Immunoglobuliny są białkami pełniącymi funkcję przeciwciał. Produkowane są przez komórki układu odpornościowego organizmu w odpowiedzi na antygeny zewnętrzne lub wewnętrzne. Ich główną właściwością jest zdolność do swoistego rozpoznania i związania antygenu oraz aktywacja funkcji efektorowych układu immunologicznego. U człowieka wyróżnia się pięć izotypów immunoglobulin: IgM, IgG, IgD, IgE oraz IgA, wykazujących różnice funkcjonalne. Badanie poziomu immunoglobulin pozwala na pośrednią ocenę kilku składowych układu immunologicznego, co związane jest z uwarunkowaniem produkcji przeciwciał ścisłą współpracą limfocytów B, limfocytów T i komórek prezentujących antygen.

Immunoglobulina IgG jest podstawowym przeciwciałem, wytwarzanym w odpowiedzi na antygeny obce wnikające do ustroju. Przeciwciała IgG są wytwarzane w organizmie jako jedne z ostatnich i mogą dzięki tzw. pamięci immunologicznej komórek plazmatycznych utrzymywać się we krwi nawet kilkadziesiąt lat. Z uwagi na to są uważane za najtrwalsze przeciwciała. Są najliczniejszym typem przeciwciał w organizmie i stanowią około 80% wszystkich typów przeciwciał.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić w godzinach pracy laboratorium.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!