Test ALEX

Rewolucja  we współczesnej diagnostyce alergii

Test ALEX

Rewolucja  we współczesnej diagnostyce alergii

Celiakia, czyli życie bez glutenu…

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna zgodna z rekomendacjami ESPGHAN i ESsCD z 2019 roku

Gdy przedłużający się kaszel staje się powodem do niepokoju…

Laboratoryjna diagnostyka zakażeń dróg oddechowych bakteriami atypowymi

Zwykłe przeziębienie czy poważna choroba zakaźna?

Nowoczesna i szybka diagnostyka laboratoryjna etiologii infekcji dróg oddechowych.

Tarczyca - gruczoł regulujący pracę organizmu

Diagnostyka laboratoryjna chorób tarczycy...

Trzustka - bezcenna fabryka enzymów i hormonów

Laboratoryjna diagnostyka schorzeń trzustki…

Wątroba - superbohaterka do zadań specjalnych…

Laboratoryjna diagnostyka schorzeń wątroby.

Cukrzyca - epidemia XXI wieku…

Laboratoryjna diagnostyka zaburzeń gospodarki węglowodanowej

Gdy żołądek daje znać o sobie...

Laboratoryjna diagnostyka zakażeń Helicobacter pylori

Wzrok - król zmysłów

Laboratoryjna diagnostyka etiologii chorób oczu…

Nieinwazyjne badania prenatalne

Test PRISCA - I trymestr, Test PRISCA-II trymestr,Test PANORAMA

Zbadaj Misia!

Idziemy z dzieckiem na badania krwi…

Test ALEX

Pierwszy w Polsce aparat do kompleksowej diagnostyki alergii

Zrób badania w laboratorium Medica

Sprawdź gdzie są Twoje granice !

ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom

t: 48 365 49 33

Wysoka jakość analiz

Wysokiej jakości sprzęt

Doświadczenie, profesjonalizm, zaufanie

Przygotowanie do badań

W celu zapewnienia poprawności badania i wiarygodnego wyniku, wybierając się na badania laboratoryjne, należy się do nich odpowiednio przygotować.  Każdy pacjent zgłaszający się na badania powinien wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (w przypadku dzieci należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka). Przy refundacji NFZ konieczna jest na skierowaniu pieczęć przychodni i lekarza kierującego.

Należy również pamiętać, że nie powinno się porównywać wyników badań otrzymywanych z różnych laboratoriów. Każde laboratorium ustala własne zakresy wartości referencyjnych, zgodnie z zaleceniami dostarczonymi przez producentów aparatów i odczynników. Zasada ta szczególnie dotyczy oznaczeń markerów nowotworowych i hormonów.

W związku z wejściem w życie nowych przepisów prawnych (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2017 r. w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne) warunkiem otrzymania wyniku potwierdzonego jest wynik grupy krwi oparty na dwóch oznaczeniach wykonanych z dwóch próbek krwi pobranych od tego samego Pacjenta w różnym czasie. Każde oznaczenie jest osobno płatne. Jednocześnie informujemy, że tylko na podstawie wyniku potwierdzonego lekarz może podjąć leczenie krwią i jej składnikami.

Szczególne warunki dla wykonania badań:

 • Krzywa insulinowa 2,3 punktowa.
 • Krzywa cukrowa 2,3 punktowa.
 • Prolaktyna po obciążeniu MTC (metoclopramid)

Ze względów epidemiologicznych pacjenci wykonujący powyższe badania zobowiązani są do stawienia się na kolejne pobrania krwi w ustalonym czasie bez możliwości oczekiwania wewnątrz placówki laboratorium.

BADANIA KRWI

Większość badań krwi powinna być wykonana na czczo tj.:

 • Pacjent powinien być co najmniej 10-12 godzin po spożyciu ostatniego posiłku
 • Nie należy pić kawy, wody smakowej, soków
 • Nie należy spożywać posiłków, przekąsek, warzyw i owoców, cukierków odświeżających oddech, żuć gumy, palić papierosów
 • Zaleca się aby dzieci i osoby starsze na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody. W okresie letnim zalecenie to dotyczy wszystkich pacjentów
 • Zaleca się pobieranie krwi w godzinach rannych miedzy 7 a 10
 • Dopuszcza się pobieranie materiału w innych godzinach ze wskazań klinicznych
 • Pacjent przed pobraniem krwi powinien być w spoczynku 15 min.
 • Na kilka dni przed planowanym badaniem należy zachować stałą, dotychczas stosowaną dietę oraz unikać spożywania alkoholu
 • Na wyniki badania mogą wpływać zażywane leki, zioła, suplementy diety lub inne środki farmakologiczne, dlatego, jeśli pacjent je przyjmuje, w dniu badania należy je zażyć po pobraniu krwi (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
 • Na 48 godzin przed badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu

 

Badania, które należy wykonać bezwzględnie na czczo:

Badania, które należy pobierać bezwzględnie rano z względu na rytm dobowy:

 

 

BADANIE MOCZU
 • Powinna być to porcja moczu oddana po nocy, pobrana ze środkowego strumienia po zachowaniu higieny intymnej (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła)
 • Mocz należy oddać do jednorazowego naczynia. W przypadku badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy (odpowiednie pojemniki można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium)
 • W przypadku małych dzieci i niemowląt mocz zbiera się do specjalnego woreczka zakupionego w aptece (inny dla chłopca, inny dla dziewczynki). Woreczek nie powinien być przyklejony dłużej niż jedną godzinę
 • Pobrany mocz należy dostarczyć w ciągu 1 godziny do laboratorium
 • Kobiety powinny wykonać badanie przynajmniej 3 dni po menstruacji
 • Dzień przed planowanym badaniem zaleca się zachować wstrzemięźliwość płciową
 • W przypadkach nagłych mocz może być oddany o dowolnej porze dnia, bez specjalnego przygotowania
DOBOWA ZBIÓRKA MOCZU

Przed wykonaniem badania pacjent powinien zaopatrzyć się w plastikowy pojemnik o pojemności 2000-2500 ml ( pojemnik przeznaczony do tego celu można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium). W przypadku oznaczania wapnia, fosforu, metoksykatecholamin, katecholamin, kortyzolu, 17-hydroksykortykoidów i kwasu wanilinomigdałowego należy pobrać w laboratorium buteleczkę z kwasem solnym, w celu stabilizacji zbieranego moczu. Do pierwszej porcji zbieranego moczu należy dodać pierwszą porcję stabilizatora (10ml HCl). Zachować ostrożność (z zachowaniem kolejności: stabilizator wlewać do moczu). Po przekroczeniu 1 litra moczu dodać następną porcję stabilizatora (następne 10 ml HCl), po przekroczeniu 2 litra moczu dodać kolejną porcję stabilizatora (10ml HCl). Niewykorzystane porcje stabilizatora należy zwrócić do laboratorium.

 • Zbiórkę moczu należy rozpocząć rano, a zakończyć następnego dnia o tej samej godzinie
 • Pierwszą poranną porcję moczu należy w całości oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porannej próbki moczu. Podczas trwania zbiórki, każdą porcję moczu należy oddać w całości do pojemnika. Ostatnią porcją moczu jest pierwsza poranna próbka moczu dnia następnego
 • Na cały okres dobowej zbiórki zaleca się aby pojemnik z moczem przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu
 • Zebraną dobową zbiórkę moczu należy dostarczyć w jak najkrótszym czasie
 • Podczas prowadzenia dobowej zbiórki moczu należy zachować ogólnie przyjęte zasady higieny

Ponadto:

Dieta, wysiłek fizyczny i niektóre leki mogą wpływać na stężenie metoksykatecholamin, katecholamin, kwasu wanilinomigdałowego i kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA), dlatego konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby próbka odzwierciedlała rzeczywisty metabolizm pacjenta, a nie wpływ czynników interferujących. 

 • Powinno się unikać produktów takich, jak kawa (także bezkofeinowa), herbata, Coca-cola, Red-Bull i inne napoje energetyzujące, alkohol, pikantne wędliny (np.: salami, peperoni), sery dojrzewające (Camembert, Brie itp.), ryby (marynowane, solone, wędzone), kawior, bób, soja i sos sojowy, ekstrakty drożdży, orzechy włoskie, orzeszki pikan, orzeszki ziemne,  czekolada, wanilia, banany, bakłażan, ananasy, ślwki, pomarańcze, awokado, kiwi, figi i inne owoce cytrusowe przez kilka dni przed badaniem i w trakcie zbiórki moczu.
 • Wiele leków może zaburzać wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza o zażywanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz suplementach diety. Jeśli to możliwe leki, które mogą wpłynąć na wynik, powinny zostać odstawione przed i w trakcie zbiórki moczu. Substancje, które mogą zafałszować wynik badania to m.in.: acetaminofen (paracetamol), aminofilina, amfetamina, środki hamujące łaknienie, kawa, herbata i inne produkty zawierające kofeinę, wodzian chloralowy, klonidyna, deksametazon, leki moczopędne, adrenalina, alkohol etylowy, insulina, imipramina, lit, metyldopa, inhibitory MAO (monoaminooksydazy), nikotyna, nitrogliceryna, krople do nosa, codeina, pseudoefedryna,  propafenon, rezerpina, salicylany, teofilina, tetracykliny, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne i leki rozszerzające naczynia. Wpływ tych leków na wynik badania jest różny u różnych pacjentów i często nie da się go przewidzieć. O odstawieniu leków przed badaniem decyduje lekarz zlecający badanie!
 • Należy zminimalizować stres emocjonalny i fizyczny oraz intensywny wysiłek fizyczny przed i w trakcie zbiórki moczu, ponieważ czynniki te mogą zwiększyć uwalnianie badanych substancji.
BADANIE KAŁU
 • Kał przeznaczony do pobrania materiału powinien zostać oddany na czysty papier toaletowy. Nie powinno się oddawać kału do muszli klozetowej, ponieważ woda i mocz mogą spowodować zanieczyszczenie próbki, a środki chemiczne uszkodzenie jaj pasożytów
 • Porcję kału wielkości orzecha laskowego należy pobrać z różnych miejsc tej samej próbki kału za pomocą łopatki dołączonej do specjalnego jednorazowego opakowania. W wypadku badań bakteriologicznych i mykologicznych pojemnik musi być jałowy (odpowiednie pojemniki można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium)
 • Pobrany materiał należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Nie zamrażać
 • Kał w kierunku pasożytów należy pobrać 3-krotnie w odstępach 2-3 dniowych.
WYMAZ NA OBECNOŚĆ OWSIKÓW

Ponieważ owsiki są pasożytami składającymi jaja w nocy w fałdach skóry okolic odbytu, dlatego bardzo rzadko wykrywa się je podczas rutynowych badań kału. Do wykrywania jaj owsika opracowano metody, które polegają na wykonaniu wymazów okołoodbytniczych. Wymazy te powinny być zrobione wcześnie rano przed umyciem się i oddaniem kału przez pacjenta. Pobraną z laboratorium specjalną wymazówką należy wykonać wymaz okolic odbytu, sięgając delikatnie do końcowego jego odcinka. Następnie zamknąć wymazówkę w probówce i dostarczyć w ciągu 1-2 godzin do laboratorium.

BADANIA MIKROBIOLOGICZNE
 • Wszystkie materiały diagnostyczne do badań mikrobiologicznych należy pobierać we wczesnym okresie choroby, przed podaniem choremu antybiotyków lub 3-4 dni po ich odstawieniu (w przypadku sprawdzenia skuteczności stosowanej terapii)
 • Pacjent, od którego pobierany będzie wymaz z okolic jamy ustnej (gardła, migdałków, podniebienia, dziąseł, policzków) powinien być na czczo . Dozwolone jest przepłukanie jamy ustnej przegotowaną wodą, bez wcześniejszego mycia zębów. W dniu badania nie należy stosować płukanek do ust i innych środków o miejscowym działaniu bakteriobójczym
 • Pacjentki zgłaszające się na posiewy ginekologiczne muszą zachować 48-godzinny okres wstrzemięźliwości seksualnej, nie mogą być w trakcie miesiączki oraz nie powinny stosować środków odkażających i dopochwowych preparatów leczniczych. Wymazy ginekologiczne można wykonać w siedzibie laboratorium od poniedziałku do piątku w godz: 7:00-19:00 i soboty  w godz: 7:00-15:00
 • W przypadku pobierania zeskrobin ze zmian skórnych lub paznokci zaleca się, aby w dniu pobrania miejsce chorobowo zmienione nie było myte lub czyszczone. Przed wykonaniem badania nie należy również stosować maści i kremów, lakierów przeciwgrzybiczych, zmywaczy do paznokci z acetonem i szamponów przeciwłupieżowych
WYMAZY W KIERUNKU CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ (STD)
Wymazy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową (STD) można wykonać w siedzibie laboratorium od poniedziałku do piątku w godz: 7:00-19:00 i soboty  w godz: 7:00-15:00
Kobiety 
 • Przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych
 • Pacjentki  w dniu pobrania wymazu nie mogą być w okresie krwawienia miesiączkowego
 • przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych)
 • Należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi
 • Należy zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym
 • Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu
Mężczyźni
 • Przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych
 • Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych)
 • Należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi
 • Należy przez okres 2-4 godz przed pobraniem powstrzymać się od oddawania moczu
BADANIE NASIENIA

W przypadku badania nasienia prowadzimy zapisy. Termin i godzinę wykonania analizy można ustalić telefonicznie lub bezpośrednio w naszej placówce.

 • Zaleca się wykonanie badania nasienia po zachowaniu okresu wstrzemięźliwości płciowej (czas od ostatniego wytrysku nasienia) od 2 do 7 dni. W przypadkach kolejnego badania nasienia, Pacjent powinien zachować ten sam okres wstrzemięźliwości płciowej, jaki zachowany był przy pierwszym badaniu
 • Rekomendowane jest oddanie materiału bezpośrednio w laboratorium. Oddanie nasienia następuje w pomieszczeniu naszej placówki, w warunkach zapewniających intymność
 • Pojemniki, do których oddawane jest nasienie zostają wydane przez laboratorium podczas rejestracji pacjenta
 • Nasienie Pacjent oddaje drogą masturbacji
 • Nasienie powinno być oddane do pojemnika w całości, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. Jeśli nasienie nie zostało oddane w całości, Pacjent zobowiązany jest poinformować o tym personel medyczny
 • W przypadku problemów z oddaniem nasienia w laboratorium, dopuszczalne jest oddanie nasienia w warunkach i dostarczenie materiału do badania w czasie nie przekraczającym  60 min. od oddania ejakulatu. Próbkę nasienia należy zabezpieczyć przed wychłodzeniem (transport w temperaturze ciała tj. 37°C )
 • W okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
BADANIA GENETYCZNE

Każdy pacjent zgłaszający się do naszej placówki na badania genetyczne proszony jest o okazanie się dowodem osobistym oraz o wypełnienie świadomej zgody  na wykonanie molekularnych badań genetycznych. Odpowiednie formularze są wydawane przy rejestracji na badanie w Laboratorium MEDICA .

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!