Movember, czyli wąsy w listopadzie

Zrób badania dla jaj !

Test ALEX

Rewolucja  we współczesnej diagnostyce alergii

Reumatoidalne zapalenie stawów

Diagnostyka laboratoryjna

Alergia - problem XXI wieku

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna chorób alergicznych

Choroby przenoszone drogą płciową - wstydliwy problem

Rodzaje i diagnostyka laboratoryjna zakażeń

Kleszcze i borelioza - co o nich wiemy?

Laboratoryjna diagnostyka boreliozy

Diagnostyka molekularna alergii

Testy diagnostyczne na miarę XXI wieku

Test ALEX

Pierwszy w Polsce aparat do kompleksowej diagnostyki alergii

Zapobiegaj, nie czekaj!

Profilaktyka szansą na długie życie

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna

Psychodietetyka

Człowiek często je emocjami

Jesień życia czy wiosna możliwości

Badania profilaktyczne dla seniorów

Między nami kobietami

Profilaktyka nowotworów piersi, jajnika i szyjki macicy

Nietolerancja pokarmowa

Kompleksowe testy z surowicy krwi

Nieinwazyjne badania prenatalne

Test PRISCA - I trymestr, Test PRISCA-II trymestr, Test PANORAMA

Faber

Wykryj przyczynę alergii jednym testem

Witaminy

Rola w organizmie

Zrób badania w laboratorium Medica

Sprawdź gdzie są Twoje granice !

ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom

t: 48 365 49 33

Wysoka jakość analiz

Wysokiej jakości sprzęt

Doświadczenie, profesjonalizm, zaufanie

Badania małych pacjentów

Przygotowanie do badań małych pacjentów

 W Laboratorium Medica sprawnie, bezpiecznie i z uśmiechem pobieramy krew naszych małych pacjentom.

Pani Beatka, Lidzia i Ula to nieocenione specjalistki w pobieraniu dzieciom. Liczne rysunki od małych pacjentów to dla nas najcenniejsze certyfikaty.

Wizyta w laboratorium nie musi być stresem ani dla dziecka ani dla rodziców. Największą rolę w przygotowaniu dziecka do tej wizyty odgrywają Rodzice.

W zależności od wieku naszej pociechy przygotowanie do pobrania krwi będzie różne.

Dzieci do 2 lat nie wymagają tłumaczenia, im potrzebne jest wsparcie w czasie pobierania krwi, sama obecność mamy czy taty działa kojąco. Ważne jest uspokojenie w trakcie pobierania, przytulania, wyciszenie emocji.

W dzieci powyżej 2 lat informacje przekazane przez rodziców istotnie wpłyną na to co będzie się działo w laboratorium. Dobrze jest powiedzieć dziecku o tym, że pobrana będzie kropelka krwi, a badanie jest konieczne bo będzie można zobaczyć czy jest zdrowe i czy będzie mogło się bawić, grać w piłkę i jeździć na rowerze…

Czasami warto jest przywołać wspomnienia i opowiedzieć dziecku o własnych doświadczeniach podczas wizyty w laboratorium.

Można zaproponować dziecku zabranie swojego ulubionego pluszowego misia, który będzie go wspierał podczas pobierania krwi. Ważnym jest aby dziecko czuło się bezpiecznie, trzeba dziecko zapewnić o swojej obecności przy nim, o tym że będziemy trzymać je na kolanach ale jednocześnie podkreślić aby w czasie pobierania krwi nie ruszało się.

Każde pobieranie krwi boli, dziecko nie może być oszukiwane że jest inaczej, rodzice mogą się postarać porównać ten ból np. do ugryzienia komara, tak aby zminimalizować strach przed ukłuciem.

W laboratorium ważna jest współpraca zarówno rodziców jak i dziecka z osobą pobierającą krew. Proszę uważnie słuchać tych Pań a pobieranie będzie sprawne i prawie bezbolesne.

Badanie na czczo to odstęp 12-godzinny od ostatniego posiłku.

W przypadku najmniejszych dzieci do 2 lat utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego na pobranie krwi z maluchami najlepiej zgłosić się tuż przed kolejnym posiłkiem, aby ta przerwa pomiędzy karmieniem była możliwie najdłuższa.

Dzieci w wieku 2-4 lat na badanie powinny się zgłosić bez posiłku rano.

Dzieci w wieku przedszkolnym z lekką kolacją dnia poprzedniego, rano bez śniadania.

Dzieci w wieku szkolnym przygotowują się jak dorośli 12 godzin od ostatniego posiłku czyli lekka kolacja o 18 w dniu poprzedzającym badanie.

Pobieranie materiału

BADANIE KRWI

Do większości badań potrzebna jest krew żylna, w wyjątkowych przypadkach krew włośniczkowa (czyli pobrana z paluszka lub piętki). Decyzje o rodzaju materiału i metodzie pobrania podejmują w Medice nasi specjaliści, prosimy zdać się na ich doświadczenie

  • Pobieranie krwi z żyły

Dziecko siedzi na kolanach rodzica, ważna jest stabilizacja ręki z której pobierana jest krew. Zwykle Pani pobierająca krew towarzyszy druga osoba z fachowego personelu podtrzymująca kończynę, jednak czasami potrzebna jest dodatkowa pomoc rodzica. Uchwyt musi być zdecydowany i stabilny, uniemożliwiający ruch tą kończyną, tylko wówczas możemy bezpiecznie pobrać krew. Rodzice trzymając dziecko powinni utrzymać go bez ruchu to zapewni minimalny czas pobrania od kilkunastu sekund do minuty maksymalnie.

Po pobraniu należy ucinać miejsce wkłucia gazikiem przez minimum 5 minut, po tym czasie można poprosić w punkcie pobrać o kolorowy plasterek zabezpieczający.

  • Pobranie krwi z palca

Najmniejsi pacjenci tzn noworodki, niemowlaki, dzieci do 2 roku życia w przypadku pojedynczych badań mogą mieć pobraną krew włośniczkową.

Dziecko trzymane jest przez rodzica, należy stabilnie uchwycić kończynę z której pobierana jest krew. Paluszek zostaje nakłuty specjalnym nakłuwaczem o dostosowanej do wieku głębokości nakłucia. Dzięki temu nakłucie jest bezpieczne, a technologia wykonania ostrza daje minimalne odczuwalny ból.

Następnie osoba pobierająca zbiera wypływająca krew do specjalnych próbówek, trwa to w zależności od ilości zleconych badań do kilku minut. Na zakończenie pobierania miejsce wkłucia zostaje zabezpieczone jałowym gazikiem, a po 5 minutach z opatrunkiem.

Pobieranie z piętki odbywa się na specjalnym przewijaku w bliskim towarzystwie rodzica i wszystko przebiega podobnie jak pobieranie z paluszka.

BADANIE MOCZU

Mocz u dzieci badany jest głównie przy podejrzeniu zakażeń dróg moczowych.

Dzieci oddające mocz w sposób kontrolowany:

Analizie poddaje się pierwszy poranny mocz.

Mocz należy oddawać do jednorazowych, suchych, czystych kubeczków plastikowych, specjalnie przystosowanych do badań analitycznych. W przypadku badań bakteriologicznych tzw posiewów muszą to być pojemniki sterylne.

Przed oddaniem moczu do pojemników należy umyć dziecku dokładnie zewnętrzne narządy płciowe.

Następnie pierwsze krople wylać do muszli a resztę do przygotowanego pojemnika.

Dostarczyć jak najszybciej do laboratorium (max 1 godzina), jeżeli nie ma takiej możliwości, mocz można przechować w temperaturze 2-8 st. C maksimum 2 godziny.

Noworodki i dzieci oddające mocz w pieluszki:

Do pobierania moczu u noworodków stosuje się woreczki z hipoalergiczną taśmą klejącą.

Okolice narządów płciowych i odbytu. Dziecka należy obmyć mydłem, dokładnie spłukać, a następnie umieścić woreczek wokół sromu lub penisa, odciskając taśmę klejącą do krocza.

Zawartość woreczka należy sprawdzić co 10-15 min. Woreczek nie powinien być dłużej naklejony niż jedną godzinę.

Mocz należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 1 godziny, jeżeli nie ma takiej możliwości mocz można przechować w temperaturze 2-8 st. C maksimum 2 godziny.

BADANIE KAŁU

Kał badany jest u dzieci głównie w kierunku obecności pasożytów jelitowych.

Kał pobierany jest do specjalnego pojemnika zaopatrzonego w łopatkę. Dziecko powinno oddać kał do nocnika lub na gazetę, z różnych miejsc kału pobieramy próbki i wypełniamy pojemniki do 1/3 jego objętości. Podpisany danymi dziecka przynosimy do laboratorium.

WYMAZY BAKTERIOLOGICZNE

Dzieci mają wykonywane badania mikrobiologiczne w postaci wymazów z różnych miejsc w celu identyfikacji chorobotwórczych bakterii i grzybów.

Najczęściej pobierane wymazy to:

  • Wymaz z gardła
  • Wymaz z nosa
  • Wymaz z ucha oka
  • Wymaz z rany

Pobieranie wymazu polega na delikatnym zebraniu z badanej okolicy materiału jałową pałeczką zakończona gazikiem, ważnym jest aby nie dotknąć innego niż badane miejsce na ciele dziecka, rodzice powinni trzymać swoją pociechę na kolanach i starać się utrzymać je nieruchomo.

Pobieranie wymazu jest bezbolesne ale może być nieprzyjemne dla dziecka dlatego tak ważne jest wsparcie rodziców, uspokojenie malucha, dodanie otuchy. Zawsze badanie można na chwilę przerwać aby zostało prawidłowo pobrane przez naszych pracowników.

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!