Soja cieszy się coraz większą popularnością. Wegetarianie szczególnie cenią sobie ziarna soi jako źródło białka w swojej diecie. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania produktami sojowymi wrasta liczba osób reagujących alergicznie na rośliny strączkowe. Pierwotna alergia na soję najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, które z powodu alergii na mleko krowie przyjmują produkty mlekozastępcze na bazie soi.

Algorytm diagnostyczny alergii na soję

Gly m6

Gly m6 należy do białek zapasowych. Jest markerem pierwotnego uczulenia na soję związanego z ciężkimi reakcjami alergicznymi w przypadku spożycia pokarmów sojowych, nawet w niewielkich ilościach. Białko jest odporne na wysoką temperaturę, enzymy trawienne oraz proces fermentowania. Uczulenie na Gly m6 stwierdzono u ok. 46% pacjentów z alergią na soję.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!