PSA występuje w osoczu w trzech postaciach: PSA całkowitego, PSA wolnego i niewykrywalnego PSA związanego z białkami osocza. W ostatnich latach coraz większą uwagę skupiono na oznaczaniu frakcji  PSA wolnego oraz wyliczaniu stosunku PSA wolnego do PSA całkowitego. W przypadku raka gruczołu krokowego stwierdza się istotnie niską frakcję PSA wolnego, natomiast w przypadku chorych z łagodnym przerostem stercza stężenie tej frakcji jest wyższe. Badanie stosunku wolnego PSA do całkowitego PSA ma szczególne znaczenie u pacjentów z zawartością PSA Total na poziomie 4-10 ng/ml oraz z negatywnym wynikiem badania per rectum.

Algorytm postępowania diagnostycznego

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień. Na 48 godzin przed planowanym badaniem  pacjent powinien zachować  abstynencję seksualną i zaprzestać jazdy na rowerze. Nie zaleca się wykonywania pomiaru stężenia tego parametru po badaniu palpacyjnym prostaty przez odbytnicę, masażu prostaty, badaniu USG przez odbytnicę i biopsji prostaty.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!