Podstawową funkcją eozynofilii jest niszczenie obcych białek (np. białek alergennych) i ochrona organizmu przed wystąpieniem reakcji alergicznej. Eozynofile są także intensywnie wytwarzane w okresie zakaźnych chorób bakteryjnych i wirusowych. Zwiększoną liczbę tych komórek możemy zaobserwować również w przebiegu niektórych chorób pasożytniczych. Eozynofile są obecne są w całym organizmie, lecz największe ich nagromadzenie znajduje się w tkankach mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym organizmu: skórze, błonie śluzowej dróg oddechowych oraz przewodzie pokarmowym.

We krwi eozynofile stanowią ok. 1-4% krwinek białych i ich liczba w 1 µl waha się w granicach 150- 300. Wahania fizjologiczne są związane:

  • z rytmem dobowym-najmniejsze liczby eozynofilów występują w godzinach rannych i popołudniowych, a szczytowe wartości w godzinach nocnych
  • z cyklem miesiączkowym-szczytowe wartości występują w czasie krwawienia miesiączkowego, a najmniejsze krótko przed jajeczkowaniem.

Badanie eozynofilii bezwzględnej jest pomocne  w diagnostyce chorób pasożytniczych i alergicznych oraz stanów zapalnych dróg oddechowych.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!