Alergia na pierze występuje stosunkowo rzadko. Związana jest z białkiem – keratyną, które jest obecne w ptasich piórach. Alergia najczęściej dotyczy osób, które pracują przy produkcji puchowych kołder i poduszek oraz hodowców ptaków. W przypadku czynników uczulających obecnych w kołdrze puchowej przykre symptomy będą się nasilać podczas snu. Głównymi objawami są: obrzmienie śluzówek, łzawienie z oczu, kichanie, wodnisty katar, wysypka, suchy kaszel, duszności. Rzadziej alergia na ptasie pióra wywołuje objawy ze strony skóry: pokrzywkę lub wysypkę.

Alergia na pierze dotyczy nie tylko puchu obecnego w kołdrach, ale wszelkich ptasich piór. Alergik musi więc zrezygnować z posiadania domowych ptaków, takich jak kanarki, papugi czy zeberki. Ponadto powinien unikać noszenia puchowych kurtek, które wypełnione są delikatnymi piórami puchowymi uzyskanymi od gęsi lub kaczek. 

Pióra kaczki mogą być związane z wystąpieniem zespołu drób – jajko – pacjenci z uczuleniem pokarmowym na żółtko jaja kurzego  mogą wykazywać objawy alergiczne po kontakcie z ptasimi piórami lub po spożyciu mięsa drobiowego. Za zjawisko to jest odpowiedzialne białko – α-liwetyna (Gal d 5), obecna przede wszystkim w żółtku jaja kurzego, a także w piórach i mięsie drobiowym.

Alergie na pióra należy różnicować z alergią na roztocze kurzu domowego.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!