Ból gardła może być spowodowany atakiem wirusów lub bakterii, które są odpowiedzialne za anginę ropną. Rozpoznanie etiologii infekcji gardła po samych objawach bardzo często skutkuje postawieniem błędnej diagnozy oraz wdrożeniem nieskutecznego leczenia. 

Test w kierunku paciorkowców z grupy A (Strep A) pozwala na szybkie potwierdzenie lub wykluczenie, że zapalenie gardła zostało spowodowane przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A – Streptococcus pyogenes. Test ten stanowi alternatywę do standardowego badania mikrobiologicznego, które z uwagi na długi czas oczekiwania na wynik (hodowla i identyfikacja patogenu wraz z wykonaniem antybiogramu trwa od 3 do 4 dni roboczych) opóźnia rozpoznanie anginy paciorkowcowej oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Dobrze dobrana i poprawnie zaordynowana antybiotykoterapia zapobiega większości powikłań, chroni przed gorączką reumatyczną, skraca czas zakaźności chorego, zmniejsza intensywność objawów choroby, ogranicza nosicielstwo patogenu oraz zapobiega nawrotom anginy ropnej. Test Strep A jest testem nieinwazyjnym i bezbolesnym, dlatego może być stosowany u dzieci. Materiałem do badania jest wymaz pobrany z gardła i migdałków za pomocą jałowej wymazówki. Wynik pozytywny testu oznacza, że w badanej próbce wykryto antygen paciorkowców beta-hemolizujących grupy A i infekcja ma podłoże bakteryjne. Zawsze wymaga ona leczenia antybiotykiem, a nieleczona może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, m.in. nabytych wad serca u dzieci i młodzieży. Wynik negatywny przemawia za zapaleniem gardła o etiologii wirusowej. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego rekomendujemy wykonie posiewu bakteriologicznego z gardła w celu określenia jaki jest właściwy antybiotyk (tzw. leczenie celowane) w leczeniu danego szczepu bakterii, który odpowiedzialny jest za problem kliniczny.

 

Przygotowanie do badania: Test należy wykonać po 48-72 godzinach od wystąpienia objawów. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być stosowane u dzieci. Materiałem do badania jest wymaz pobrany z gardła i migdałków za pomocą jałowej wymazówki. Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od posiłku. W dniu badania nie należy stosować płukanek do ust i innych środków o miejscowym działaniu bakteriobójczym.Na badanie można zgłaszać się Pn-Pt::12:00-19:00, So: 11:0-13:00

Czas oczekiwania na wynik: 1 godzina

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!