Najważniejszym gatunkiem drożdży na świecie jest gatunek Saccharomyces cerevisiae. Drożdże piekarskie i browarnicze wykazują taką samą alergenność. Część alergenów jest nietrwała, inne zachowują swoje właściwości alergenowe przez lata (liofilizaty). Głównym alergenem drożdży jest enzym enolaza, który wykazuje reaktywność krzyżową z innymi grzybami jednokomórkowymi, np. grzybami z rodzaju Candida. Alergeny drożdży uczulają głównie drogą wziewną. Najbardziej narażoną grupą są piekarze i cukiernicy.

Alergia na drożdże objawia się katarem, astmą oraz atopowym zapaleniem skóry. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że u osób uczulonych na wziewny alergen drożdży wystąpiły objawy skórne po spożyciu wina musującego, piwa i niektórych rodzajów ciasta. 

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!