Test służy do potwierdzenia zachowania rezerwy szpikowej i tym samym rzekomy charakter neutropenii. Rzekoma neutropenia nie jest stanem chorobowym. Wykonanie testu stymulacji WBC po posiłku powinno być rozważone u pacjentów, u których przewlekle występuje obniżenie bezwzględnej liczby neutrofilów i/lub całkowitej liczby białych krwinek (WBC).

Neutrofile we krwi obwodowej tworzą dwie pule: krążącą oraz marginalną. Obie pule zawierają mniej więcej taką samą liczbę komórek na kg masy ciała i takie same ich proporcje. Różne bodźce, takie jak posiłek, stres, wysiłek fizyczny czy infekcje, powodują wzmożone przechodzenie neutrofili z puli marginalnej do krążącej. Konsekwencją jest wzrost liczby neutrofili we krwi, a tym samym całkowitej liczby białych krwinek (WBC). Wielkość wzrostu jest cechą osobniczą i zależy od siły bodźca – u niektórych pacjentów leukocytoza zostaje podwyższona nawet 2-3 krotnie. 

Neutrofile przebywają w układzie krążenia ok. 6-10 godzin. Po tym czasie zostają zniszczone głównie w śledzionie lub przechodzą do tkanek, gdzie zostają zużyte w procesach zapalnych.

Test stymulacji WBC polega na pobraniu krwi rano, na czczo, po wypoczynku nocnym, w celu określenia wyjściowej bezwzględnej liczby neutrofilów oraz całkowitej liczby białych krwinek (WBC). Następnie pacjent poddawany jest stymulacji bodźcem (posiłek, stres, wysiłek fizyczny). Po 4-5 godzinach pobierana jest ponownie krew, w celu określenia bezwzględnej liczby neutrofilów i całkowitej liczby białych krwinek (WBC) po 4-5 godzinach od zadziałania bodźca. Zwiększenie się tej liczby w stosunku do wartości wyjściowej potwierdza zachowanie rezerwy szpikowej i tym samym rzekomy charakter neutropenii. Rzekoma neutropenia nie jest stanem chorobowym.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent będzie miał dwa razy pobieraną krew. Pierwsze pobranie krwi powinno być wykonane po wypoczynku nocnym, na czczo (min.8 godzin) i w godzinach porannych (godz.7-10). Na drugie pobranie krwi, pacjent powinien zgłosić się po 4-5 godzinach od stymulacji bodźcem (wysiłek fizyczny, posiłek).

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

Synonimy:
Test stymulacji białych krwinek (WBC) po posiłku
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!