Regularne badania krwi to obowiązek każdego sportowca wyczynowego, ale nie zaszkodzą też amatorom.

Badaniami użytecznymi dla sportowców oprócz niżej wymienionych w tabelce, są również badania hormonalne, zwłaszcza testosteron i kortyzol. Do oceny zdolności przystosowania się do trybu treningowego pomocny jest stosunek poziomu testosteronu do poziomu kortyzolu (T/C).

Testosteron wykazuje anaboliczne działania, związane z pobudzeniem i przyspieszeniem syntezy aminokwasów, a co za tym idzie – ze zwiększeniem masy mięśniowej. Odpowiada również za regenerację mięśni po treningach nie tylko w dyscyplinach siłowych, ale i wytrzymałościowych.

Procesy anaboliczne powodują tworzenie się i wzrost tkanek różnego rodzaju, w tym tkanki mięśniowej i nerwowej, a więc są niezbędne do uzyskania pozytywnej adaptacji treningowej.

Zbyt intensywny trening, niezrównoważony i niedostosowany do możliwości organizmu powoduje, że ciało sportowca nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości tego hormonu i wpada w stan przeciwny do anabolizmu, czyli katabolizmu co już nie jest pożądanym efektem treningu.

Drugi bohater to Kortyzol – hormon powodujący procesy kataboliczne. Kortyzol wydzielany jest w reakcjach na stres, stąd potocznie nazywa się go właśnie hormonem stresu. Stres to nie tylko nerwy w pracy, ale też znaczna aktywność fizyczna, np. długi bieg, intensywny trening pływacki czy start w zawodach. Wysoki poziom kortyzolu obniża zdolności regeneracyjne. Ponadto, jeśli poziom hormonu jest stale podwyższony, to po zaaplikowaniu bodźców treningowych nie następuje pożądana adaptacja organizmu.

Stosunek testosteronu do kortyzolu pokazuje, czy nasz organizm jest w stanie zaadaptować się do stosowanych bodźców i informuje, które procesy przeważają katabolizm czy anabolizm.

Dodatkowym czynnikiem, który powinien zmotywować osoby uprawiające sport do cyklicznych badań, oprócz oczywiście optymalizacji cykli treningowych jest obecność substancji tzw „zanieczyszczeń” hormonalnych zwłaszcza estrogenów w powszechnie stosowanych nieoczyszczonych suplementach białkowych niewiadomego pochodzenia.

[icon name=”info-circle” class=”” unprefixed_class=””]Jeśli planujemy porównywać wyniki, to badania muszą być przeprowadzone w podobnych warunkach – albo wszystkie po dwóch, trzech dniach luźnego treningu, albo wszystkie po porównywalnych obciążeniach treningowych, wariant mieszany nie ma większego sensu.

[icon name=”info-circle” class=”” unprefixed_class=””]Czynnikiem dającym gwarancję porównywalności w czasie jest również wykonywanie badań zawsze w tym samym laboratorium na tych samych analizatorach i układach pomiarowych.

mgr anal. med. Agnieszka Flont
specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!