Jajo kurze to źródło wysokowartościowych białek, lipidów, mikroelementów (cynk, żelazo, magnez, wapń, potas) i ważnych witamin (B12, B2, A, D, E). Poszczególne składniki jaja wykazują właściwości immunomodulujące, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwadhezyjne, obniżające ciśnienie, antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Jest podstawowym składnikiem odżywczym diety, ale też drugą co do częstości przyczyną alergii pokarmowej u dzieci. Ponadto może być czynnikiem rekacji anafilaktycznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Nadwrażliwość na jajo kurze jest częstsze u dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz u dzieci z alergią na mleko krowie. U pacjentów może z czasem rozwinąć się tolerancja na jaja kurze. Zazwyczaj ma to miejsce ok. 3 roku życia, jednak u części chorych nadwrażliwość może nadal występować. Hasan i wsp. wykazali, że wysoki poziom swoistych IgE dla jaja kurzego może źle rokować, ponieważ związany jest on zazwyczaj z postacią „przetrwałej” nadwrażliwości na jajko.
Algorytm diagnostyczny alergii na jajko kurze
Gal d2 (Owoalbumina)
Owoalbumina Gal d2 występuje prawie wyłącznie w białku jaja – stanowi ok. 54% ogólnej ilości jego białek. Jest głównym alergenem jaja kurzego. Charakteryzuje się brakiem odporności na temperaturę i jest wysoce alergizująca. Istnieje możliwość wystąpienia objawów alergicznych podczas szczepień (np. przeciw grypie, żółtej febrze). Gal d2 może reagować krzyżowo z alfa laktoalbuminą mleka oraz mięsem drobiu. Uczulenie na Gal d2 stwierdzono u ok. 59% pacjentów z alergią na jajo kurze.
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych
« Wróć do listy terminów