Badanie czystości pochwy zwane inaczej biocenozą pochwy umożliwia ocenę rodzaju flory mikrobiologicznej w pochwie. Badanie to pozwala określić czy ma miejsce infekcja i  jaki jest jej rodzaj. W warunkach fizjologicznych pochwa nie jest środowiskiem jałowym – jest skolonizowana przez liczne mikroorganizmy tworzące stabilną i samodzielną biocenozę pełniącą istotne funkcje. Głównym składnikiem tej biocenozy są pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus) uniemożliwiające zasiedlanie nabłonka pochwy przez bakterie chorobotwórcze. Na stan biocenozy istotny wpływ ma sytuacja hormonalna organizmu (pokwitanie, ciąża, cykl płciowy, przekwitanie), właściwa higiena osobista, nawyki seksualne oraz niekontrolowane stosowanie antybiotykoterapii wyniszczające florę fizjologiczną, ułatwiając inwazję patogennych bakterii i grzybów. Od pacjentki pobierany jest wymaz  jałową wymazówką  i sporządzane są preparaty mikroskopowe, oceniane jest też pH badanego środowiska przy użycia papierka lakmusowego  oraz wykonywany jest tzw. test aminowy. Wynik badania jest podawany stopniach czystości pochwy opracowanych wg Kuczyńskiej. Skala ta wyróżnia podstawowe stopnie czystości O, I, II, III, IV i kilka stopni pośrednich: I/II, II/III, II/IV i 0/IV. Stopnie od I do II/II uważamy za stany prawidłowe, natomiast stopnie III do IV oraz stopień 0 to stany nieprawidłowe, które świadczą najczęściej o obecności stanu zapalnego. 

 

 

 

 

Przygotowanie do badania: Pacjentki zgłaszające się na badanie muszą zachować 48-godzinny okres wstrzemięźliwości seksualnej, nie mogą być w trakcie miesiączki oraz nie powinny stosować środków odkażających i dopochwowych preparatów leczniczych. Na badanie można zgłaszać się cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 3 dni robocze

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!