Sob: 6:30-13:00

Punkt pobrań: Przychodna rejonowa przy ul. Lubońskiego 2, 26-600 Radom, Pn-Pt: 7:00-9:00

Przygotowanie do badań

W celu zapewnienia poprawności badania i wiarygodnego wyniku, wybierając się na badania laboratoryjne, należy się do nich odpowiednio przygotować.  Każdy pacjent zgłaszający się na badania powinien wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (w przypadku dzieci należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka lub inny dokument). Przy refundacji NFZ konieczna jest na skierowaniu pieczęć przychodni i lekarza kierującego.

W związku z wejściem w życie nowych przepisów prawnych (Ustawa o ochronie małoletnich z 28.07.2023 r., tzw. Ustawa Kamilka), wizyty małoletniego pacjenta w Laboratorium MEDICA odbywają się wyłącznie w obecności rodzica lub opiekuna prawnego.

Należy również pamiętać, że nie powinno się porównywać wyników badań otrzymywanych z różnych laboratoriów. Każde laboratorium ustala własne zakresy wartości referencyjnych, zgodnie z zaleceniami dostarczonymi przez producentów aparatów i odczynników. Zasada ta szczególnie dotyczy oznaczeń markerów nowotworowych i hormonów.

W związku z wejściem w życie nowych przepisów prawnych (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2017 r. w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne) warunkiem otrzymania wyniku potwierdzonego jest wynik grupy krwi oparty na dwóch oznaczeniach wykonanych z dwóch próbek krwi pobranych od tego samego Pacjenta w różnym czasie. Każde oznaczenie jest osobno płatne. Jednocześnie informujemy, że tylko na podstawie wyniku potwierdzonego lekarz może podjąć leczenie krwią i jej składnikami.

Szczególne warunki dla wykonania badań:

  • Krzywa insulinowa 2,3 punktowa.
  • Krzywa cukrowa 2,3 punktowa.
  • Prolaktyna po obciążeniu MTC (metoclopramid)

 

BADANIE KRWI U DZIECI

Wizyta w laboratorium jest często bardzo stresująca dla wielu osób dorosłych, a tym bardziej dla najmłodszych pacjentów. Perspektywa pobrania krwi może wzbudzać lęk u dzieci. To naturalna reakcja. Często rodzice zastanawiają się jak można pomóc dziecku oswoić strach przed zabiegiem? Jak przedstawić dziecku sytuację, by czuło się bezpiecznie i zechciało współpracować? Laboratorium MEDICA pragnie udzielić kilku porad, aby wizyta w naszej placówce przebiegła sprawnie, bezpiecznie oraz komfortowo zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

Przede wszystkim rozmowa…

Dzieci do 2 lat nie wymagają tłumaczenia – dla nich najważniejsza jest obecność rodzica. Natomiast u dzieci starszych podstawę stanowi cierpliwa rozmowa, w której wytłumaczymy maluchowi po co idzie na badania, ile czasu spędzi w laboratorium, kogo tam spotka oraz na czym będzie polegało pobranie krwi. Warto powiedzieć dziecku, że dzięki badaniom będzie można zobaczyć czy jest zdrowe i czy będzie miało siłę na zabawę z kolegami, grę w piłkę czy jazdę na rowerze. Pomocne może być również opowiedzenie o swoich doświadczeniach podczas wizyt w laboratorium.

Obecność rodzica działa kojąco…

Najmłodszym pacjentom potrzebne jest wsparcie w czasie pobierania krwi. Już sama obecność mamy czy taty działa kojąco – zwiększa poczucie bezpieczeństwa u malucha, a tym samym zmniejsza jego stres. Dlatego w naszym laboratorium praktykujemy trzymanie dziecka przez rodzica na kolanach. Dzięki temu podczas zabiegu rodzic może przytulać swoją pociechę oraz wyciszyć emocje. Warto również pamiętać, że mama i tata są najlepszymi ekspertami jeśli chodzi o wiedzę na temat reakcji dziecka na stres, ból i lęk. W związku z tym zachęcamy rodziców do czynnej współpracy podczas pobierania krwi. Bardzo ważne jest, aby rodzic nie okazywał swojego lęku i stresu, ponieważ dziecko szybko wyczuje emocje i będzie jeszcze bardziej zaniepokojone tym, co się dzieje.

Nie oszukuj dziecka, że zabieg jest bezbolesny…

Nie powinno się mówić dziecku, że zabieg pobrania krwi jest całkowicie bezbolesny, gdyż jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, to może czuć się oszukane. Należy raczej wytłumaczyć, że będzie to krótkie i małe ukłucie, podobne do ukłucia przez komara. Aby zmniejszyć obawy malucha warto powiedzieć, że cały zabieg będzie trwał tylko chwilkę, a  mama/tata przez cały czas przy nim będzie. Ponadto podkreślić trzeba, jak bardzo ważne jest by dziecko nie ruszało się w trakcie wykonywania pobrania krwi.

Ulubiona zabawka łagodzi lęk…

Zachęcamy rodziców, aby zaproponowali swojemu dziecku zabranie do laboratorium jego ulubionej zabawki, pluszaka, przytulanki, lalki, itp. Obecność takiego towarzysza łagodzi lęk malucha i pozwala poczuć się lepiej w stresującym dla niego czasie.

Plaster EMLA

Większość dzieci boi się igieł i wolałaby, aby przed ukłuciem zastosować leki przeciwbólowe. Jedną z metod zmniejszania bólu związanego z drobnymi zabiegami medycznymi (pobranie krwi, szczepienia) jest miejscowa, naskórkowa aplikacja środków zmniejszających ból. Plaster EMLA jest lekiem (dostępnym w aptece bez recepty) miejscowo znieczulającym, coraz chętniej stosowanym przez rodziców małych pacjentów. Nałożony na godzinę przed pobraniem krwi łagodzi ból (a tym samym poprawia komfort psychiczny) związany z użyciem igły. Niestety trzeba mieć na uwadze to, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć z którego miejsca będzie pobierana krew (najczęściej jest to zgięcie łokciowe). Niemniej jednak warto rozważyć opcję zastosowania tego preparatu u swojej pociechy. Jeśli zdecydujemy się na użycie plastra EMLA u dziecka, najlepiej jest go nakleić na obydwu rączkach – w zgięciu łokciowym.

Czy dziecko musi być na czczo?

Większość badań krwi powinna być wykonana na czczo. Optymalne jest zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym pobranie i wstrzymanie się od jedzenia rano przed przyjściem na badania. W przypadku niemowlaków i dzieci do 2. roku życia, utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego zaleca się, aby na pobranie krwi z maluchami zgłosić się tuż przed kolejnym karmieniem. Dzieci w wieku 2-4 lata na badanie powinny zgłosić się bez posiłku rano, a dzieci w wieku przedszkolnym z lekką kolacją dnia poprzedniego, rano bez śniadania. Natomiast dzieci w wieku szkolnym przygotowują się do pobrania krwi tak samo jak dorośli. Zaleca się aby dzieci na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody.

Bezkontaktowy iluminator naczyniowy (skaner żył) AccuVein AV400

Laboratorium MEDICA jest pierwszą w Radomiu placówką, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający szybką i precyzyjną wizualizację siatki żył powierzchniowych. Sieć żył jest wyświetlana bezpośrednio na skórze pacjenta. Urządzenie stanowi doskonałe wsparcie techniczne dla personelu medycznego podczas wykonywania nakłuć u pacjentów z bardzo trudnymi warunkami żylnymi oraz u dzieci i niemowląt. Umożliwia precyzyjne i bardzo bezpieczne wkłucie się nawet do bardzo malutkich i słabo widocznych gołym okiem żyłek. Iluminator naczyniowy stanowi innowacyjne rozwiązanie medyczne na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce i na świecie. Jego działanie można zobaczyć na kanale YouTube AccuVein.

W Laboratorium MEDICA sprawnie, bezpiecznie i z uśmiechem pobieramy krew naszym małym pacjentom. W tym celu używamy nowoczesnego sprzętu oraz dostosowujemy  techniki pobrania do wieku dziecka, tak aby skrócić czas zabiegu do minimum, a cały proces przebiegał niemal bezboleśnie. Nasz personel posiada bogate doświadczenie i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach. Dokładamy wszelkich starań, aby wizyta w naszym laboratorium przebiegała w przyjaznej atmosferze i nie wiązała się ze stresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Liczne rysunki od naszych małych pacjentów stanowią dla nas najcenniejsze certyfikaty.

Pamiętajmy o badaniach profilaktycznych dzieci minimum raz na 2 lata. Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada specjalny Profil kontrolny dedykowany dla dzieci poniżej 12 roku życia. W skład profilu wchodzą:

 

BADANIA KRWI

Większość badań krwi powinna być wykonana na czczo tj.:

  • Pacjent powinien być co najmniej 10-12 godzin po spożyciu ostatniego posiłku
  • Nie należy pić kawy, wody smakowej, soków
  • Nie należy spożywać posiłków, przekąsek, warzyw i owoców, cukierków odświeżających oddech, żuć gumy, palić papierosów
  • Zaleca się aby dzieci i osoby starsze na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody. W okresie letnim zalecenie to dotyczy wszystkich pacjentów
  • Zaleca się pobieranie krwi w godzinach rannych miedzy 7 a 10
  • Dopuszcza się pobieranie materiału w innych godzinach ze wskazań klinicznych
  • Pacjent przed pobraniem krwi powinien być w spoczynku 15 min.
  • Na kilka dni przed planowanym badaniem należy zachować stałą, dotychczas stosowaną dietę oraz unikać spożywania alkoholu
  • Na wyniki badania mogą wpływać zażywane leki, zioła, suplementy diety lub inne środki farmakologiczne, dlatego, jeśli pacjent je przyjmuje, w dniu badania należy je zażyć po pobraniu krwi (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
  • Na 48 godzin przed badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu

 

Badania, które należy wykonać bezwzględnie na czczo:

Badania, które należy pobierać bezwzględnie rano z względu na rytm dobowy:

 

 

BADANIE HORMONÓW PŁCIOWYCH

Obrazek pochodzi z Wikimedia Commons, autor: Thomas Steiner, tłumaczenie: Michał Komorniczak

Badanie hormonów wymaga pewnego przygotowania. Na kilka dni przed badaniem kobieta powinna unikać poważnego wysiłku i stresu, zwłaszcza z uwagi na zmiany w stężeniu prolaktyny. Nie należy jednak w okresie przed wykonaniem badania istotnie zmieniać trybu życia czy rytmu dnia. Na wiarygodność badania hormonów kobiet wpływ mają również niektóre leki, zwłaszcza te zawierające hormony lub wpływające na ich poziom. Dlatego powinno się skonsultować z lekarzem kierującym na badanie ich przyjmowanie przed pobraniem krwi do oznaczenia poziomu hormonów. Na dzień przed badaniem należy unikać aktywności seksualnej, która, podobnie do wysiłku fizycznego (np. intensywny jogging) czy stresu, wpływa na gwałtowny wzrost poziomu prolaktyny. Badanie należy wykonać po przespanej nocy co najmniej 8-9 godzin snu. Poziom hormonów płciowych u kobiet jest zależny od fazy cyklu miesiączkowego. W związku z tym  badanie ich poziomu należy wykonać w odpowiedniej fazie cyklu:

  • W fazie folikularnej (między 2. a 5. d.c.) zaleca się oznaczenie FSH, LH, Estradiolu, PRL, DHEA, DHEA-S, Testosteronu, 17-OH progesteronu i Androstendionu
  • W fazie okołoowulacyjnej (tj. między 12. a 14. d.c. przy 28-dniowych cyklach lub 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach) zaleca się oznaczenie FSH, LH i Estradiolu przy monitorowaniu owulacji
  • W fazie lutealnej (tj. ok. 21. d.c. przy 28-dniowych cyklach lub ok. 7 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach) przeprowadza się badanie poziomu Progesteronu

Jednak…

  • Jeżeli głównym celem jest ocena przebiegu owulacji, to badanie należy wykonać mniej więcej w połowie cyklu – faza owulacji (12-14 d.c.) – FSH, LH, E2 
  • Jeżeli chcemy ocenić stężenie progesteronu, to warto wykonać badania pod koniec cyklu czyli – faza lutealna (tj. ok. 21. d.c. przy 28-dniowych cyklach lub ok. 7 dni przed spodziewaną miesiączką) 
  • Jeżeli chcemy ocenić stężenie estrogenów, to warto wykonać badania na początku cyklu – faza folikularna (między 2. a 5. d.c.) 
  • Dlatego nie zawsze jest konieczne, by badać hormony płciowe według sztywnych zasad 
  • Ponadto dość częstą praktyką lekarzy jest zlecanie wykonywania badań hormonalnych w obydwu fazach cyklu, ponieważ w każdej z nich jajniki trochę inaczej pracują, co pozwala mieć lepszy pogląd na to jak funkcjonują. 
  • Najważniejsze jest, żeby wiedzieć w jakim dniu/jakiej fazie cyklu były wykonywane badania 
  • Zawsze należy badać hormony w trakcie jednego cyklu 
  • Aby uzyskać pełny obraz statusu hormonalnego kobiety nie można opierać się na wynikach badań jednego cyklu.
BADANIE MOCZU
  • Powinna być to porcja moczu oddana po nocy, pobrana ze środkowego strumienia po zachowaniu higieny intymnej (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła)
  • Mocz należy oddać do jednorazowego naczynia. W przypadku badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy (odpowiednie pojemniki można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium)
  • W przypadku małych dzieci i niemowląt mocz zbiera się do specjalnego woreczka zakupionego w aptece (inny dla chłopca, inny dla dziewczynki). Woreczek nie powinien być przyklejony dłużej niż jedną godzinę
  • Pobrany mocz należy dostarczyć w ciągu 1 godziny do laboratorium
  • Kobiety powinny wykonać badanie przynajmniej 3 dni po menstruacji
  • Dzień przed planowanym badaniem zaleca się zachować wstrzemięźliwość płciową
  • W przypadkach nagłych mocz może być oddany o dowolnej porze dnia, bez specjalnego przygotowania
BADANIA MIKROBIOLOGICZNE
  • Prawidłowe przygotowanie do badania ma bardzo istotny wpływ na uzyskane wyniki.
  • Wszystkie materiały diagnostyczne do badań mikrobiologicznych należy pobierać we wczesnym okresie choroby, przed podaniem choremu antybiotyków lub 5-7 dni po ich odstawieniu (w przypadku sprawdzenia skuteczności stosowanej terapii).
  • Pacjent, od którego pobierany będzie wymaz z okolic jamy ustnej (gardła, migdałków, podniebienia, dziąseł, policzków) powinien być na czczo . Dozwolone jest przepłukanie jamy ustnej przegotowaną wodą, bez wcześniejszego mycia zębów. W dniu badania nie należy stosować płukanek do ust i innych środków o miejscowym działaniu bakteriobójczym.
  • W przypadku pobierania wymazów z dróg moczowo-płciowych:
    • Przez okres min. 24 godz. przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego.
    • Przez okres 24 godz. przed pobraniem materiału do badania nie należy wykonywać zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych okolicy narządów płciowych z użyciem środków odkażających, dopochwowych preparatów leczniczych, maści i kremów zewnętrznych, irygacji pochwy.
    • W dniu badania umyć okolice narządów płciowych, bez użycia mydła i żeli do higieny intymnej.
    • Należy przez okres 2-4 godz. przed pobraniem powstrzymać się od oddawania moczu.
    • Pacjentki nie mogą być w trakcie miesiączki.
    • Należy zachować 1 dzień odstępu pomiędzy badaniem ginekologicznym lub USG ginekologicznym a pobraniem materiału do badania.
    • Wymazy można wykonać w siedzibie laboratorium od poniedziałku do piątku w godz: 6:30-18:00 i soboty  w godz:6:30-13:00.
  • W przypadku pobierania zeskrobin ze zmian skórnych lub paznokci zaleca się, aby w dniu pobrania miejsce chorobowo zmienione nie było myte lub czyszczone. Przed wykonaniem badania nie należy również stosować maści i kremów, lakierów przeciwgrzybiczych, zmywaczy do paznokci z acetonem i szamponów przeciwłupieżowych.
DOBOWA ZBIÓRKA MOCZU

Przed wykonaniem badania pacjent powinien zaopatrzyć się w plastikowy pojemnik o pojemności 2000-2500 ml ( pojemnik przeznaczony do tego celu można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium). W przypadku oznaczania wapnia, fosforu, metoksykatecholamin, katecholamin, kortyzolu, 17-hydroksykortykoidów i kwasu wanilinomigdałowego należy pobrać w laboratorium buteleczkę z kwasem solnym, w celu stabilizacji zbieranego moczu. Do pierwszej porcji zbieranego moczu należy dodać pierwszą porcję stabilizatora (10ml HCl). Zachować ostrożność (z zachowaniem kolejności: stabilizator wlewać do moczu). Po przekroczeniu 1 litra moczu dodać następną porcję stabilizatora (następne 10 ml HCl), po przekroczeniu 2 litra moczu dodać kolejną porcję stabilizatora (10ml HCl). Niewykorzystane porcje stabilizatora należy zwrócić do laboratorium.

  • Zbiórkę moczu należy rozpocząć rano, a zakończyć następnego dnia o tej samej godzinie
  • Pierwszą poranną porcję moczu należy w całości oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porannej próbki moczu. Podczas trwania zbiórki, każdą porcję moczu należy oddać w całości do pojemnika. Ostatnią porcją moczu jest pierwsza poranna próbka moczu dnia następnego
  • Na cały okres dobowej zbiórki zaleca się aby pojemnik z moczem przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu
  • Zebraną dobową zbiórkę moczu należy dostarczyć w jak najkrótszym czasie
  • Podczas prowadzenia dobowej zbiórki moczu należy zachować ogólnie przyjęte zasady higieny

Ponadto:

Dieta, wysiłek fizyczny i niektóre leki mogą wpływać na stężenie metoksykatecholamin, katecholamin, kwasu wanilinomigdałowego i kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA), dlatego konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby próbka odzwierciedlała rzeczywisty metabolizm pacjenta, a nie wpływ czynników interferujących. 

  • Powinno się unikać produktów takich, jak kawa (także bezkofeinowa), herbata, Coca-cola, Red-Bull i inne napoje energetyzujące, alkohol, pikantne wędliny (np.: salami, peperoni), sery dojrzewające (Camembert, Brie itp.), ryby (marynowane, solone, wędzone), kawior, bób, soja i sos sojowy, ekstrakty drożdży, orzechy włoskie, orzeszki pekan, orzeszki ziemne, czekolada, wanilia, banany, bakłażan, ananasy, śliwki, pomarańcze, awokado, kiwi, figi i inne owoce cytrusowe przez kilka dni przed badaniem i w trakcie zbiórki moczu.
  • Wiele leków może zaburzać wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza o zażywanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz suplementach diety. Jeśli to możliwe leki, które mogą wpłynąć na wynik, powinny zostać odstawione przed i w trakcie zbiórki moczu. Substancje, które mogą zafałszować wynik badania to m.in.: acetaminofen (paracetamol), aminofilina, amfetamina, środki hamujące łaknienie, kawa, herbata i inne produkty zawierające kofeinę, wodzian chloralowy, klonidyna, deksametazon, leki moczopędne, adrenalina, alkohol etylowy, insulina, imipramina, lit, metyldopa, inhibitory MAO (monoaminooksydazy), nikotyna, nitrogliceryna, krople do nosa, codeina, pseudoefedryna,  propafenon, rezerpina, salicylany, teofilina, tetracykliny, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne i leki rozszerzające naczynia. Wpływ tych leków na wynik badania jest różny u różnych pacjentów i często nie da się go przewidzieć. O odstawieniu leków przed badaniem decyduje lekarz zlecający badanie!
  • Należy zminimalizować stres emocjonalny i fizyczny oraz intensywny wysiłek fizyczny przed i w trakcie zbiórki moczu, ponieważ czynniki te mogą zwiększyć uwalnianie badanych substancji.
BADANIE KAŁU
  • Kał przeznaczony do pobrania materiału powinien zostać oddany na czysty papier toaletowy. Nie powinno się oddawać kału do muszli klozetowej, ponieważ woda i mocz mogą spowodować zanieczyszczenie próbki, a środki chemiczne uszkodzenie jaj pasożytów
  • Porcję kału wielkości orzecha laskowego należy pobrać z różnych miejsc tej samej próbki kału za pomocą łopatki dołączonej do specjalnego jednorazowego opakowania. W wypadku badań bakteriologicznych i mykologicznych pojemnik musi być jałowy (odpowiednie pojemniki można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium)
  • Pobrany materiał należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Nie zamrażać
  • Kał w kierunku pasożytów należy pobrać 3-krotnie w odstępach 2-3 dniowych.
WYMAZ NA OBECNOŚĆ OWSIKÓW

Ponieważ owsiki są pasożytami składającymi jaja w nocy w fałdach skóry okolic odbytu, dlatego bardzo rzadko wykrywa się je podczas rutynowych badań kału. Do wykrywania jaj owsika opracowano metody, które polegają na wykonaniu wymazów okołoodbytniczych. Wymazy te powinny być zrobione wcześnie rano przed umyciem się i oddaniem kału przez pacjenta. Pobraną z laboratorium specjalną wymazówką należy wykonać wymaz okolic odbytu, sięgając delikatnie do końcowego jego odcinka. Następnie zamknąć wymazówkę w probówce i dostarczyć w ciągu 1-2 godzin do laboratorium.

WYMAZY W KIERUNKU CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ (STD)

Wymazy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową (STD) można wykonać w siedzibie laboratorium od poniedziałku do piątku w godz: 6:30-18:00 i soboty  w godz: 6:30-13:00. Prawidłowe przygotowanie do badania ma bardzo istotny wpływ na uzyskane wyniki.

 

Kobiety 
  • Przez okres min. 24 godz. przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego.
  • Przez okres 24 godz. przed pobraniem materiału do badania nie należy wykonywać zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych okolicy narządów płciowych z użyciem środków odkażających, dopochwowych preparatów leczniczych, maści i kremów zewnętrznych, irygacji pochwy.
  • W dniu badania umyć okolice narządów płciowych, bez użycia mydła i żeli
    do higieny intymnej.
  • Należy przez okres 2-4 godz. przed pobraniem powstrzymać się od oddawania moczu.
  • Pacjentki nie mogą być w trakcie miesiączki.
  • Należy zachować 1 dzień odstępu pomiędzy badaniem ginekologicznym
    lub USG ginekologicznym a pobraniem materiału do badania.
  • Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych).
  • Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu.
Mężczyźni
  • Przez okres min. 24 godz. przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego.
  • Przez okres 24 godz. przed pobraniem materiału do badania nie należy wykonywać zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych okolicy narządów płciowych z użyciem środków odkażających, maści i kremów zewnętrznych.
  • W dniu badania umyć okolice narządów płciowych, bez użycia mydła i żeli
    do higieny intymnej.
  • Należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi.
  • Należy przez okres 2-4 godz przed pobraniem powstrzymać się od oddawania moczu.
BADANIE NASIENIA

W przypadku badania nasienia prowadzimy zapisy. Termin i godzinę wykonania analizy można ustalić telefonicznie lub bezpośrednio w naszej placówce.

  • Zaleca się wykonanie badania nasienia po zachowaniu okresu wstrzemięźliwości płciowej (czas od ostatniego wytrysku nasienia) od 2 do 7 dni. W przypadkach kolejnego badania nasienia, Pacjent powinien zachować ten sam okres wstrzemięźliwości płciowej, jaki zachowany był przy pierwszym badaniu
  • Rekomendowane jest oddanie materiału bezpośrednio w laboratorium. Oddanie nasienia następuje w pomieszczeniu naszej placówki, w warunkach zapewniających intymność
  • Pojemniki, do których oddawane jest nasienie zostają wydane przez laboratorium podczas rejestracji pacjenta
  • Nasienie Pacjent oddaje drogą masturbacji
  • Nasienie powinno być oddane do pojemnika w całości, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. Jeśli nasienie nie zostało oddane w całości, Pacjent zobowiązany jest poinformować o tym personel medyczny
  • W przypadku problemów z oddaniem nasienia w laboratorium, dopuszczalne jest oddanie nasienia w warunkach i dostarczenie materiału do badania w czasie nie przekraczającym  60 min. od oddania ejakulatu. Próbkę nasienia należy zabezpieczyć przed wychłodzeniem (transport w temperaturze ciała tj. 37°C )
  • W okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
BADANIA GENETYCZNE

Każdy pacjent zgłaszający się do naszej placówki na badania genetyczne proszony jest o okazanie się dowodem osobistym oraz o wypełnienie świadomej zgody  na wykonanie molekularnych badań genetycznych. Odpowiednie formularze są wydawane przy rejestracji na badanie w Laboratorium MEDICA .

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!