Badania małych pacjentów
Przygotowanie do badań małych pacjentów
Wizyta w laboratorium jest często bardzo stresująca dla wielu osób dorosłych, a tym bardziej dla najmłodszych pacjentów. Perspektywa pobrania krwi może wzbudzać lęk u dzieci. To naturalna reakcja. Często rodzice zastanawiają się jak można pomóc dziecku oswoić strach przed zabiegiem? Jak przedstawić dziecku sytuację, by czuło się bezpiecznie i zechciało współpracować? Laboratorium MEDICA pragnie udzielić kilku porad, aby wizyta w naszej placówce przebiegła sprawnie, bezpiecznie oraz komfortowo zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.
Przede wszystkim rozmowa…
Dzieci do 2 lat nie wymagają tłumaczenia – dla nich najważniejsza jest obecność rodzica. Natomiast u dzieci starszych podstawę stanowi cierpliwa rozmowa, w której wytłumaczymy maluchowi po co idzie na badania, ile czasu spędzi w laboratorium, kogo tam spotka oraz na czym będzie polegało pobranie krwi. Warto powiedzieć dziecku, że dzięki badaniom będzie można zobaczyć czy jest zdrowe i czy będzie miało siłę na zabawę z kolegami, grę w piłkę czy jazdę na rowerze. Pomocne może być również opowiedzenie o swoich doświadczeniach podczas wizyt w laboratorium.
Obecność rodzica działa kojąco…
Najmłodszym pacjentom potrzebne jest wsparcie w czasie pobierania krwi. Już sama obecność mamy czy taty działa kojąco – zwiększa poczucie bezpieczeństwa u malucha, a tym samym zmniejsza jego stres. Dlatego w naszym laboratorium praktykujemy trzymanie dziecka przez rodzica na kolanach. Dzięki temu podczas zabiegu rodzic może przytulać swoją pociechę oraz wyciszyć emocje. Warto również pamiętać, że mama i tata są najlepszymi ekspertami jeśli chodzi o wiedzę na temat reakcji dziecka na stres, ból i lęk. W związku z tym zachęcamy rodziców do czynnej współpracy podczas pobierania krwi. Bardzo ważne jest, aby rodzic nie okazywał swojego lęku i stresu, ponieważ dziecko szybko wyczuje emocje i będzie jeszcze bardziej zaniepokojone tym, co się dzieje.
Nie oszukuj dziecka, że zabieg jest bezbolesny…
Nie powinno się mówić dziecku, że zabieg pobrania krwi jest całkowicie bezbolesny, gdyż jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, to może czuć się oszukane. Należy raczej wytłumaczyć, że będzie to krótkie i małe ukłucie, podobne do ukłucia przez komara. Aby zmniejszyć obawy malucha warto powiedzieć, że cały zabieg będzie trwał tylko chwilkę, a mama/tata przez cały czas przy nim będzie. Ponadto podkreślić trzeba, jak bardzo ważne jest by dziecko nie ruszało się w trakcie wykonywania pobrania krwi.
Ulubiona zabawka łagodzi lęk…
Zachęcamy rodziców, aby zaproponowali swojemu dziecku zabranie do laboratorium jego ulubionej zabawki, pluszaka, przytulanki, lalki, itp. Obecność takiego towarzysza łagodzi lęk malucha i pozwala poczuć się lepiej w stresującym dla niego czasie.
Plaster EMLA
Większość dzieci boi się igieł i wolałaby, aby przed ukłuciem zastosować leki przeciwbólowe. Jedną z metod zmniejszania bólu związanego z drobnymi zabiegami medycznymi (pobranie krwi, szczepienia) jest miejscowa, naskórkowa aplikacja środków zmniejszających ból. Plaster EMLA jest lekiem (dostępnym w aptece bez recepty) miejscowo znieczulającym, coraz chętniej stosowanym przez rodziców małych pacjentów. Nałożony na godzinę przed pobraniem krwi łagodzi ból (a tym samym poprawia komfort psychiczny) związany z użyciem igły. Niestety trzeba mieć na uwadze to, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć z którego miejsca będzie pobierana krew (najczęściej jest to zgięcie łokciowe). Niemniej jednak warto rozważyć opcję zastosowania tego preparatu u swojej pociechy. Jeśli zdecydujemy się na użycie plastra EMLA u dziecka, najlepiej jest go nakleić na obydwu rączkach – w zgięciu łokciowym.
Czy dziecko musi być na czczo?
Większość badań krwi powinna być wykonana na czczo. Optymalne jest zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym pobranie i wstrzymanie się od jedzenia rano przed przyjściem na badania. W przypadku niemowlaków i dzieci do 2. roku życia, utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego zaleca się, aby na pobranie krwi z maluchami zgłosić się tuż przed kolejnym karmieniem. Dzieci w wieku 2-4 lata na badanie powinny zgłosić się bez posiłku rano, a dzieci w wieku przedszkolnym z lekką kolacją dnia poprzedniego, rano bez śniadania. Natomiast dzieci w wieku szkolnym przygotowują się do pobrania krwi tak samo jak dorośli. Zaleca się aby dzieci na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody.
Bezkontaktowy iluminator naczyniowy (skaner żył) AccuVein AV400
Laboratorium MEDICA jest pierwszą w Radomiu placówką, która została wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający szybką i precyzyjną wizualizację siatki żył powierzchniowych. Sieć żył jest wyświetlana bezpośrednio na skórze pacjenta. Urządzenie stanowi doskonałe wsparcie techniczne dla personelu medycznego podczas wykonywania nakłuć u pacjentów z bardzo trudnymi warunkami żylnymi oraz u dzieci i niemowląt. Umożliwia precyzyjne i bardzo bezpieczne wkłucie się nawet do bardzo malutkich i słabo widocznych gołym okiem żyłek. Iluminator naczyniowy stanowi innowacyjne rozwiązanie medyczne na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce i na świecie. Jego działanie można zobaczyć na kanale YouTube AccuVein.
W Laboratorium MEDICA sprawnie, bezpiecznie i z uśmiechem pobieramy krew naszym małym pacjentom. W tym celu używamy nowoczesnego sprzętu oraz dostosowujemy techniki pobrania do wieku dziecka, tak aby skrócić czas zabiegu do minimum, a cały proces przebiegał niemal bezboleśnie. Nasz personel posiada bogate doświadczenie i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach. Dokładamy wszelkich starań, aby wizyta w naszym laboratorium przebiegała w przyjaznej atmosferze i nie wiązała się ze stresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Liczne rysunki od naszych małych pacjentów stanowią dla nas najcenniejsze certyfikaty.
Każdy pacjent zgłaszający się na badania powinien wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (w przypadku dzieci należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka lub inny dokument). Przy refundacji NFZ konieczna jest na skierowaniu pieczęć przychodni i lekarza kierującego.
W związku z wejściem w życie nowych przepisów prawnych (Ustawa o ochronie małoletnich z 28.07.2023 r., tzw. Ustawa Kamilka), wizyty małoletniego pacjenta w Laboratorium MEDICA odbywają się wyłącznie w obecności rodzica lub opiekuna prawnego.
W Laboratorium MEDICA został wdrożony Kodeks Bezpiecznych Relacji, który w prosty sposób wyjaśnia, jakie działania podejmujemy, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo Waszego dziecka, oraz jakie prawa przysługują każdemu małemu pacjentowi. Pełna treść Kodeksu Bezpiecznych Relacji znajduje się w „STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH„.
Pobieranie materiału
BADANIE KRWI
Do większości badań potrzebna jest krew żylna, w wyjątkowych przypadkach krew włośniczkowa (czyli pobrana z paluszka lub piętki). Decyzje o rodzaju materiału i metodzie pobrania podejmują w MEDICE nasi specjaliści. Prosimy zdać się na ich doświadczenie.
Pobieranie krwi z żyły
W naszym laboratorium praktykujemy trzymanie dziecka przez rodzica na kolanach. Dzięki temu podczas zabiegu rodzic może przytulać swoją pociechę oraz wyciszyć emocje. W trakcie trwania pobrania krwi bardzo ważna jest stabilizacja ręki z której pobierana jest krew. Zwykle Pani pobierającej krew towarzyszy druga osoba z fachowego personelu, która podtrzymuje kończynę. Czasami jednak potrzebna jest dodatkowa pomoc rodzica. Uchwyt musi być zdecydowany i stabilny (uniemożliwiający ruch tą kończyną). Tylko wówczas wtedy możemy bezpiecznie pobrać krew. Rodzice trzymając dziecko powinni utrzymać go w miarę możliwości bez ruchu – zapewni to minimalny czas pobrania od kilkunastu sekund do minuty maksymalnie.
Po pobraniu miejsce wkłucia należy uciskać gazikiem przez minimum 5 minut. Po tym czasie można poprosić w gabinecie o kolorowy plasterek zabezpieczający.
Pobranie krwi z palca
U najmłodszych pacjentów (noworodków, niemowlaków, dzieci do 2 roku życia) pobieranie materiału może odbywać się metodą tzw. mikro (pobierana jest krew włośniczkowa). Niestety metoda ta ma swoje ograniczenia. Doskonale sprawdza się w przypadku pojedynczych badań takich jak CRP, Glukoza, Ferrytyna, Morfologia. Jednak niektóre badania np. układu krzepnięcia, PCR czy pełna diagnostyka serologii grup krwi, muszą być wykonane z materiału pobranego z żyły.
W trakcie pobrania dziecko trzymane jest przez rodzica na kolanach. Kończyna, z której będzie pobierana krew musi być stabilnie uchwycona. Paluszek zostaje nakłuty specjalnym nakłuwaczem o dostosowanej do wieku głębokości nakłucia. Dzięki temu nakłucie jest bezpieczne, a technologia wykonania ostrza sprawia, że moment nakłucia jest niezauważalny i praktycznie bezbolesny.
Osoba pobierająca zbiera wypływające krople krwi do specjalnych mikroprobówek. Cały zabieg trwa do kilku minut. Na zakończenie pobierania miejsce wkłucia zostaje zabezpieczone gazikiem, a po 5 minutach kolorowym opatrunkiem.
Pobieranie z piętki odbywa się na specjalnym przewijaku, w bliskim towarzystwie rodzica. Zabieg przebiega podobnie jak pobieranie z paluszka.
BADANIE MOCZU
Mocz u dzieci badany jest głównie przy podejrzeniu zakażeń dróg moczowych.
Dzieci oddające mocz w sposób kontrolowany
- Powinna być to porcja moczu oddana po nocy, pobrana ze środkowego strumienia po zachowaniu higieny intymnej (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła)
- Mocz należy oddać do jednorazowego naczynia. W przypadku badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy (odpowiednie pojemniki można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium)
- W przypadku małych dzieci i niemowląt mocz zbiera się do specjalnego woreczka zakupionego w aptece (inny dla chłopca, inny dla dziewczynki). Woreczek nie powinien być przyklejony dłużej niż jedną godzinę
- Pobrany mocz należy dostarczyć w ciągu 1 godziny do laboratorium
- W przypadkach nagłych mocz może być oddany o dowolnej porze dnia, bez specjalnego przygotowania
Noworodki i dzieci oddające mocz w pieluszki
- W przypadku małych dzieci i niemowląt mocz zbiera się do specjalnego woreczka (z hipoalergiczną taśmą klejącą) zakupionego w aptece (inny dla chłopca, inny dla dziewczynki). Woreczek nie powinien być przyklejony dłużej niż jedną godzinę
- Okolice narządów płciowych i odbytu należy obmyć z użyciem ciepłej wody i mydła
- Następnie należy umieścić woreczek wokół sromu lub penisa, odciskając taśmę klejącą do krocza
- Zawartość woreczka należy sprawdzić co 10-15 min.
- Woreczek nie powinien być dłużej naklejony niż jedną godzinę
- Pobrany mocz należy dostarczyć w ciągu 1 godziny do laboratorium
- W przypadku noworodków, niemowląt i małych dzieci mocz może być oddany o dowolnej porze dnia, bez specjalnego przygotowania
BADANIE KAŁU
Kał badany jest u dzieci głównie w kierunku obecności pasożytów jelitowych.
Kał przeznaczony do pobrania materiału powinien zostać oddany na czysty papier toaletowy lub do czystego nocnika. Nie powinno się oddawać kału do muszli klozetowej, ponieważ woda i mocz mogą spowodować zanieczyszczenie próbki, a środki chemiczne mogą interferować w oznaczeniu. Porcję kału wielkości orzecha laskowego należy pobrać z różnych miejsc tej samej próbki kału za pomocą łopatki dołączonej do specjalnego jednorazowego opakowania. Ze względu na możliwość fermentacji, standardowy pojemnik na kał, powinien być wypełniony najwyżej do 2/3 jego pojemności.
Najlepszy do badań parazytologicznych jest kał wydalony normalnie jeszcze przed rozpoczęciem przyjmowania leków. W celu zwiększenia skuteczności badania w kierunku obecności pasożytów jelitowych zaleca się trzykrotne pobranie i badanie kału. Kał powinien być pobrany w okresie 10 dni w odstępach 2-3 dniowych, co podnosi prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów, zwłaszcza cyst pierwotniaków, które wydalane są nieregularnie. U osób powracających z tropików zaleca się dodatkowo jednokrotne pobranie po prowokacji środkami przeczyszczającymi.
Pobrane próbki kału należy dostarczyć do laboratorium możliwie jak najszybciej od momentu pobrania (w ciągu 2 godzin).
WYMAZY BAKTERIOLOGICZNE
Dzieci mają wykonywane badania mikrobiologiczne w postaci wymazów z różnych miejsc w celu identyfikacji chorobotwórczych bakterii i grzybów.
Najczęściej pobierane wymazy to:
- Wymaz z gardła
- Wymaz z nosa
- Wymaz z ucha
- Wymaz z worka spojówkowego oka
- Wymaz z rany
Pobieranie wymazu polega na delikatnym zebraniu materiału z badanej okolicy, jałową pałeczką zakończona gazikiem. Ważnym jest aby nie dotknąć innego niż badane miejsce na ciele dziecka. Rodzice powinni trzymać swoją pociechę na kolanach i starać się utrzymać je nieruchomo.
Pobieranie wymazu jest bezbolesne, ale może być nieprzyjemne dla dziecka. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziców, uspokojenie malucha, dodanie otuchy. Zawsze badanie można na chwilę przerwać, aby zostało prawidłowo pobrane przez naszych pracowników.
PROFIL KONTROLNY DLA DZIECI
- Lipidogram: Cholesterol całkowity, Cholesterol LDL, Cholesterol HDL, Cholesterol non-HDL, Trójglicerydy, Wskaźnik aterogenności (badanie zaleca się wykonać przynajmniej raz u dzieci wieku od 2. do 10. roku życia oraz ponownie pomiędzy 12. a 16. rokiem życia)
- Wapń całkowity
- Fosforany w surowicy
- Żelazo
- Ferrytyna
- ALP (fosfataza alkaliczna)