Podstawową funkcją eozynofilii jest niszczenie obcych białek (np. białek alergennych) i ochrona organizmu przed wystąpieniem reakcji alergicznej. Eozynofile są także intensywnie wytwarzane w okresie zakaźnych chorób bakteryjnych i wirusowych. Zwiększoną liczbę tych komórek możemy zaobserwować również w przebiegu niektórych chorób pasożytniczych. Eozynofile są obecne są w całym organizmie, lecz największe ich nagromadzenie znajduje się w tkankach mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym organizmu: skórze, błonie śluzowej dróg oddechowych oraz przewodzie pokarmowym.
We krwi eozynofile stanowią ok. 1-4% krwinek białych i ich liczba w 1 µl waha się w granicach 150- 300. Wahania fizjologiczne są związane:
- z rytmem dobowym-najmniejsze liczby eozynofilów występują w godzinach rannych i popołudniowych, a szczytowe wartości w godzinach nocnych
- z cyklem miesiączkowym-szczytowe wartości występują w czasie krwawienia miesiączkowego, a najmniejsze krótko przed jajeczkowaniem.
Badanie eozynofilii bezwzględnej jest pomocne w diagnostyce chorób pasożytniczych i alergicznych oraz stanów zapalnych dróg oddechowych.
Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy
« Wróć do listy terminów