Jest to badanie polegające na ocenie obecności eozynofilii w wymazie pobranym z nosa. Dodatni wynik testu jest charakterystyczny dla alergicznego nieżytu nosa, polipów eozynofilnych oraz niealergicznego eozynofilowego nieżytu nosa. Eozynofile występują w szczególnie dużych ilościach u chorych na alergiczny nieżyt nosa wywołany uczuleniem na alergeny pyłków traw.

Materiał do badania pobierany jest z małżowiny nosowej. Do pobrania wymazu używa się wymazówki. Z uzyskanego materiału wykonuje się rozmaz na szkiełku i poddaje się specjalnemu barwieniu. Tak uzyskany preparat jest oceniany pod mikroskopem.

 

Przygotowanie do badania: Na badanie można się zgłaszać cały dzień. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest bezbolesne i  nie powoduje uszkodzenia błony śluzowej nosa. Czasowymi przeciwwskazaniami do wykonania badania są uszkodzenia naczyń krwionośnych w nosie, duża ilość ropnej wydzieliny oraz widoczne uszkodzenia błony śluzowej nosa. Zaleca się, aby na 2 godziny przed wykonaniem badania nie stosować środków przeciwbakteryjnych, maści, aerozoli i kropli do nosa.

Stosowanie wziewnych i/lub systemowych glikokortykosteroidów powoduje zmniejszenie eozynofilii w drogach oddechowych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!