Grzyby z rodzaju Alternaria są powszechne w naturze , w domach i innych budynkach takich jak archiwa, muzea, biblioteki, kompostownie roślin, garbarnie. Wilgotne środowisko wewnątrz pomieszczeń i niewystarczająca wentylacja sprzyja rozwojowi pleśni. Alternaria alternata jest silnie związana z występowaniem astmy. Najnowsze badania wskazują, że uczulają nie tylko spory, ale również inne mikroskopijne fragmenty pleśni, które występują 500 razy częściej i docierają do płuc 250 razy łatwiej niż spory. Pacjenci z nadwrażliwością na pleśń muszą wystrzegać się spożywania mocno dojrzałego arbuza, serów pleśniowych, mocno suszonych wędlin i kiełbas. Ponadto w swoim otoczeniu powinni zadbać o donice z kwiatami, akwaria, klimatyzatory, nawilżacze powietrza. Nie zaleca się również prac w ogrodzie, grabienia liści i resztek trawy.
Algorytm diagnostyczny alergii na grzyby z rodzaju Alternaria
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania:
Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym.
- Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi.
- Test nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo.
- W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik:
7 dni roboczych
« Wróć do listy terminów