Posiadanie chomika w domu jest dość popularne. Te małe, puchate zwierzątka mogą być przyczyną alergii wziewnej. Alergeny chomika obecne są przede wszystkim w kurzu na meblach, podłogach, dywanach, wykładzinach, tapicerkach mebli. Ponadto czyszczenie klatek powoduje uwalnianie dużych ilości alergenów do otoczenia. Głównym źródłem alergenów jest mocz, ślina i naskórek zwierzątka. Alergia na chomika zazwyczaj rozwija się po rocznym przebywaniu z pupilem w mieszkaniu.  Objawy pojawiają się przez cały rok i związane jest to z codzienną ekspozycją na alergen.  Głównymi objawami są: łzawienie z oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd (objawy skórne nasilają się zwykle po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem), kaszel. Przewlekła nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej. Chomiki mogą wywoływać alergie zawodowe u pracowników laboratoriów. 

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!