Test ALEX

Rewolucja we współczesnej diagnostyce alergii

Alergia - problem XXI wieku.

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna chorób alergicznych

Nietolerancja pokarmowa

Kompleksowe badania z surowicy krwi

Celiakia, czyli życie bez glutenu…

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna zgodna z rekomendacjami ESPGHAN i ESsCD z 2019 roku

Kleszcze i borelioza

Co o nich wiemy? Laboratoryjna diagnostyka boreliozy

Gdy przedłużający się kaszel staje się powodem do niepokoju…

Laboratoryjna diagnostyka zakażeń dróg oddechowych bakteriami atypowymi

Zwykłe przeziębienie czy poważna choroba zakaźna?

Nowoczesna i szybka diagnostyka laboratoryjna etiologii infekcji dróg oddechowych.

Tarczyca - gruczoł regulujący pracę organizmu

Diagnostyka laboratoryjna chorób tarczycy...

Trzustka - bezcenna fabryka enzymów i hormonów

Laboratoryjna diagnostyka schorzeń trzustki…

Wątroba - superbohaterka do zadań specjalnych…

Laboratoryjna diagnostyka schorzeń wątroby.

Cukrzyca - epidemia XXI wieku…

Laboratoryjna diagnostyka zaburzeń gospodarki węglowodanowej

Gdy żołądek daje znać o sobie...

Laboratoryjna diagnostyka zakażeń Helicobacter pylori

Wzrok - król zmysłów

Laboratoryjna diagnostyka etiologii chorób oczu…

Nieinwazyjne badania prenatalne

Test PRISCA - I trymestr, Test NIFTY

Test ALEX2

Innowacyjny test do kompleksowej diagnostyki alergii

Zbadaj Misia!

Idziemy z dzieckiem na badania krwi…

Zrób badania w laboratorium Medica

Sprawdź gdzie są Twoje granice !

ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom

t: 48 365 49 33

Wysoka jakość analiz

Wysokiej jakości sprzęt

Doświadczenie, profesjonalizm, zaufanie

Oferta

Siedziba główna: ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom, Pn-Pt: 6:30-18:00  Sob: 6:30-13:00 

Punkt pobrań: ul. Słowackiego 48/48a, 26-600 Radom, Pn-Pt: 6:30-18:00  Sob: 6:30-13:00 

Punkt pobrań: Przychodna rejonowa przy ul. Lubońskiego 2, 26-600 Radom, Pn-Pt: 7:00-9:00

POBRANIE KRWI W DOMU PACJENTA

Nasza placówka oferuje możliwość pobrania krwi w domu pacjenta. Usługa ta jest szczególnie dedykowana dla pacjentów z ograniczoną mobilnością i osób w starszym wieku. Pobranie materiału wykonuje wykwalifikowany personel medyczny.

W celu umówienia wizyty domowej należy zadzwonić pod numer: 48 365 49 33. Zamawianie wizyt może odbywać się co najmniej na dzień przed planowanym pobraniem.

Przygotowanie do badania: Pacjent musi pozostać na czczo. Zaleca się aby dzieci i osoby starsze na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody. Wizyty domowe odbywają się w godzinach porannych. Szczegółowe informacje na temat przygotowania do badania dostępne są w zakładce „PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ

MARKERY ODCZYNÓW ZAPALNYCH
KOAGULOLOGIA SPECJALISTYCZNA

 • Czynnik krzepnięcia II, aktywność
 • Czynnik krzepnięcia V, aktywność
 • Czynnik krzepnięcia VII, aktywność
 • Czynnik krzepnięcia VIII, aktywność
 • Czynnik krzepnięcia IX, aktywność
 • Czynnik krzepnięcia X, aktywność
 • Czynnik krzepnięcia XI,aktywność
 • Czynnik krzepnięcia XII, aktywność
 • Czynnik krzepnięcia XIII, aktywność
 • Czynnik von Willebranda
DIAGNOSTYKA ZESPOŁU ANTYFOSFOLIPIDOWEGO
SEROLOGIA

Na badania zgłaszamy się z dokumentem potwierdzającym tożsamość

W związku z wejściem w życie nowych przepisów prawnych (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2017 r. w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne) warunkiem otrzymania wyniku potwierdzonego jest wynik grupy krwi oparty na dwóch oznaczeniach wykonanych z dwóch próbek krwi pobranych od tego samego Pacjenta w różnym czasie. Każde oznaczenie jest osobno płatne. Jednocześnie informujemy, że tylko na podstawie wyniku potwierdzonego lekarz może podjąć leczenie krwią i jej składnikami.

 

DIAGNOSTYKA CHORÓB PASOŻYTNICZYCH
BADANIA MOCZU I DOBOWEJ ZBIÓRKI MOCZU

Badania w porcji moczu:

Badania w dobowej zbiórce moczu (DZM):

IMMUNOGLOBULINY I BIAŁKA SWOISTE

WITAMINY, MAKRO- I MIKROELEMENTY
DIAGNOSTYKA CHORÓB TARCZYCY

 

DIAGNOSTYKA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
DIAGNOSTYKA REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW (RZS)
HORMONY PŁCIOWE ORAZ DIAGNOSTYKA GINEKOLOGICZNA I ANDROLOGICZNA

Badanie hormonów wymaga pewnego przygotowania. Na kilka dni przed badaniem kobieta powinna unikać poważnego wysiłku i stresu, zwłaszcza z uwagi na zmiany w stężeniu prolaktyny. Nie należy jednak w okresie przed wykonaniem badania istotnie zmieniać trybu życia czy rytmu dnia. Na wiarygodność badania hormonów kobiet wpływ mają również niektóre leki, zwłaszcza te zawierające hormony lub wpływające na ich poziom. Dlatego powinno się skonsultować z lekarzem kierującym na badanie ich przyjmowanie przed pobraniem krwi do oznaczenia poziomu hormonów. Na dzień przed badaniem należy unikać aktywności seksualnej, która, podobnie do wysiłku fizycznego (np. intensywny jogging) czy stresu, wpływa na gwałtowny wzrost poziomu prolaktyny. Badanie należy wykonać po przespanej nocy co najmniej 8-9 godzin snu. Poziom hormonów płciowych u kobiet jest zależny od fazy cyklu miesiączkowego. W związku z tym  badanie ich poziomu należy wykonać w odpowiedniej fazie cyklu:

 • W fazie folikularnej (między 2. a 5. d.c.) zaleca się oznaczenie FSH, LH, Estradiolu, PRL, DHEA, DHEA-S, Testosteronu, 17-OH progesteronu i Androstendionu
 • W fazie okołoowulacyjnej (tj. między 12. a 14. d.c. przy 28-dniowych cyklach lub 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach) zaleca się oznaczenie FSH, LH i Estradiolu przy monitorowaniu owulacji
 • W fazie lutealnej (tj. ok. 21. d.c. przy 28-dniowych cyklach lub ok. 7 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach) przeprowadza się badanie poziomu Progesteronu

Jednak…

 • Jeżeli głównym celem jest ocena przebiegu owulacji, to badanie należy wykonać mniej więcej w połowie cyklu – faza owulacji (12-14 d.c.) – FSH, LH, E2
 • Jeżeli chcemy ocenić stężenie progesteronu, to warto wykonać badania pod koniec cyklu czyli – faza lutealna (tj. ok. 21. d.c. przy 28-dniowych cyklach lub ok. 7 dni przed spodziewaną miesiączką)
 • Jeżeli chcemy ocenić stężenie estrogenów, to warto wykonać badania na początku cyklu – faza folikularna (między 2. a 5. d.c.)
 • Dlatego nie zawsze jest konieczne, by badać hormony płciowe według sztywnych zasad
 • Ponadto dość częstą praktyką lekarzy jest zlecanie wykonywania badań hormonalnych w obydwu fazach cyklu, ponieważ w każdej z nich jajniki trochę inaczej pracują, co pozwala mieć lepszy pogląd na to jak funkcjonują.
 • Najważniejsze jest, żeby wiedzieć w jakim dniu/jakiej fazie cyklu były wykonywane badania
 • Zawsze należy badać hormony w trakcie jednego cyklu
 • Aby uzyskać pełny obraz statusu hormonalnego kobiety nie można opierać się na wynikach badań jednego cyklu.

NIEINWAZYJNE BADANIA PRENATALNE

Badania Prenatalne oceniające ryzyko wystąpienia najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aneuploidii u płodu można wykonać w Laboratorium MEDICA komercyjnie na dwa sposoby:

 • Pacjentka wykonuje same oznaczenia biochemiczne w surowicy krwi i z wynikami udaje się na wizytę do lekarza ginekologa, gdzie zostanie wygenerowany Raport Oceny Ryzyka Wad Chromosomalnych (dotyczy Testu podwójnego certyfikowanego FMF – I trymestr)

lub

 • Pacjentka zgłasza się do laboratorium z wynikiem USG i wykonuje oznaczenia biochemiczne w surowicy krwi. Na podstawie wyników badania ultrasonograficznego i oznaczeń biochemicznych, wykwalifikowany personel Laboratorium MEDICA generuje  Raport Oceny Ryzyka Wad Chromosomalnych wg FMF . W tym wypadku pacjentka na pobranie krwi musi się zgłosić z wynikiem badania USG nie później niż 7 dni od badania ultrasonograficznego (pamiętając, że badania te należy wykonać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży) (dotyczy Testu podwójnego certyfikowanego FMF – I trymestr)

Laboratorium oferuje dwa rodzaje testu:

Laboratorium MEDICA wraz ze współpracującym Radomskim Centrum Ginekologiczno-Położniczym  od 01.07.2017r. zaprasza kobiety ciężarne na bezpłatne badania prenatalne (Test podwójny certyfikowany FMF – I trymestr (11-14 tydz.)w ramach Programu Badań Prenatalnych NFZ.

Pacjentki wykonają badania całkowicie bezpłatnie  jeśli spełnią choć jedno z określonych przez NFZ kryteriów:

 • kobiety w ciąży po 35 roku życia,
 • pacjentki, które spodziewają się dziecka, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono aberracje chromosomalne u płodu lub dziecka
 • kobiety w ciąży, u których stwierdza się występowanie strukturalnych aberracji chromosomowych w rodzinie ciężarnej lub ojca dziecka
 • kobiety w ciąży o znacznie zwiększonym ryzyku urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenicznie lub wieloczynnikowo,
 • kobiety w ciąży, u których w obecnej ciąży stwierdzono nieprawidłowe stężenie biochemicznych markerów dobrostanu ciąży lub nieprawidłowy wynik badania USG,

Aby skorzystać z Programu Badań Prenatalnych, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego mieszczącego się na ul. Żeromskiego 64 w Radomiu ze skierowaniem do Programu Badań Prenatalnych od lekarza prowadzącego ciążę. Skierowanie powinno zawierać dane Pacjentki oraz kryterium włączenia do Programu.

W Laboratorium MEDICA na podstawie skierowania wykonywane są badania  laboratoryjne, natomiast w Radomskim Centrum Ginekologiczno-Położniczym  wykonywane są badania ultrasonograficzne oraz inwazyjne. W laboratorium oznaczenia biochemiczne  wykonywane są wg standardów FETAL MEDICINE FOUNDATION (FMF) z wykorzystaniem aparatu KRYPTOR firmy BRAHMS.

Badania Prenatalne dostępne są w Laboratorium MEDICA i Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego  również w ofercie komercyjnej.

Więcej informacji można uzyskać w siedzibie laboratorium lub Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.

Skierowanie na bezpłatne badania prenatalne w ramach NFZ – druk do pobrania

DIAGNOSTYKA INFEKCJI

Na badania zgłaszamy się z dokumentem potwierdzającym tożsamość

DIAGNOSTYKA BORELIOZY

Badania wykonywane są w kierunku Borelioz przenoszonych przez kleszcze występujące na terenie Polski (Borrelia afzelli, Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia spielmanii). 

Pierwszym etapem diagnostyki zalecanym przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Europejskie Stowarzyszenie d/s Walki z Boreliozą oraz CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) jest wykonanie badania specyficznych przeciwciał przeciwko Borrelia klasy IgG i IgM metodą ELISA. Test ten jest wysokoczuły, co oznacza, że prawie każda próbka krwi pobrana od osoby chorej na Boreliozę, a także od niektórych zdrowych ludzi, da wynik pozytywny.

Wszystkie dodatnie i graniczne wyniki testów metodą ELISA należy bezwzględnie potwierdzić testem metodą Western-blot

DIAGNOSTYKA CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ (STD)
MARKERY NOWOTWOROWE
BADANIA GENETYCZNE OCENIAJĄCE PREDYSPOZYCJE DO ROZWOJU NOWOTWORÓW

Najnowsze badania wskazują na coraz większe znaczenie podłoża genetycznego w etiologii chorób nowotworowych. Osoby będące nosicielami mutacji w określonych genach są obciążone zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór. Poradnictwo oraz badania w kierunku predyspozycji genetycznych do nowotworu  umożliwiają na wczesne zdiagnozowanie pacjenta, zaplanowanie zindywidualizowanego postępowania terapeutycznego oraz zastosowanie odpowiedniej prewencji i profilaktyki. Pacjenci, u których za pomocą badania genetycznego stwierdzono zwiększoną predyspozycję genetyczną do rozwoju nowotworów złośliwych, powinni zostać objęci szczególną opieką i obserwacją onkologiczną.

Każdy pacjent zgłaszający się do naszej placówki na badania genetyczne proszony jest o okazanie się dowodem osobistym oraz o wypełnienie świadomej zgody  na wykonanie molekularnych badań genetycznych. Odpowiednie formularze są wydawane przy rejestracji na badanie w Laboratorium MEDICA .

MARKERY KARDIOLOGICZNE

Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2011 roku o rozpoznaniu bądź wykluczeniu ostrego zespołu wieńcowego decydować powinna dynamika zmian stężenia troponin sercowych w surowicy w połączeniu z objawami klinicznymi, elektrokardiograficznymi i echokardiograficznymi.

TOKSYKOLOGIA

W Naszym laboratorium badania z zakresu toksykologii są wykonywane wyłącznie w celach medycznych:

MIKROBIOLOGIA - POSIEWY MYKOLOGICZNE I BAKTERIOLOGICZNE

Posiewy bakteriologiczne:

 • Posiew bakteriologiczny z ucha
 • Posiew bakteriologiczny plwociny
 • Posiew bakteriologiczny z gardła
 • Posiew bakteriologiczny z migdałków
 • Posiew bakteriologiczny z dziąseł
 • Posiew bakteriologiczny z języka
 • Posiew bakteriologiczny z błony śluzowej policzka
 • Posiew bakteriologiczny z jamy ustnej
 • Posiew bakteriologiczny ze zmian w  jamie ustnej
 • Posiew bakteriologiczny z nosa
 • Posiew bakteriologiczny z nosa na nosicielstwo MRSA
 • Posiew bakteriologiczny z worka spojówkowego
 • Posiew bakteriologiczny kału
 • Posiew bakteriologiczny kału w kierunku Yersinia
 • Posiew bakteriologiczny kału w kierunku Campylobacter
 • Posiew bakteriologiczny z odbytu
 • Posiew bakteriologiczny z odbytu w kierunku paciorkowców grupy B (GBS)
 • Posiew bakteriologiczny moczu
 • Posiew bakteriologiczny z pochwy
 • Posiew bakteriologiczny z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B (GBS)
 • Posiew bakteriologiczny z kanału szyjki macicy
 • Posiew bakteriologiczny z okolic sromu
 • Posiew bakteriologiczny z gruczołu Bertolda
 • Posiew bakteriologiczny z cewki moczowej
 • Posiew bakteriologiczny spod napletka
 • Posiew bakteriologiczny z żołędzi
 • Posiew bakteriologiczny nasienia
 • Posiew bakteriologiczny ze zmian skórnych
 • Posiew bakteriologiczny wymazu z rany
 • Posiew bakteriologiczny ropy
 • Posiew bakteriologiczny mleka kobiecego
 • Mycoplasma spp. i Ureaplasma sp. – identyfikacja + lekowrażliwość

Posiewy mykologiczne:

 • Posiew mykologiczny moczu
 • Posiew mykologiczny kału
 • Posiew mykologiczny ze zmian na skórze
 • Posiew mykologiczny  paznokci
 • Posiew mykologiczny zeskrobin łusek i włosów
 • Posiew mykologiczny zeskrobin owłosionej skóry głowy
 • Posiew mykologiczny z ucha
 • Posiew mykologiczny z worka spojówkowego
 • Posiew mykologiczny z nosa
 • Posiew mykologiczny z gardła
 • Posiew mykologiczny z jamy ustnej
 • Posiew mykologiczny z języka
 • Posiew mykologiczny z podniebienia
 • Posiew mykologiczny z plwociny
 • Posiew mykologiczny z mleka kobiecego
 • Posiew mykologiczny z pochwy
 • Posiew mykologiczny z kanału szyjki macicy
 • Posiew mykologiczny z okolic sromu
 • Posiew mykologiczny z gruczołu Bertolda
 • Posiew mykologiczny z odbytu
 • Posiew mykologiczny z cewki moczowej
 • Posiew mykologiczny spod napletka
 • Posiew mykologiczny nasienia
 • Posiew mykologiczny z żołędzi
 • Preparat bezpośredni na obecność grzybów

Inne:

DIAGNOSTYKA CHORÓB O PODŁOŻU AUTOIMMUNOLOGICZNYM

Diagnostyka kolagenoz:

 • ANA 1 met. IIF – p/c p. jądrowe i p. cytoplazmatyczne (test przesiewowy: miano + typ świecenia)
 • ANA 2 met. IIF + DID – p/c p. jądrowe i p. cytoplazmatyczne (test kompleksowy: DID (dsDNA, nRNP, Sm, SS-A (Ro), SS-B (la), Sci-70, Jo-1 PM-Sci, fibrylarynowe,RNA-Polimeraza I, PCNA, ACA, mitochondrialne, cytoszkieletowe i rybosomalne)
 • ANA 3 met. Immunoblot – p/c. p. jądrowe przeciw 16 antygenom rozpuszczalnym i nierozpuszczalnym (DSF 70, nRNP/Sm, Sm, SS-A, Ro-52, SS-B, Scl-70, PM-Scl, Jo-1, Centromer B (CENP B), PCNA, dsDNA, nukleosomom, histonom, rybosomalnemu białku P (Ryb. białku P) i AMA-M2)
 • ANA 4 met. IIF + Immunoblot „Złoty Standard” – p/c p. jądrowe i p. cytoplazmatyczne (met. IIF – test przesiewowy: miano + typ świecenia; met. Immunoblot: obecność przeciwciał przeciw 16 antygenom rozpuszczalnym i nierozpuszczalnym (DSF 70, nRNP/Sm, Sm, SS-A, Ro-52, SS-B, Scl-70, PM-Scl, Jo-1, Centromer B (CENP B), PCNA, dsDNA, nukleosomom, histonom, rybosomalnemu białku P (Ryb. białku P) i AMA-M2)
 • ANA 9 met. IIF – p/c p. jądrowe i p. cytoplazmatyczne (test przesiewowy: miano + typ świecenia)
 •  p/c p. dwuniciowemu DNA (dsDNA) met. IIF
 •  p/c p. jednoniciowemu DNA (ssDNA) met. IIF
 • p/c. p. nukleosomu (AnuA) met. Immunoblot

Diagnostyka miastenii:

 • p/c p. receptorom acetylocholiny (anty-AChR) met. RIA
 • p/c p. mięśniom poprzecznie prążkowanym i p. mięśniowi sercowemu (miastenia gravis) met. IIF

Diagnostyka chorób nerek oraz płuc:

 • p/c p. błonie podstawowej kłęb. nerkowych (antyGBM) i błonie pęch. płucnych (zespół Goodpasture’a) met IIF
 • p/c p. błonie podstawowej kłęb. nerkowych (antyGBM) met. IIF

Diagnostyka zespołu antyfosfolipidowego:

Diagnostyka celiakii:

Diagnostyka autoimmunologicznych schorzeń wątroby:

Diagnostyka chorób układu pokarmowego:

Diagnostyka niepłodności:

 • p/c p. plemnikom met. IIF

Diagnostyka zaburzeń endokrynologicznych:

Diagnostyka zapaleń naczyń:

Diagnostyka chorób neurologicznych:

Inne:

 • p/c p. mięśniowi sercowemu met. IIF
 • p/c p. pemphigus (desmogleina 1 i desmogleina3) i pemophigoid met. IIF
DIAGNOSTYKA CELIAKII

Dzięki postępowi nauk medycznych diagnostyka celiakii na przestrzeni lat zmieniała się. Najnowsze rekomendacje Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologów, Hepatologów i Żywienia Dzieci (ESPGHAN, ang. The European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Celiakią (ESsCD, ang. European Society for the Study of Coeliac Disease) opublikowane w 2019 r. podkreślają znaczenie badań serologicznych. Rozpoznanie celiakii powinno opierać się na kryteriach klinicznych, histopatologicznych, serologicznych oraz genetycznych, które muszą być rozpatrywane równolegle.  Rozpoznanie choroby nie może być postawione wyłącznie w oparciu jedynie o objawy kliniczne, ponieważ objawy celiakii mogą być bardzo zróżnicowane i często nie są ograniczone jedynie do układu pokarmowego.

Algorytm postępowania diagnostycznego u dzieci:

 • Pierwszym badaniem serologicznym rekomendowanym w diagnostyce celiakii jest badanie całkowitego poziomu przeciwciał w klasie IgA oraz badanie poziomu przeciwciał anty-tTG (IgA).
 • U pacjentów z selektywnym niedoborem przeciwciał IgA zaleca się oznaczenie w drugiej kolejności poziomu przeciwciał w klasie IgG (anty-DGP, EmA lub anty-tTG).
 • Ocena histologiczna (biopsja) może być pominięta u dzieci z wysokim poziomem (≥10x cut-off) przeciwciał anty-tTG (IgA) oraz dodatnim wynikiem przeciwciał EmA (IgA) w drugiej próbce krwi.
 • Dzieci z niskim poziomem (≤10x cut-off) przeciwciał anty-tTG (IgA) powinny zostać skierowane na biopsję w celu wykluczenia nieprawidłowej diagnozy.
 • Oznaczenie markerów genetycznych HLA-DQ2/DQ8 i rozpoznanie typowych objawów klinicznych nie są obowiązkowymi kryteriami dla rozpoznania celiakii.
 • Istnieje możliwość rozpoznania celiakii z pominięciem biopsji u dzieci z grupy ryzyka zachorowania na celiakię. Decyzja o wykonaniu biopsji powinna zostać podjęta wspólnie przez lekarza i rodzinę dziecka.

Algorytm postępowania diagnostycznego u dorosłych:

W porównaniu z postępowaniem ESPGHAN u dzieci, najważniejszą różnicą w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Badań nad Celiakią (ESsCD, ang. European Society for the Study of Coeliac Disease) z 2019 r. jest stanowisko odnośnie biopsji jelita cienkiego. Według ESsCD u dorosłych badanie histopatologiczne jest zawsze wymagane i nie może być zastąpione badaniami serologicznymi.

Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada:

NIETOLERANCJA POKARMOWA - ALERGIA POKARMOWA IgG-ZALEŻNA

Nietolerancja pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego na niektóre spożywane przez nas produkty. W wyniku przewlekłej choroby jelit dochodzi do wzrostu ich przepuszczalności. Konsekwencją jest przenikanie składników pokarmowych przez ścianę jelita do krwi. Nasz układ immunologiczny uznaje te składniki za szkodliwe i wytwarza przeciwko nim przeciwciała w klasie IgG, które łączą się z alergenem, tworząc kompleksy immunologiczne. Kompleksy te są usuwane przez układ odpornościowy. Jeśli jednak nagromadzi się ich zbyt dużo, to krążące wraz z krwią kompleksy mogą odkładać się w różnych narządach, wywołując niepożądane objawy dotyczące wielu układów i narządów.

Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada 1 rodzaju testów służący do diagnostyki w kierunku nietolerancji pokarmowej. Są to:

Wykaz  badanych produktów i dodatków do żywności  dla poszczególnych testów – plik do pobrania

PANELE ALERGICZNE - TESTY TRADYCYJNE

Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada nowoczesne testy z surowicy krwi w kierunku alergii wykrywające nadwrażliwość typu I wg klasyfikacji Gella i Coombsa

Panele alergiczne są badaniami, które można bezpiecznie wykonać dzieciom, dorosłym oraz osobom starszym. Nie wymagają specjalnego przygotowania, tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Czas oczekiwania na wynik wynosi 2 dni robocze.

 • Panel Wziewny – 10 alergenów
  Pyłki: Brzozy, Żyta, Bylicy, Mix sześciu gatunków traw (Tymotka łąkowa, Kłosówka, Kupkówka pospolita, Rajgras angielski, Wiechlina łąkowa, Kostrzewa łąkowa) Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae Naskórek: Psa i Kota, Mix piór (gęsi, kaczki, kury, indyka) Grzyby: Alt.alternata, Cladosp.herbarum
 • Panel Wziewny Zimowy- 10 alergenów
  Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae Naskórek: Psa i Kota, Owcy, Konia Grzyby: Cladosp.herbarum, Alt.alternata, Asp.fumigatus, Pen.notatum
 • Panel Wziewny – 20 alergenów
  Pyłki: Brzozy, Olszyny szarej, Leszczyny, Dębu, Tymotki łąkowej, Żyta, Bylicy, Babki lancetowatej Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae Naskórek: Psa, Kota, Konia, Świnki morskiej, Chomika, Królika Grzyby: Alt.alternata, Asp.fumigatus, Cladosp.herbarum, Pen.notatum
 • Panel Wziewny – 30 alergenów
  Pyłki: Cyprysu, Leszczyny, Jesionu, Dębu, Oliwki, Brzozy, Żyta, Owsa, Wiechliny łąkowej, Tymotki łąkowej, Pszenicy, Kupkówki, Cynodonu palczastego, Babki lancetowatej, Komosy, Parietarii, Ambrozji, Bylicy Naskórek: Kota, Psa, Konia Grzyby: Alt.alternata, Asp.fumigatus, Candida albicans Roztocza: Blomia tropicalis, D.pteronyssinus, D.farinae Inne: Lateks, Karaluch
 • Panel Zwierzęta – 10 alergenów
  Kot, Pies, Koń, Świnka morska, Mysz, Naskórek szczura, Królik, Chomik, Mix sierści (krowa, owca, koza), Mix piór (Papużka falista, kanarek, papuga Ara, Aleksandretta obrożna, Zeberka timorska), CCD
 • Panel Trawy i Chwasty – 10 alergenów
  Tomka wonna, Kupkówka pospolita, Tymotka łąkowa, Pyłek żyta, Ambrozja bylicolistna, Bylica pospolita, Babka lancetowata, Komosa, Pokrzywa, CCD
 • Panel Drzewa – 10 alergenów
  Klon jesionolistny, Olcha, Brzoza, Leszczyna pospolita, Buk, Dąb, Jesion wyniosły, Wierzba iwa, Topola, Sosna, CCD 
 • Panel Alergeny Domowe – 10 alergenów
  Mix roztoczy (D. ptero. i farinae), Mix piór (kura, kaczka, gęś), Karaluch, Gołębie odchody, Penicillium notatum, Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus, Candida albicans, Alternaria alternata, Trichophyton mentagrophytes, CCD
 • Panel Rekombinanty pyłków
  Panel stworzony do pogłębienia diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii na pyłki drzew i traw.
  Pyłki: Tymotka łąkowa (rPhl p1, rPhl p5, rPhl p7, rPhl p12), Brzoza (rBet v1, rBet v2), Bylica (r Art v1), CCD
 • Panel Rekombinanty roztocze kurzu domowego
  Panel stworzony do pogłębienia diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii na roztocze kurzu domowego
  D.pteronyssinus, D.farinae, rDer p1, rDer p2, rDer p10, rDer p23
 • Panel Pokarmowy – 10 alergenów
  Pokarmowe: Mleko, Białko jaja kurzego, Żółtko jaja, Kazeina, Soja, Ryż, Kakao, Jabłko, Marchew, Mąka mix (mąki ze zbóż: pszenica, żyto, jęczmień, owies)
 • Panel Pokarmowy – 20 alergenów
  Pokarmowe: Orzech laskowy, Orzech ziemny, Orzech włoski, Migdał, Mleko, Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Kazeina, Ziemniak, Seler, Marchew, Pomidor, Dorsz, Krewetka, Brzoskwinia, Jabłko, Soja, Mąka pszenna, Sezam, Mąka żytnia
 • Panel Pokarmowy „KOREA III” – 20 alergenów
  Pokarmowe: Gryka zwyczajna, Orzech ziemny, Kakao (czekolada), Ser żółty, Makrela atlantycka, Pomidor, Ziemniak, Tuńczyk, Dorsz, Łosoś, Wieprzowina, Kurczak, Wołowina, Owoce cytrusowe-mix (cytryna, limonka, pomarańcza, mandarynka), Drożdże, Mąka pszenna, Ryż, Jęczmień, Czosnek, Kasztan jadalny, CCD
 • Panel Pokarmowy – 30 alergenów
  Pokarmowe: Pomidor, Awokado, Banan, Owoce cytrusowe-mix (cytryna, limonka, pomarańcza, mandarynka), Kiwi, Orzech ziemny, Orzech laskowy, Groch, Soja, Seler, Wołowina, Kurczak, Wieprzowina, Małż, Krewetka, Krab, Tuńczyk, Dorsz, Czosnek, Cebula, Drożdże, Sezam, Ryż, Kukurydza, Mąka pszenna, α-laktoalbumina, β-laktoglobulina, Kazeina, Białko jajka kurzego
 • Panel Nabiał i Orzechy – 10 alergenów
  Białko jaja kurzego, Mleko krowie, Żółtko jaja kurzego, Kazeina, Orzech ziemny, Orzech włoski, Orzech laskowy, Orzech nerkowca, Migdał, Pistacja, CCD 
 • Panel Owoce – 10 alergenów
  Truskawka, Jabłko, Kiwi, Banan, Brzoskwinia, Wiśnia, Oliwka, Morela, Arbuz, Mix cytrusów (grejpfrut, cytryna,pomarańcza, mandarynka), CCD
 • Panel Warzywa – 10 alergenów
  Pietruszka, Pomidor, Marchewka, Ziemniak, Seler, Papryka, Ogórek, Kukurydza, Sezam, Soja, CCD 
 • Panel Mąka i Mięso – 10 alergenów
  Mąka pszenna, Mąka żytnia, Mąka owsiana, Ryż, Wieprzowina, Wołowina, Kurczak, Gluten, Dorsz, Krewetka, CCD
 • Panel Rekombinanty orzech ziemny
  Białka orzeszków ziemnych: rAra h1, rAra h2, rAra h3, rAra h6, rAra h8, rAra h9
 • Panel Mleko plus gluten
  Mleko krowie, Gluten, BSA (surowicza albumina wołowa) Składowe mleka: α-laktoalbumina, β-laktoglobulina, Kazeina
 • Panel Komponenty jaja kurzego
  Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Owoalbumina Gal d2, Owomukoid Gal d1, Konalbumina Gal d3, Lizozym Gal d4
 • Panel INSECT – 6 Alergenów
  Jady owadów: Pszczoła, Osa, Szerszeń, Komar, rVes v5, CCD
 • Panel Egzema – 10 alergenów
  Pokarmowe: Orzech ziemny, Orzech laskowy, Białko jaja kurzego, Dorsz, Kakao, Soja; Roztocza: D.pteronyssinus; Naskórek: Psa, Kota; Inne: Lateks; CCD
 • Panel mieszany – 20 alergenów
  Pokarmowe: Orzech ziemny, Mleko krowie, Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Ziemniak, Marchew, Dorsz, Jabłko, Soja, Mąka pszenna Pyłki: Brzozy, Tymotki łąkowej, Bylicy, Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae, Naskórek: Psa, Kota, Grzyby: Asp.fumigatus, Cladosp.herbarum
 • Panel mieszany – 30 alergenów
  Pokarmowe: Mleko krowie, Kazeina, α-laktoalbumina, β-laktoglobulina, Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Dorsz, Orzech ziemny, Kakao, Soja, Jabłko, Marchew, Pomidor, Mix mąk (mąki ze zbóż: pszenica, żyto, jęczmień, owies), Kurczak, Owoce cytrusowe-mix (cytryna, limonka, pomarańcza, mandarynka), Ryż Pyłki: Mix sześciu gatunków traw (Tymotka łąkowa, Kłosówka, Kupkówka pospolita, Rajgras angielski, Wiechlina łąkowa, Kostrzewa łąkowa), Żyto, Bylica, Brzoza, Leszczyna Nakórek: Psa, Kota Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae Pleśnie: Alt.alternata, Cladosp.herbarum, Asp.fumigatus; CCD
 • Panel mieszany – 54 alergeny
  Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae Jady owadów: Pszoły miodnej, Osy pospolitej Naskórek: Kota, Psa, Konia Pleśnie: Penicillium notatum, Cladosp.herbarum, Asp.fumigatus, Alt.alternata Pyłki: Tomki wonna, Kupkówki pospolitej, Tymotki łąkowej, Żyta, Olchy, Brzozy, Leszczyny, Dębu, Cyprysu, Ambrozji bylicolistnej, Bylicy pospolitej, Babki lancetowatej Pokarmowe: Pomidor, Marchewka, Ziemniak, Seler, Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Mleko krowie, Dorsz, Krab, Krewetka, BSA (surowicza albumina wołowa), α-laktoalbumina, β-laktoglobulina, Kazeina, Wołowina, Baranina / Jagnięcina, Drożdże piekarskie, Mąka pszenna, Mąka żytnia, Ryż, Soja, Sezam, Orzeszki ziemne, Orzechy laskowe, Migdały, Jabłka, Kiwi, Morela Inne: Karaczan prusak, Kurz domowy (Greer), Lateks
 • ALEX2 – ALLERGY EXPLORER

Test ALEX2 pozwala sprawdzić stężenie IgE specyficznych wobec 295 molekuł i ekstraktów alergenowych. Test pozwala na ustalenie profilu uczuleniowego pacjenta oraz na precyzyjne dobranie składu alergenowego szczepionki w celu przeprowadzenia immunoterapii swoistej. Ponadto umożliwia indywidualną ocenę ryzyka wystąpienia objawów alergicznych oraz pozwala na rozróżnienie uczulenia pierwotnego od objawów wywołanych reakcją krzyżową. Może być wykonany w każdym wieku, od niemowląt do starszych osób. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Test nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia  na czczo. Czas oczekiwania na wynik wynosi 24 godziny. Więcej szczegółów na temat testu dostępne jest w siedzibie Laboratorium Analiz Medycznych MEDICA.

Szczegółowy wykaz molekuł i wyciągów alergenowych – plik do pobrania

PANELE ALERGICZNE - TESTY MOLEKULARNE (KOMPONENTY ALERGENOWE)

Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada nowoczesne testy molekularne z surowicy krwi w kierunku alergii wykrywające nadwrażliwość typu I wg klasyfikacji Gella i Coombsa. Panele stworzone zostały z do pogłębienia diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii swoistej (odczulania). Ponadto uzyskane wyniki pozwalająna ocenę powodzenia zastosowanej immunoterapii.

Testy molekularne pozwalają na ustalenie profilu uczuleniowego pacjenta oraz na precyzyjne dobranie składu alergenowego szczepionki w celu przeprowadzenia immunoterapii swoistej. Ponadto umożliwiają indywidualną ocenę ryzyka wystąpienia objawów alergicznych oraz pozwalają na rozróżnienie uczulenia pierwotnego od objawów wywołanych reakcją krzyżową. Umożliwiają również oszacowanie ryzyka wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej oraz szansy rozwinięcia tolerancji na dany alergen. W porównaniu do testów skórnych i prowokacji, wykonanie powyższych paneli alergologicznych z surowicy krwi nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, ponieważ podczas badania nie wprowadza się alergenu do organizmu.

Panele powstały dzięki osiągnięciom inżynierii genetycznej, które pozwalają na otrzymywanie alergenów rekombinowanych oraz komponentów aleregnowych i ich zastosowanie w testach in vitro. Pozwalają wykryć nie tylko rodzaj alergenu, ale równieżkonkretne białko lub jego fragment, na które pacjent jest uczulony, a także określićindywidualny profil uczuleniowy pacjenta.

Testy nie wymagają przygotowania, nie ma potrzeby odstawienia leków antyhistaminowych oraz innych. Testy pozwalają wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał (zakres raportowania: 0,15 -100 kU/l), co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”

Testy podają wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.

Nasze metody analizy alergologicznej są szczególnie polecane w przypadku:

 •  Małych dzieci i osób starszych
 • Osób ze zmianami skórnymi
 • Pacjentów, u których wystąpiła reakcja uogólniona po testach skórnych
 • Kobiet w ciąży
 • Wszystkich pacjentów, którzy chcą zdiagnozować alergię IgE-zależną
 • Pacjentów przygotowujących się do rozpoczęcia immunoterapii swoistej

Oferowane przez nas testy molekularne mogą być wykonywane w każdym wieku, od niemowląt do starszych osób. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymagają specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia  na czczo. Czas oczekiwania na wynik wynosi 2 dni robocze

 • Panel Rekombinanty pyłków
  Panel stworzony do pogłębienia diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii na pyłki drzew i traw.
  Pyłki: Tymotka łąkowa (rPhl p1, rPhl p5, rPhl p7, rPhl p12), Brzoza (rBet v1, rBet v2), Bylica (r Art v1), CCD
 • Panel Rekombinanty roztocze kurzu domowego
  Panel stworzony do pogłębienia diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii na roztocze kurzu domowego
  D.pteronyssinus, D.farinae, rDer p1, rDer p2, rDer p10, rDer p23
 • Panel Rekombinanty orzech ziemny
  Białka orzeszków ziemnych: rAra h1, rAra h2, rAra h3, rAra h6, rAra h8, rAra h9
 • Panel Mleko plus gluten
  Mleko krowie, Gluten, BSA (surowicza albumina wołowa) Składowe mleka: α-laktoalbumina, β-laktoglobulina, Kazeina
 • Panel Komponenty jaja kurzego
  Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Owoalbumina Gal d2, Owomukoid Gal d1, Konalbumina Gal d3, Lizozym Gal d4
 • ALEX2 – ALLERGY EXPLORER

Test ALEX2 pozwala sprawdzić stężenie IgE specyficznych wobec 295 molekuł i ekstraktów alergenowych. Test pozwala na ustalenie profilu uczuleniowego pacjenta oraz na precyzyjne dobranie składu alergenowego szczepionki w celu przeprowadzenia immunoterapii swoistej. Ponadto umożliwia indywidualną ocenę ryzyka wystąpienia objawów alergicznych oraz pozwala na rozróżnienie uczulenia pierwotnego od objawów wywołanych reakcją krzyżową. Może być wykonany w każdym wieku, od niemowląt do starszych osób. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Test nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia  na czczo. Czas oczekiwania na wynik wynosi 24 godziny. Więcej szczegółów na temat testu dostępne jest w siedzibie Laboratorium Analiz Medycznych MEDICA.

Szczegółowy wykaz molekuł i wyciągów alergenowych – plik do pobrania

 

POJEDYNCZE ALERGENY - TESTY TRADYCYJNE ImmunoCAP

Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada nowoczesne testy z surowicy krwi w kierunku alergii wykrywające nadwrażliwość typu I wg klasyfikacji Gella i Coombsa

Badanie pojedynczych alergenów można bezpiecznie wykonać dzieciom, dorosłym oraz osobom starszym. Nie wymagają specjalnego przygotowania, tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Czas oczekiwania na wynik wynosi od 2 do 10 dni roboczych.

ALERGENY – SKŁADNIKI KURZU, ROZTOCZA

ALERGENY – NASKÓRKI I PIÓRA

ALERGENY – TRAWY I ZBOŻA

ALERGENY – PYŁKI DRZEW

ALERGENY – PYŁKI CHWASTÓW

ALERGENY PLEŚNIE

ALERGENY MLECZNE

ALERGENY MĄCZNE

ALERGENY – MIĘSA I RYBY

ALERGENY – WARZYWA

ALERGENY – OWOCE

ALEGRENY SPOŻYWCZE

ALERGENY – ORZECHY

ALERGENY – JADY OWADÓW

ALERGENY – LEKI

ALERGENY INNE

MIX ALERGENÓW

 

 

POJEDYNCZE ALERGENY - KOMPONENTY ALERGENOWE ImmunoCAP

Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada nowoczesne testy molekularne z surowicy krwi w kierunku alergii wykrywające nadwrażliwość typu I wg klasyfikacji Gella i Coombsa. Testy stworzone zostały z do pogłębienia diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii swoistej (odczulania). Ponadto uzyskane wyniki pozwalająna ocenę powodzenia zastosowanej immunoterapii.

Testy molekularne pozwalają na ustalenie profilu uczuleniowego pacjenta oraz na precyzyjne dobranie składu alergenowego szczepionki w celu przeprowadzenia immunoterapii swoistej. Ponadto umożliwiają indywidualną ocenę ryzyka wystąpienia objawów alergicznych oraz pozwalają na rozróżnienie uczulenia pierwotnego od objawów wywołanych reakcją krzyżową. Umożliwiają również oszacowanie ryzyka wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej oraz szansy rozwinięcia tolerancji na dany alergen. W porównaniu do testów skórnych i prowokacji, wykonanie powyższych testów alergologicznych z surowicy krwi nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, ponieważ podczas badania nie wprowadza się alergenu do organizmu.

Testy powstały dzięki osiągnięciom inżynierii genetycznej, które pozwalają na otrzymywanie alergenów rekombinowanych oraz komponentów aleregnowych i ich zastosowanie w testach in vitro. Pozwalają wykryć nie tylko rodzaj alergenu, ale równieżkonkretne białko lub jego fragment, na które pacjent jest uczulony, a także określićindywidualny profil uczuleniowy pacjenta.

Testy nie wymagają przygotowania, nie ma potrzeby odstawienia leków antyhistaminowych oraz innych. Testy pozwalają wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał (zakres raportowania: 0,15 -100 kU/l), co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”

Testy podają wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

Nasze metody analizy alergologicznej są szczególnie polecane w przypadku:

 •  Małych dzieci i osób starszych
 • Osób ze zmianami skórnymi
 • Pacjentów, u których wystąpiła reakcja uogólniona po testach skórnych
 • Kobiet w ciąży
 • Wszystkich pacjentów, którzy chcą zdiagnozować alergię IgE-zależną
 • Pacjentów przygotowujących się do rozpoczęcia immunoterapii swoistej

Oferowane przez nas testy molekularne mogą być wykonywane w każdym wieku, od niemowląt do starszych osób. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymagają specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia  na czczo. Czas oczekiwania na wynik: od 2 do 10 dni roboczych.

Komponenty alergenowe wziewne

Komponenty alergenowe pokarmowe

Komponenty alergenowe  inne

 

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!