Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w USA, w Polsce drugim co do częstości nowotworem złośliwy u mężczyzn (po raku płuca).
PSA (specyficzny antygen sterczowy) jest glikoproteiną, która jest produkowana zarówno przez komórki zdrowego gruczołu krokowego, jak i przez komórki nowotworowe tego narządu. Jego fizjologiczna funkcja to udział w trawieniu białek będących składnikami płynu nasiennego, co powoduje upłynnienie nasienia. Od wielu lat PSA jest uważany za najlepszy marker nowotworowy gruczołu krokowego, wykorzystywany do rozpoznawania oraz różnicowania raka i łagodnego przerostu stercza. W onkologii znalazł również zastosowanie jako marker oceny skuteczności stosowanej terapii. Jest czułym wskaźnikiem wznowy procesu nowotworowego.
Do wzrostu stężenia tego markera dochodzi także w przypadku łagodnego przerostu stercza oraz zapaleniu gruczołu. Krótkotrwały wzrost PSA może wystąpić po: badaniu palpacyjnym prostaty przez odbytnicę, masażu prostaty, badaniu USG przez odbytnicę, biopsji prostaty, jeździe na rowerze czy stosunku seksualnym.
Wynik PSA oznacza stężenie PSA całkowitego (Total PSA), w skład którego wchodzą PSA wolne i związane.
Algorytm postępowania diagnostycznego
Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.
- zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
- w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
- na 48 godzin przed planowanym badaniem pacjent powinien zachować abstynencję seksualną i zaprzestać jazdy na rowerze
- nie zaleca się wykonywania pomiaru stężenia tego parametru po badaniu palpacyjnym prostaty przez odbytnicę, masażu prostaty, badaniu USG przez odbytnicę i biopsji prostaty
- pacjent nie musi być na czczo
- na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy
« Wróć do listy terminów