SCC Antygen jest glikoproteiną. Jest wytwarzany zarówno przez prawidłowe, jak i nowotworowe komórki płaskonabłonkowe. W organizmie zdrowego człowieka występuje w niewielkich ilościach. Jego poziom wzrasta dopiero wtedy, gdy rozwija się nowotwór. Dzieje się tak, ponieważ z komórek nowotworowych antygeny SCC są wydzielane do krążenia znacznie intensywniej niż z komórek zdrowych, wprost proporcjonalnie do stopnia zaawansowania choroby.

SSC Ag znalazł zastosowanie w onkologii do określania zaawansowania i monitorowania terapii chorych na płaskonabłonkowego raka w obrębie głowy i szyi (zwłaszcza raka krtani), płuc, przełyku, pochwy i sromu, a także raka płaskonabłonkowego szyjki macicy. 

Po radykalnych operacjach pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem płaskonabłonkowym szyjki macicy, stężenie tego markera w surowicy obniża się do normy w ciągu 7 dni od zabiegu chirurgicznego. Badania wykazują jednak, że SCC Antygen jest nieprzydatny w wykrywaniu wznowy tego nowotwór.

Podwyższone poziomy tego markera występują również w chorobach zakaźnych płuc i u chorych na łuszczycę.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!