Klirens kreatyniny znalazł zastosowanie do jako parametr oceniający funkcję filtracyjną nerek. Wskaźnik ten określa jaka ilość związku uległa przesączeniu w kłębuszku nerkowym w jednostce czasu, pozwalając na ocenę bieżącej zdolności nerek do usuwania kreatyniny i  innych produktów przemiany materii z krwi.  Badanie to ma szczególne znaczenie dla pacjentów z niewydolnością nerek, ponieważ umożliwia określenie stopnia zaawansowania choroby i wprowadzenie skutecznej terapii. 

W celu wyliczenia klirensu kreatyniny należy określić stężenie kreatyniny w dobowej zbiórce moczu (DZM) i w surowicy krwi pobranej w dniu zakończenia zbiórki moczu. Uzyskany wynik pozwala na ogólną ocenę krwi filtrowanej w ciągu doby i wydalanej z moczem w okresie 24 godzin. W przypadku gdy kłębuszki nerkowe są uszkodzone lub funkcjonują nieprawidłowo, mniejsza ilość kreatyniny zostaje usunięta z krwi i wydalona z moczem, a klirens kreatyniny obniżony.

Podwyższony klirens kreatyniny może występować podczas ciąży, ćwiczeń fizycznych, u osób spożywających dużo mięsa oraz w przypadku stosowania diuretyków.

Obniżony klirens kreatyniny może wystąpić w przypadku uporczywych biegunek, silnych wymiotów, niewydolności krążenia oraz stosowania leków, np. aminoglikozydy, cymetydyna, cisplatyna i cefalosporyny.

 

Przygotowanie do badania: Wykonanie badania wymaga dobowej zbiórki moczu oraz pobrania próbki krwi w dniu zakończenia zbiórki moczu. Podczas rejestracji na badanie należy podać swój wzrost i aktualną wagę.

Badanie krwi: Pacjent musi być na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18:00. Na badanie należy się zgłosić między 6:30 a 11:00 rano.

Dobowa zbiórka moczu: Przed wykonaniem badania pacjent powinien zaopatrzyć się w plastikowy pojemnik o pojemności 2000-2500 ml ( pojemnik przeznaczony do tego celu można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium).

  • Zbiórkę moczu należy rozpocząć rano, a zakończyć następnego dnia o tej samej godzinie
  • Pierwszą poranną porcję moczu należy w całości oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porannej próbki moczu. Podczas trwania zbiórki, każdą porcję moczu należy oddać w całości do pojemnika. Ostatnią porcją moczu jest pierwsza poranna próbka moczu dnia następnego
  • Na cały okres dobowej zbiórki zaleca się aby pojemnik z moczem przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu
  • Zebraną dobową zbiórkę moczu należy dostarczyć w jak najkrótszym czasie
  • Podczas prowadzenia dobowej zbiórki moczu należy zachować ogólnie przyjęte zasady higieny

 

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!