W USA rak piersi jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród zachorowań na nowotwory u kobiet- drugą po raku płuc. Na świecie rak piersi stał się jednym z najpowszechniejszych nowotworów, choruje 1 na 10 kobiet. Antygen CA 15-3 stał się szeroko uznanym markerem raka piersi. Jest glikoproteiną wytwarzaną zarówno przez prawidłowe komórki gruczołu piersiowego,  jak i przez komórki raka piersi. Podwyższone stężenie CA 15-3 występuje u ok. 10% kobiet z rakiem piersi bez przerzutów oraz u ok. 70% pacjentek z odległymi przerzutami. Podwyższone wartości tego parametru mogą wystąpić u pacjentów z rakiem płuc, jajników, szyjki macicy, trzustki i jelita grubego, a także  w niezłośliwych chorobach piersi, jajników i wątroby oraz w  marskości i zapaleniu wątroby.

Marker CA 15-3 nie jest wystarczająco czuły i specyficzny, aby można było go wykorzystać do badań przesiewowych  w kierunku raka gruczołu piersiowego. W diagnozowaniu tej jednostki chorobowej zaleca się wykonanie badań obrazowych  (USG, mammografia, tomografia komputerowa).

Oznaczanie stężenia CA 15-3  znalazło zastosowanie w onkologii jako czynnik pomocniczy w monitorowaniu skuteczności stosowanej terapii oraz wczesnym wykrywaniu wznowy procesu nowotworowego, zwłaszcza przy przerzutach do wątroby i kośćca.  Marker ten może być wykorzystywany tylko w tych przypadkach, kiedy komórki nowotworowe produkują  CA 15-3, co nie występuje u wszystkich pacjentów.

 

Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.

  • zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
  • w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
  • pacjent nie musi być na czczo
  • na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!